Pazar, 30 Nisan 2017
Latest news
Main » ABD'den kritik hamle! 35 Rus diplomat sınır dışı ediliyor

ABD'den kritik hamle! 35 Rus diplomat sınır dışı ediliyor

30 Aralık 2016

Obama'nın 2 ofisin tamamen kapatılması emrini verdiğini yazan Associated Press gazetesi, Başkan Obama'nın Amerikan çıkarlarına zarar veren Rusya'nın saldırgan tutumuna yönelik tedbirlerin devam edeceği yazdı.

Washington yönetimi ayrıca, misilleme önlemlerinin bir parçası olarka Maryland ve New York'ta istihbarat toplamak için kurulan iki Rus merkezinin kapatılacağını duyurdu. Amerika Birleşik Devleti, ülkede görevli olan 35 Rus diplomatın ülkeyi terk etmelerini ve bunun için sadece 72 saat süreleri olduğunu açıkladı. Aynı kapsamda Rus askeri istihbaratına materyal temin eden 5 firmaya ilişkin de bilgiler aktarıldı.

AKP Grup Başkanvekili: Ahmet Şık umarım bir an önce serbest bırakılır
AKP'nin resmi ajansı AA, gözaltına alınan gazeteci Ahmet Şık öğrenmeden Şık'a yöneltilen suçlamaları servis etti. Ahmet Şık , cemaatin Odatv'ye kurulan kumpas soruşturması SIRASINDA (2011) yılında da tutuklanmıştı.

Washington ve San Francisco'daki 35 diplomatın sınır dışı kararının Rus yetkililerine iletildiğini açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı da alınan yaptırım kararlarının "seçimlere siber saldırı" ve "Amerikalı diplomatlara taciz" iddialarının karşılığı olduğunu vurguladı.

Önceki hafta Rusya'ya yaptırımlar alınacağını açıklayan Obama, "misliyle karşılık vereceklerini" ilan etmişti.

DEAŞ, El Bab'da sivilleri hedef aldı: En az 30 ölü
Suriye'nin Bab ilçesindeki en stratejik yer olarak gösterilen Akil Dağı'nı DAEŞ'ten temizleyen birlikler, Bab'ı tamamen kuşattı. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen DEAŞ'a ait 141 hedef ateş destek vasıtalarımızla ateş altın alınmıştır.

Yakında Beyaz Saray'daki görevini Donald Trump'a devredecek olan ABD Başkanı Obama NPR'a verdiği bir röportajda, Rusya'nın seçimlere müdahale ettiği iddialarına ilişkin '"Harekete geçmeliyiz ve geçeceğiz de"' ifadelerini kullanmıştı.

Rus diplomatların ülkeyi terk etmelerini isteyen Amerika'dan yaşanan krizi daha da alevlendirecek bir hamle daha geldi. Ryan yaptığı açıklamada, "Yönetimin aldığı yaptırım kararı geç kalınmış bir adım olsa da, bu adım, Rusya ile sekiz yıldır yürütülen başarısız politikaları uygun bir şekilde sonlandırmış oldu. Hiçbir kanıt olmadan ve asılsız iddialara dayanarak ülkemize karşı son derece agresif adımlar atılıyor" dedi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay bugün hakim karşısına çıkacak
Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla yargılandıkları davada ilk kez hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, eski genel yayın yönetmeni İnan Kızılkaya'nın ise tutukluluğun devamına hükmetti.

ABD'den kritik hamle! 35 Rus diplomat sınır dışı ediliyor