Pazar, 30 Nisan 2017
Latest news
Main » Kerry: İsrail-Filistin barışı için tek yol iki devletli çözüm

Kerry: İsrail-Filistin barışı için tek yol iki devletli çözüm

30 Aralık 2016

Kerry, konuşmasında İsrail-Filistin meselesinin çözümü için iki devlet olmasının tek yol olduğunu söyleyerek, tek devletli çözümde İsrail'in "demokratik olmak ve Yahudi olmak arasında seçim yapması gerekeceğini", "asla barış içinde var olamayacağını" söylemişti.

Kerry'in sözlerine İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan sert tepki geldi.

İsrail - Filistin sorunu için kim ne dedi?
Kerry'nin 'iki devletli çözüm' önerisine İsrail tepkili

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı açıklamada, "İki devletli çözüm, İsrailliler ile Filistinliler arasında adil ve kalıcı bir barışı sağlamanın tek yoludur" dedi.Kerry ayrıca "BM'deki oylama, iki-devletli çözümün korunmasıyla ilgiliydi ve biz de bundan dolayı destek verdik". John Kerry, oylamadaki hedeflerinin iki devletli sistemi korumak olduğunun altını çizdi.

"Yeni yerleşimleri savunan liderler, Filistinlilerin meşru taleplerini tamamen görmezden gelen ideolojik buyruklarla hareket ediyorlar" ifadelerini kullandı. Açıklamayı "İsrail karşıtı" olarak değerlendiren Netanyahu, Kerry'nin sorunun köklerini tamamen görmezden geldiğini savundu.

Fırat Kalkanı Harekatı'nda 1 asker şehit oldu
Bozarslan'ın Fırat Kalkanı'na kendi isteğiyle katıldığını söyleyen Nevzat Bozarslan, "Fırat Kalkanı harekatına çok isteyerek gitti." ifadelerini kullandı.

Kerry, bazı liderlerin ABD'nin dostluğunu "kayıtsız ve şartsız" zannettiğini, ancak bunun doğru olmadığını ifade ederek, daha önce de BMGK'da İsrail aleyhine kararları veto etmeyen Amerikan başkanları olduğunu hatırlattı. İsrail Başbakanı Netanyahu ise, Kerry'yi önyargılı olmakla suçladı.

İsrail'in ABD'nin kendisine yıllardır sunduğu milyarlarca dolarlık askeri savunma yardımlarını hatırlaması gerektiğini belirten Kerry ülkesinin uluslararası askeri yardım bütçesinin yarısının sadece İsrail'e gittiğini söyledi.

Esnafa ilaç gibi fon geliyor - Ahilik Fonu nedir?
Sunum sonrasında fonun kurulması için müzakere yapıldı ancak fona henüz son şekil verilmedi. Esnafın, dükkanı açıkken para yatırdığı fona devlet de belli oranda katkı sağlayacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

FETÖ'den 7 kişi tutuklandı
Dava kapsamında 23'ü tutukla 36 şüpheli hakkında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Üyeliği suçundan kamu davası açıldı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, Nevşehir Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Kerry: İsrail-Filistin barışı için tek yol iki devletli çözüm