Pazar, 30 Nisan 2017
Latest news
Main » Ay tutulması ne zaman, saat kaçta?

Ay tutulması ne zaman, saat kaçta?

13 Şubat 2017

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin en önemli gök olayı olarak nitelendirdiği Ay tutulması olayı için kısa bir süre kaldı. Aynı gecede Dolunay, Ay tutulması ve Yeşil Kuyruklu Yıldız üçlemesinin olması, başta doğa olayı tutkunları olmak üzere o anlara şahit eden herkesi heyecanlandırdı. Saat kaçta olacak. Ay tutulmasının burçlara etkisi.

Bakan'dan Açıklama: Ukrayna'ya Pasaport Olmadan Yalnızca Nüfus Cüzdanıyla Gidilebilecek!
Yurttaşlarımızın pasaporta gerek duymadan yalnız kimlik kartıyla ülkelerimizi ziyaret edebilmesi mevzusunda mutabakata vardık.

Gök olaylarından bir tanesi olan Şubat ayının ortalarında bulunduğumuz bu günlere ülkemizden izlenebilecek olan ay tutulması ne zaman? Ay tutulması da Dünya'nın Güneş ile Ay'ın arasına girip, Ay'ın üzerine gölgesinin düşmesiyle oluyor.

İçişleri Bakanı Soylu "Türkiye Güven-Huzur (3)" uygulamasını canlı bağlantılarla takip etti
Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri 80 bin görevli ile ülke genelinde "güven ve huzur" denetimleri yapıyor.

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Peki, tutulma ne zaman gerçekleşecek? 3 tana tutulma meydana gelmekte. yarı gölgeli ay tutulması parçalı ay tutulması ve tam ay tutulması bunlarından yarı gölgeli tutulmanın meydana gelecek. tam tutulmada ay dünyanın tam gölgesiyle birlikte güneşten gelen ışınların kızıllığı dünya üzerinden görülecektir. süper ay tutulmasında Ay, Dünya'ya en yakın noktaya ulaştığında yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözüküyor. Buna Ay tutulması denir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bunun sonucunda Ay tutulması olur. Bu tutulmada Ay tamamen kaybolmayacak sadece gri tonlarda rengi değişecek. Çıplak gözle tutulma rahatlıkla gözlenebilir. Bir başka ifadeyle Tam Ay Tutulması süresince Ay yüzeyi, Yer atmosferini niteleyen bir ayna görevini üstlenmektedir.

Kırmızı Kedi Yayınevi'ne 'Bahçeli' saldırısı
Yüzlerini maskeyle gizleyen iki teröristin bir yayınevine saldırması Türkiye'nin geldiği yeri göstermesi açısından önemlidir. Böyle şeylere pabuç bırakacak insanlar değiliz. "Bunları yapanlar yaptıklarına pişman olacaklar." açıklamalarında bulundu.

Ay tutulması ne zaman, saat kaçta?