Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » İktidarın umudu inşaatta: Yeni konut projelerinde KDV düzenlemesi

İktidarın umudu inşaatta: Yeni konut projelerinde KDV düzenlemesi

06 Şubat 2017

Konutta önce vade uzadı, 240 aylık satışlar başladı.

Hukumetten ekonominin yaşlandığında duvar olan inşaat sektörü ile ilgili flaş açıklamalar yapıldı.konut sektörününuzun zamandan beri beklediği KDV indirimi yapıldı.

Konut teslimi yapan firmalar, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle KDV nakit iadelerini bir yıl beklemeyecek. Hükümet konut alan tüketiciye ikinci vergi avantajını da damga vergisi ile sağladı. Sözleşmelerde ve satış işlemlerinde kullanılan damga vergisinin tamamen kaldırılmasına karar verildi. Bununla da kalmadı, yeni konut projelerinde vatandaşa yüzde 10 indirimli satışın kapısını açacak düzenlemeler de art arda yasalaştı.

Elektrikli Ev Aletlerinde ÖTV Sıfırlandı!
Bakanlar Kurulu'nuın dün gece bazı ürünlerin vergi oranlarında değişikliğin yaşanacağı ilişkin bir duyuru yayımlamıştı. Bundan sonra gross tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri, yatlar, kotralar ve teknelerden ÖTV alınmayacak.

Bakanlar Kurulu kararıyla konutta KDV oranları yeniden belirlendi. Bu oranlar eski uygulamada 500 liraya kadar olan arsalarda yüzde 1, bin liraya kadar olan arsalarda yüzde 8 ve bin lira üzerinde yüzde 18 KDV olarak uygulanıyordu. Bu da konut fiyatını yükseltiyordu.

Konutta KDV ve damga vergisine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu talep, dün karşılık buldu. Yapı ruhsatını 2017 Ocak ayından itibaren alanlar için, 1000 liraya kadar rayiç bedeli olan arsalardan alınacak KDV oranı yüzde 1 olacak. KDV geçen yılın eylül ayında yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmüştü. Tabi bir de KDV indiriminde söz konusu olan süre eylül ayına kadar uzadı. Bu indirimin süresi de Mart sonundan Eylül sonuna kadar uzatıldı. Dumankaya, "Bu uygulama konut alıcısına yüzde 7 ile 10 arasında fiyat avantajı sağlanmış oldu. Bunun sıfırlanması sektörü çok pozitif etkileyecek" dedi.

Yıldızlar Şahidim 3. Bölüm Fragmanı HD izle | 10 Şubat Cuma
Kürşat ise geçmişte ki sırların ortaya dökülmesi korkusu ile paranoyakça tavırlar sergileyip, Zeyno'yu ortadan kaldırmaya çalışır. Büyük bir aşkın anlatıldığı Yıldızlar Şahidim dizisinin 3. yeni bölüm fragmanı buradan izleyiciye sunuldu.

Öte yandan, konutun yanı sıra, mobilya ve beyaz eşyada yapılan vergi indirimleri Borsa İstanbul'da işlem gören sektör hisselerini coşturdu. Konut almak isteyen bir vatandaş, 500 bin liralık bir dairede arsa maliyetine göre, 35 ila 50 bin lira arasında bir fiyat avantajı sağlayacak. Çelik, "Emlak vergi değeri 1000 lira ila 2 bin lira arası olan yerlerde KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi çok çok önemli". 150 metrekareden büyük konutlar için alınan yüzde 18 oranındaki KDV yüzde seviyelerine çekilmişti. Şimdi fiyatlar ortalama yüzde 10 olarak daha düşük olacak. Çelik, başta hükümet olmak üzere Maliye Bakanlığı'na KONUTDER olarak çalışmalarını dikkate aldıkları için teşekkür etti. "1 milyon lira ve altındaki tüm konutları ilgilendiriyor" diye konuştu. Böylece özellikle yüzde 8 KDV'ye dahil olan arsaların kapsamı genişletilmiş oldu. Bütün bu düzenlemeler inşaat sektöründe başlayan canlılığı daha da güçlendirmesi öngörülüyor. Bu düzenlemelerin diğer sektörleri de canlandıracağını söyleyen Ağbal, yaptıkları düzenlemeler konusunda bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu kararına göre, binde 9,48 olarak uygulanan gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ait damga vergisi oranı sıfırlandı. Ağbal, bunun maliyetleri düşüreceğini vurguladı.

Türk Dışişleri Müsteşarı Yalçın, Suriyeli muhaliflerle 'yeni anayasayı' görüştü
Askeri temsilciler arasında Türkmen Sultan Murad Tümeni yetkilisi Albay Ahmet Osman da yer aldı. Bazı Dürzi ve Arap Alevi din adamları da katıldı.

İktidarın umudu inşaatta: Yeni konut projelerinde KDV düzenlemesi