Pazar, 30 Nisan 2017
Latest news
Main » İktidarın umudu inşaatta: Yeni konut projelerinde KDV düzenlemesi

İktidarın umudu inşaatta: Yeni konut projelerinde KDV düzenlemesi

06 Şubat 2017

Konutta önce vade uzadı, 240 aylık satışlar başladı.

Hukumetten ekonominin yaşlandığında duvar olan inşaat sektörü ile ilgili flaş açıklamalar yapıldı.konut sektörününuzun zamandan beri beklediği KDV indirimi yapıldı.

Konut teslimi yapan firmalar, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle KDV nakit iadelerini bir yıl beklemeyecek. Hükümet konut alan tüketiciye ikinci vergi avantajını da damga vergisi ile sağladı. Sözleşmelerde ve satış işlemlerinde kullanılan damga vergisinin tamamen kaldırılmasına karar verildi. Bununla da kalmadı, yeni konut projelerinde vatandaşa yüzde 10 indirimli satışın kapısını açacak düzenlemeler de art arda yasalaştı.

Fethullah Gülen'in yeğeni tutuklandı
Emniyette işlemleri tamamlanan 4 şüpheli, sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Fetullahçı Terör Örgütü elebaşısı Fetullah Gülen'in yeğenine tutuklama.

Bakanlar Kurulu kararıyla konutta KDV oranları yeniden belirlendi. Bu oranlar eski uygulamada 500 liraya kadar olan arsalarda yüzde 1, bin liraya kadar olan arsalarda yüzde 8 ve bin lira üzerinde yüzde 18 KDV olarak uygulanıyordu. Bu da konut fiyatını yükseltiyordu.

Konutta KDV ve damga vergisine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu talep, dün karşılık buldu. Yapı ruhsatını 2017 Ocak ayından itibaren alanlar için, 1000 liraya kadar rayiç bedeli olan arsalardan alınacak KDV oranı yüzde 1 olacak. KDV geçen yılın eylül ayında yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmüştü. Tabi bir de KDV indiriminde söz konusu olan süre eylül ayına kadar uzadı. Bu indirimin süresi de Mart sonundan Eylül sonuna kadar uzatıldı. Dumankaya, "Bu uygulama konut alıcısına yüzde 7 ile 10 arasında fiyat avantajı sağlanmış oldu. Bunun sıfırlanması sektörü çok pozitif etkileyecek" dedi.

Arka Sokaklar 427. bölümde neler yaşanacak?
Pınar bu tehlikeden kurtulabilecek mi? Başrollerini Zafer Ergin, Şevket Çoruh ve Özgür Ozan'ın paylaştığı Arka Sokaklar 428. Kanal D'nin heyecan ve aksiyon dolu muhteşem dizisi Kanal D'nin yeni bölüm fragmanında şok gelişmeler yaşanıyor.

Öte yandan, konutun yanı sıra, mobilya ve beyaz eşyada yapılan vergi indirimleri Borsa İstanbul'da işlem gören sektör hisselerini coşturdu. Konut almak isteyen bir vatandaş, 500 bin liralık bir dairede arsa maliyetine göre, 35 ila 50 bin lira arasında bir fiyat avantajı sağlayacak. Çelik, "Emlak vergi değeri 1000 lira ila 2 bin lira arası olan yerlerde KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi çok çok önemli". 150 metrekareden büyük konutlar için alınan yüzde 18 oranındaki KDV yüzde seviyelerine çekilmişti. Şimdi fiyatlar ortalama yüzde 10 olarak daha düşük olacak. Çelik, başta hükümet olmak üzere Maliye Bakanlığı'na KONUTDER olarak çalışmalarını dikkate aldıkları için teşekkür etti. "1 milyon lira ve altındaki tüm konutları ilgilendiriyor" diye konuştu. Böylece özellikle yüzde 8 KDV'ye dahil olan arsaların kapsamı genişletilmiş oldu. Bütün bu düzenlemeler inşaat sektöründe başlayan canlılığı daha da güçlendirmesi öngörülüyor. Bu düzenlemelerin diğer sektörleri de canlandıracağını söyleyen Ağbal, yaptıkları düzenlemeler konusunda bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu kararına göre, binde 9,48 olarak uygulanan gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ait damga vergisi oranı sıfırlandı. Ağbal, bunun maliyetleri düşüreceğini vurguladı.

Kara Sevda 54. yeni bölüm fragmanı son bölüm izle Star TV
Hastaneden çıkan Nihan ve Kemal, Emir'in haklarında ne kadarını öğrendiğini bulmaya çalışırken Emir'in planı Deniz'i kaçırmaktır. Kemal, bir yandan Emir'in dikkatini dağıtmak ve Emir'i, Kozcuoğlu Holding yönetiminden devirmek için çalışmaya başlar.

İktidarın umudu inşaatta: Yeni konut projelerinde KDV düzenlemesi