Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » ABD'den kritik hamle! 35 Rus diplomat sınır dışı ediliyor

ABD'den kritik hamle! 35 Rus diplomat sınır dışı ediliyor

30 Aralık 2016

Obama'nın 2 ofisin tamamen kapatılması emrini verdiğini yazan Associated Press gazetesi, Başkan Obama'nın Amerikan çıkarlarına zarar veren Rusya'nın saldırgan tutumuna yönelik tedbirlerin devam edeceği yazdı.

Washington yönetimi ayrıca, misilleme önlemlerinin bir parçası olarka Maryland ve New York'ta istihbarat toplamak için kurulan iki Rus merkezinin kapatılacağını duyurdu. Amerika Birleşik Devleti, ülkede görevli olan 35 Rus diplomatın ülkeyi terk etmelerini ve bunun için sadece 72 saat süreleri olduğunu açıkladı. Aynı kapsamda Rus askeri istihbaratına materyal temin eden 5 firmaya ilişkin de bilgiler aktarıldı.

Avni Aker'deki dev maçta hakem oyuna devam edemedi
Spor Toto Süper Lig'de 16. hafta maçında Avni Aker'de oynanan Trabzonspor Fenerbahçe maçında yan hakem faciası yaşandı. Yakın zamanda ise bir diğer hakem Barış Şimşek antrenmanda sakatlandı.

Washington ve San Francisco'daki 35 diplomatın sınır dışı kararının Rus yetkililerine iletildiğini açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı da alınan yaptırım kararlarının "seçimlere siber saldırı" ve "Amerikalı diplomatlara taciz" iddialarının karşılığı olduğunu vurguladı.

Önceki hafta Rusya'ya yaptırımlar alınacağını açıklayan Obama, "misliyle karşılık vereceklerini" ilan etmişti.

FETÖ'den 7 kişi tutuklandı
Dava kapsamında 23'ü tutukla 36 şüpheli hakkında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Üyeliği suçundan kamu davası açıldı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, Nevşehir Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Yakında Beyaz Saray'daki görevini Donald Trump'a devredecek olan ABD Başkanı Obama NPR'a verdiği bir röportajda, Rusya'nın seçimlere müdahale ettiği iddialarına ilişkin '"Harekete geçmeliyiz ve geçeceğiz de"' ifadelerini kullanmıştı.

Rus diplomatların ülkeyi terk etmelerini isteyen Amerika'dan yaşanan krizi daha da alevlendirecek bir hamle daha geldi. Ryan yaptığı açıklamada, "Yönetimin aldığı yaptırım kararı geç kalınmış bir adım olsa da, bu adım, Rusya ile sekiz yıldır yürütülen başarısız politikaları uygun bir şekilde sonlandırmış oldu. Hiçbir kanıt olmadan ve asılsız iddialara dayanarak ülkemize karşı son derece agresif adımlar atılıyor" dedi.

Aliağa'da Terör Operasyonunda 2 Kişi Gözaltına Alındı
Dün (çarşamba) öğle saatlerinde adliyeye sevk edilen 6 şüpheli, tutuklandı. Şahısların adli işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. Jandarma ekipleri, ilçe merkezi ve Ağaköy'de 6 adrese eş zamanlı operasyon yaptı.

ABD'den kritik hamle! 35 Rus diplomat sınır dışı ediliyor