Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » Üniversiteye Sınavsız Giriş İddiası: YGS Kalkıyor mu?

Üniversiteye Sınavsız Giriş İddiası: YGS Kalkıyor mu?

20 Aralık 2016

Sınavsız üniversiteye giriş ile ilgili merak edilenler haberimizde. Üniversitelerde sınavsız geçiş sistemi başlıyor haberleri de sınavsız bir şekilde üniversiteye girmek isteyen öğrenci adaylarını umutlandırmıştı. Her yıl milyonlarca öğrencinin iyi bir gelecek hayaliyle ter döktüğü üniversite sınavı değişiyor. Diploma puanı yüksek olan öğrenci Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve LYS sınavında da başarılı oluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK, bu sabah yayınladıkları duyuru ile Üniversite Sınavlarının yerine, Sınavsız Geçiş Sistemi adlı bir sistem üzerine çalışıldığını duyurdu. Ayrıca Lise öğrencilerinin Üniversite'ye geçişinde artık diploma notları da etkili olacak. Merkezi sınavlardan alınan puanla öğretmenlerin verdiği notlar karşılaştırılacak.

TEOG benzeri Lise'lere uygulanacak sınavların açık uçlu sorular ile yapılması planlıyor. YGS ile 2 yıllık önlisans programlarına yerleşen yaklaşık 100 bin öğrenci sınava girmeden lise diploma puanıyla kayıt yaptırabilecek.

ÖSYM 2016 KPSS önlisans ve ortaöğretim cevap kağıtlarını yayınlandı
Adaylar, kendi cevap kağıtlarının görüntüsüne, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

Listeden tercih etmeyen öğrenci ne yapacak?

Hürriyet'ten elde edilen bilgilere göre; Mevcut sistemde öğrencilerin YGS barajını aştıktan sonra 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek için girdiği LYS devam edecek.

LİSELERE DE TEOG: MEB, özel okullar başta olmak üzere bazı liselerin şişirme not tehlikesine karşı da lisede yapılan yazılı sınavlardan bir tanesini merkezi yapmak üzere çalışma yürütüyor.

Mezun olanlar yeni sistemde kendilerine nasıl yer bulacak?

Mezunlar da liseden yeni mezun olan öğrenciler gibi LYS'ye girebilecek.

Avrupa Konseyi ve AKPM'den Kayseri'deki terör saldırısına kınama
ABD'nin Ankara Büyükelçiliğince saldırı kınanarak, "Böyle alçak eylemlerin hiçbir gerekçesi olamaz." ifadesi kullanıldı. Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Kayseri'deki saldırıyı kınıyorum".

Üniversiteye giriş sınavı, 1999-2010 yılları arasında tek sınav olarak uygulanırken, 2010'da iki sınav uygulamasına geçilerek son şeklini aldı. Eğer seçmek istemezse LYS'ye girebilir.

İkinci aşama olan LYS ise adayların bilgi ve yeteneklerini ölçen ve açıköğretim dışındaki örgün lisans programlarına yerleştirmedeki puanını belirleyen sınavlar.

Kılıçdaroğlu, Kayseri Valisi Kamçı'dan terör saldırısıyla ilgili bilgi aldı
SAHTE PLAKA DETAYI Kayseri'de bombalı terör saldırısında kullanılan otomobilin Kırıkkale (71) plakasının sahte olduğu belirtildi. Bu tür bir hadise Avrupa'da olduğunda hiçbir görüntü alınmıyor ama bizde olduğunda görüntü kirliliği meydana geliyor.

Üniversiteye Sınavsız Giriş İddiası: YGS Kalkıyor mu?