Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » Vali Şahin: Terörist suçunu kabul etti

Vali Şahin: Terörist suçunu kabul etti

18 Ocak 2017

168 yabancı uyruklu şüphelinin de terörist olma ihtimali üzerinde durduklarını belirten Vasip Şahin, bu kişilerin ilgili mercilere yönlendirildiğini açıkladı. Vali Şahin, yılbaşı gecesi Reina'da 39 kişiyi katleden terörist hakkında bazı bilgiler verdi.

Vali Vasip Şahin EAŞ'lı terörist Abdulkadir Masharipov'un kod adının Muhammed Horasani olduğunu ve 1983'te Özbekistan'da doğduğunu dile getirdi.

'"Ortaköy semtinin bir gece kulübünde bildiğiniz üzere menfur bir terör eylemi meydana gelmiş, 39 insanımızı orada yitirmiş durumdayız".

İşte Kim Milyoner Olmak İster'den alacağı ücret!
Kenan Işık'ın yerine sırasıyla Zafer Ergin, İlber Ortaylı , Halil Ergün, Behzat Uygur ve Haluk Bilginer gibi ünlü isimler oturdu. Programı ilk gününden itibaren sunmaya başlayan Kenan Işık , tam 14 yıl boyunca yarışmanın sunuculuğunu yaptı.

Saldırganın yakalanması için başlatılan soruşturma kapsamında 7 bin saati aşkın kamera görüntüsü izlendi ve yaklaşık 2 bin polis görev aldı. Konya, Hatay ve İzmir'de ve ilimizde ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirildi.

Terörist önce Başakşehir'de ev kiralıyor. Olay gününe yakın bir iki ev değiştirmek suretiyle kendini gizlemeye çalışıyor. "Olay günü Zeytinburnu'ndan olay yerine geliyor ve eylemini gerçekleştiriyor". O geceden itibaren polisimiz, iğneyle kuyu kazar gibi gerçekten ciddi çalışmalar yaptı. Teröristle birlikte 197 bin ABD doları, 2 adet tabanca ve şarjörü, 2 adet drone ve sim kartlar ele geçirilmiştir. Terörist suçunu kabul etmiştir, parmak izi de uyuşmuştur. Hassasiyeti gösteren vatandaşlara teşekkür ediyorum.

Iraklı şahsın dışında 3 bayan var ve oraya son 3 gün içersinde geldiği değerlendiriliyor. "Neticede o 5 adresten birinde ele geçirildi" dedi. "Kendisinin Ocak ayı itibari ile ülkemize giriş yaptığı ve bu girişi de yurdumuzun Doğu kanadından yaptığı tespit edilmiştir" ifadelerini kullanarak sürdürürken teröristin sorgu işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarılmak üzere savcılığa sevk edileceğini bildirdi.

Teyze ve halaya da maaş müjdesi
Torununa bakan büyükannelere, teyze ve halaların 400 liradan başlayan maaş verilmesi büyük yankı uyandırdı. Projenin kapsamına teyze , hala ve dedelerin de eklenmesi bekleniyor.

Amacımız suçluyu canlı ele geçirmekti. Bizim güvenlik kuvvetlerimiz mecbur kalmadıkça silah kullanmazlar. "Karşı taraf da silah kullanılmadığı için bu operasyonda silah kullanmaya ihtiyaç kalmamıştır" diye konuştu. O çalışmalar esnasında tabii rahat hareket edebilme imkanını da bulamadı doğrusu.

Vali Şahin, teröristin eşinden alınan bilgilerden, bu operasyonun geliştirilmesinde istifade edildiğini kaydetti.

Başbakan Binali Yıldırım da saldırının zanlısının yakalandığını ve sorgusunun devam ettiğini söyledi. "Bu gözaltılardan 2 kişi geçtiğimiz günlerde tutuklandı" şeklinde konuştu.

Zeytinburnu'da yedi katlı boş bina çöktü: İki kişi hayatını kaybetti, 17 yaralı
Olay yerine gelen ekipler, çökme sonucunda binanın yakınında bulunan 1 kişinin hayatını kaybettiğini belirledi. Trafiği kapattılar burada. Çöken bina büyük bir apartmandı ve boştu.

Vali Şahin: Terörist suçunu kabul etti