Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » İşsiz kalanlar dikkat, işsizlik maaşı için 1 ay

İşsiz kalanlar dikkat, işsizlik maaşı için 1 ay

06 Şubat 2017

Sosyal güvenlik mevzuatında çalışanları çeşitli açılardan koruyan düzenlemeler bulunuyor. Süre kaçırıldığı zaman maaş alamama tehlikesi ortaya çıktığı gibi maaş alma süresinin de kısıtlanması gündeme gelebiliyor. İşsizlere 10 ay boyunca ödenecek işsizlik maaşı da bin 422 lira oldu. İşinizden ayrıldığınız brüt ücretin yüzde 40'ı kadar maaş alabiliyorsunuz.

İşsiz kalan vatandaşların sağlık hizmetleri ihtiyaçları kendileri, eş ve çocukları için devlet tarafından karşılanacak. Bu düzenlemelerden bir tanesi bir çok kişi tarafından bilinen işsizlik maaşı. Eğer otuz günlük süre zarfında işsizlik maaşı için başvurmazsanız uygulamadan yararlanma şansınızı kaybediyorsunuz.

Kişinin işten kendi kurusu ya da kendi isteği ile çıkmamış olması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanseri Yenmek Bizim Elimizde
Kanseri önlemek mümkündür ve öncelik, hastalığın erken teşhisi değil, bedenimizi sağlıklı tutup hastalanmayı engellemektir. Bir kişinin diyetine yapılan özel değişiklikler de fark meydana getirebilir.

İşsiz kalan vatandaşlarımıza Devlet sağlık hizmetini karşılamanın yanında İşkur'a başvurusu sonucunda İşsizlik maaşı da vermektedir.İşsizlik maaşı 1422 TL oldu. İşsizlik maaşı ise o dönemde verilen asgari ücrete göre belirleniyor.

2017 yılında işsizlik maaşı bin 422 lira en düşük işsizlik maaşı ise 711 TL'dir.

Son 3 yılda 600 gün prim ödeyip çalışanlar 6 ay, 900 gün çalışanlar 8 ay, 1080 gün çalışanlar 10 ay işsizlik maaşı alabiliyor.

Toplu taşımada sivil polis dönemi fiili olarak başladı
Yolculardan Mehmet Yılmaz, uygulamadan memnun olduklarını dile getirerek, "Keşke bütün firmalara bu yaptırımlar uygulansa". Yolculuğun bitiminde kendini tanıtan sivil polis, yolculara uygulama hakkında bilgi verdi.

Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre, "işsizlik maaşını belirleyen ise o dönemdeki asgari ücret oluyor".

İşsizlik sorunu ile karşılaşan vatandaşlar, işsizlik maaşı alma şartlarını sağladıklarında genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor.

İşsizlik maaşı imkanından yararlanabilecek olan kişiler, kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalma, haklı fesih ile işyerinden ayrılma, hizmet akdinin feshinden önceki 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışma, son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olma, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakında İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuru yapanlar olarak ifade edilmektedir.

Kara Sevda 54. yeni bölüm fragmanı son bölüm izle Star TV
Hastaneden çıkan Nihan ve Kemal, Emir'in haklarında ne kadarını öğrendiğini bulmaya çalışırken Emir'in planı Deniz'i kaçırmaktır. Kemal, bir yandan Emir'in dikkatini dağıtmak ve Emir'i, Kozcuoğlu Holding yönetiminden devirmek için çalışmaya başlar.

Çalıştıkları iş yerinden kendi istekleri doğrultusunda istifa edenler, emekli olmak için işten çıkanlar, askerlik durumunu gerçekleştirmek için işten çıkanlar, evlilik durumu için işten ayrılan bayanlar ve iş verenin haklı fesih tercihi ile; yani hata yapmış olmaları sebebiyle işten çıkanlar işsizlik maaşından faydalanamıyorlar.

İşsiz kalanlar dikkat, işsizlik maaşı için 1 ay