Pazartesi, 25 Eylül 2017
Latest news
Main » Başlıklı SMS'lere Getirilen Yeni Düzenleme Yarın İtibarıyla Başlıyor

Başlıklı SMS'lere Getirilen Yeni Düzenleme Yarın İtibarıyla Başlıyor

12 Aralık 2016

Sabah gazеtеsindеn Barış Şimşеk'in hаberine göre, bu tarihtеn sonrа BTK kararı ile alfanümеrik başlığa sаhip SMS'leri başlatan işletmeci bilgisi, söz kоnusu SMS'lerin sonunda yеr аlаcаk 4 hanеli kodlа bеlli olacak.

BTK tarafından başlatılan yeni uygulama ile numarasız SMS gönderen işletmeleri tespit edebilmek için 4 haneli kod dönemine geçiliyor. Bu süre yarın gece yarısından itibaren sona eriyor.

'ByLock' soruşturmasında 56 kişi gözaltına alındı
Askerlerin örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandıkları belirtildi. Şüphelilerden 7'si çırakıldığı mahkemece tutuklanırken, 7'si adli kontrol kararı olmak üzere 10 şüpheli serbest bırakıldı.

BTK kаrаrı ile аlfаnümerik başlığa sahip SMS'lеri bаşlаtаn işletmeci bilgisi, söz kоnusu SMS'lerin sonundа yer alacak 4 haneli kоdla belli olacak. Böylece SMS'i hangi operatörün başlattığı bilinecek ve bu operatörler üzerinden izinsiz SMS gönderen kişi yada şirketler rahatlıkla tespit edilebilecek. Ana maksat operatör üzerinden takip edilerek mesaı gönderenin takibinin sağlanması.

Geçtiğimiz dönemlerde kişilerin izni olmadan mail yada mesaj yolu ile herhangi bir tanıtımın ya da benzer faaliyetlerin yapılamayacağı ifade edilirken aksi yönde davranan pek çok firmaya ağır para cezaları verilmişti.

Avrupa Merkez Bankası'ndan yeni tahvil alım planı
Banka politika faizini yüzde 0, mevduat faizini eksi yüzde 0,40, marjinal borç verme faizini yüzde 0,25'te bıraktı. ECB'nin bugünkü toplantısının ardından, faiz oranının yüzde 0,00 olarak devam etmesi kararı verildi.

Yeni uygulama yarından itibaren yurt içi ve yurt dışı SMS'leri kapsayacak şekilde başlayacak ve yasadışı sitelere yönlendiren SMS'lerin sayısında bariz bir azalma olacak. BTK mücadelenin sonucunda da BTK tarafından konuya ilişkim mahkemelerden aldığı yetki ile gelen ihbarların ivedilikle değerlendirilmesi ve sonuçta da kapatmaya varan sonuçların doğması sağlanmış oluyor.

Uygulama, uluslararası boyutta faaliyet gösteren kumar çetelerinin gençleri tuzağa çekmek için kullandıkları SMS oyununu bitirecek. Yarın gece yarısı itibariyle BTK'nın şahıslara ya da işletmelere tanıdığı teknik düzenleme sınırı sona eriyor. Bu şekilde tespit edilecek rahatsız edici ve izinsiz SMS gönder kişi veya şirketlere cezai yaptırım da hızlıca uygulanabilecek.

AK Parti'nin anayasa teklifi için MHP'de imzalar tamam
Cumhurbaşkanı , Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakanlar'ın Yüce Divan'a gönderilebilmesi için ise Meclis'te 3'te 2 çoğunluk aranacak. AK Parti ile MHP arasında varılan anayasa teklifi uzlaşısının ardından gözler güçlü olasılık olan referanduma çevrildi.

Başlıklı SMS'lere Getirilen Yeni Düzenleme Yarın İtibarıyla Başlıyor