Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » Kerry: İsrail-Filistin barışı için tek yol iki devletli çözüm

Kerry: İsrail-Filistin barışı için tek yol iki devletli çözüm

30 Aralık 2016

Kerry, konuşmasında İsrail-Filistin meselesinin çözümü için iki devlet olmasının tek yol olduğunu söyleyerek, tek devletli çözümde İsrail'in "demokratik olmak ve Yahudi olmak arasında seçim yapması gerekeceğini", "asla barış içinde var olamayacağını" söylemişti.

Kerry'in sözlerine İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan sert tepki geldi.

Kerry: İsrail-Filistin barışı için tek yol iki devletli çözüm
Kerry: İsrail-Filistin barışı için tek yol iki devletli çözüm

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı açıklamada, "İki devletli çözüm, İsrailliler ile Filistinliler arasında adil ve kalıcı bir barışı sağlamanın tek yoludur" dedi.Kerry ayrıca "BM'deki oylama, iki-devletli çözümün korunmasıyla ilgiliydi ve biz de bundan dolayı destek verdik". John Kerry, oylamadaki hedeflerinin iki devletli sistemi korumak olduğunun altını çizdi.

"Yeni yerleşimleri savunan liderler, Filistinlilerin meşru taleplerini tamamen görmezden gelen ideolojik buyruklarla hareket ediyorlar" ifadelerini kullandı. Açıklamayı "İsrail karşıtı" olarak değerlendiren Netanyahu, Kerry'nin sorunun köklerini tamamen görmezden geldiğini savundu.

'Uber Yasaklandı' Haberi Uber Türkiye Tarafından Yalanlandı!
Geçtiğimiz hafta trafik ekipleri, Uber'in 'UberXL' aracını bağladı ve araçtaki yolculara 281 lira ceza kesti. Uber Türkiye , bugün gündeme gelen yasaklanma ve EGM'den gelen bildiri üzerine uçak hızıyla cevap verdi.

Kerry, bazı liderlerin ABD'nin dostluğunu "kayıtsız ve şartsız" zannettiğini, ancak bunun doğru olmadığını ifade ederek, daha önce de BMGK'da İsrail aleyhine kararları veto etmeyen Amerikan başkanları olduğunu hatırlattı. İsrail Başbakanı Netanyahu ise, Kerry'yi önyargılı olmakla suçladı.

İsrail'in ABD'nin kendisine yıllardır sunduğu milyarlarca dolarlık askeri savunma yardımlarını hatırlaması gerektiğini belirten Kerry ülkesinin uluslararası askeri yardım bütçesinin yarısının sadece İsrail'e gittiğini söyledi.

Trump'ın BM yorumu: İyi vakit geçirilen bir kulüpten ibaret
Image caption Trump: BM'nin büyük bir potansiyeli vardı, ancak şimdi insanların bir araya geldiği, sohbet ettiği ve iyi vakit geçirdiği bir kulüp.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

AKP Grup Başkanvekili: Ahmet Şık umarım bir an önce serbest bırakılır
AKP'nin resmi ajansı AA, gözaltına alınan gazeteci Ahmet Şık öğrenmeden Şık'a yöneltilen suçlamaları servis etti. Ahmet Şık , cemaatin Odatv'ye kurulan kumpas soruşturması SIRASINDA (2011) yılında da tutuklanmıştı.

Kerry: İsrail-Filistin barışı için tek yol iki devletli çözüm