Pazar, 30 Nisan 2017
Latest news
Main » İşte çift maaş alma hakkı kazanan kişiler!

İşte çift maaş alma hakkı kazanan kişiler!

10 Şubat 2017

Çünkü, vefat eden sigortalının hak sahiplerine maaş bağlanması aşamasında ölümün gerçekleştiği tarihteki yasalar referans alınıyor. Hem dul hem de yetim olan kadınların çift maaş alma koşulları, öle kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) emekli olma statüsüne göre alacağı maaş sayısında düzenlemeye gidildi.

Ölen eş ve anne-babanın vefat tariihlerinde geçerli olan kanunlar aynı ise yani sigorta durumlarında bir farklılık yoksa hak sahibi kişinin tercih ettiği maaş yani tek bir maaş bağlanıyor.

Aleyna'nın notları düştü, öğretmeniyle kavga etti
Karara uyup tüm derslerden yeniden sınava giren genç şarkıcı, daha düşük notlar gelince sınıf öğretmeniyle kavga etti . Genç şarkıcı Aleyna Tilki hakkındaki bu önemli haberin detayları buradadır.

Eş ve anne-babadan biri 1 Ekim 2008'den önce diğeri 1 Ekim 2008'den sonra ölmüşse yine iki maaş var. Eğer, iki ölüm de 1 Ekim 2008'den sonra ise sadece bir maaş ödenir.

Normal şartlarda dul ve yetimlerin çift maaş alabilmeleri için iki tarafın sigorta statülerinin farklı olma zorunluğu bulunmaktadır. Fakat bu konuda SGK tarafından verilen bilgiler ile bunun farklı bir uygulamaya tabi tutulduğu belirtilmiştir.

Kısmetse Olur 351. bölüm 7 Şubat fragmanında Adnan'dan şok hamle
Aşklarının başladığı Kısmetse Olur'da daha önce de konuk olarak gelen çift bebek müjdesiyle herkesin yüzünü güldürmüştü. Bu karar üzerine gelinler evinden Gamze Taşkın ile Damatlar evinden Barış Gülbetekin , programa veda eden iki isim oldu.

Yapılan yeni düzenlemelere göre, vefat eden ebeveynlerinin veya eşlerinin maaşlarını almak isteyen kadınlar için yeni bir kriter getirildi. Bu ne anlama gelmek oluyor diyenler için açıklama yapmak gerekirse; 1 Ekim 2008 yılından önce vefat eden eş ve Anne-Babanın ikisi de SGK emeklisi olsalar da dul ve yetimlere çift maaş verilmektedir.

Örnek verecek olursak eşi memur emeklisi, babası SSK veya BAĞ-KUR emeklisi olan kadınlar için eşin ve babanın ölüm tarihinin önemi yok.

Stanbul'a kar ne zaman yağacak? 8 Şubat İstanbul kar haberleri
Son günlerde yükselen ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden İstanbul hava durumu , önümüzdeki günlerde soğumaya başlayacak. Bu arada, sömestir tatili bitmesine rağmen Uludağ'a ilgi gösteren tatilciler ve günübirlikçiler, kayak pistlerini doldurdu.

Ancak ölen eşin ve ölen anne-babanın sigorta statüsü farklı ise bu kez ölüm tarihlerine göre iki maaş veya tek maaş ödenmesi söz konusu olabiliyor. Artık eşi, annesi veya babası 1 Ekim 2008'den önce ölenlere çift maaş bağlanacak.

İşte çift maaş alma hakkı kazanan kişiler!