Pazartesi, 25 Eylül 2017
Latest news
Main » Böbrek hastalığına karşı sekiz altın kural

Böbrek hastalığına karşı sekiz altın kural

09 Mart 2017

Dursun, 9 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kronik böbrek hastalığının en sık görülen nedenlerinin şişmanlık, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, nefritler, böbreğin kistik hastalıkları ve ürolojik problemler olduğunu belirtti. Erken saptandığında sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir.

Fevzi Yavuzyılmaz, kronik böbrek hastalığından korunmak için dikkat edilmesi gereken sekiz altın kural hakkında bilgi verdi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, bu hastalıklarda farkındalığın ve tanı koyma işleminin düşük seviyelerde gerçekleşmesinin erken teşhise imkan noktasında engellemeler oluşturduğunu ifade etti. Vatandaşların böbrek hastalığının farkına varmamaları nedeni ile özellikle son dönemlerde böbrek yetmezliği gittikçe gelişiyor. Kronik böbrek hastalığı çoğu kez belirti vermeden sinsi bir şekilde son döneme, diyaliz aşamasına ilerlemektedir.

Snapchat'teki o özellik de Instagram'a geliyor — Instagram'dan şova devam
Gerçi Instagram da bu sıralar Snapchat'teki özelliklerden başka ekstra kendi fikriyle eklediği bir özellik bulunmuyor. Instagram , her yönüyle Snapchat'i kopyalamaya kaldığı yerden devam ediyor.

Kasapoğlu, "2017 yılı Dünya Böbrek Günü teması "Sağlıklı böbrekler için sağlıklı yaşam" olup obezitenin zararlı sonuçları ve böbrek hastalığı ile ilişkisi ele alınmaktadır". Obezite genel popülasyonda, ölüm riskini arttırır ve kalp rahatsızlığı, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, obstrüktif uyku apnesi, yağlı karaciğer, safra kesesi hastalığı, osteoartrit, çeşitli kanserler ve zihinsel rahatsızlıklara neden olup yaşam kalitesini düşürür.

Böbrek sağlığı açısından böbrekleri susuz bırakmamanın ve yeterli su alımına özen göstermenin önemine dikkati çeken Dursun, "Kronik böbrek hastalığının önlenmesinde toplumun tüm katmanlarına sorumluluk düşmektedir".

Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun.

Bakan Soylu gazeteci Özkök'e patladı: Git nonoşlarla birlikte ol
Bilmediğin işlere karışma git Amerika'da, Avrupa'da nonoşlarla mı olacaksın, kimlerle birlikte olacaksan onlarla birlikte ol. Süleyman Soylu bu sabah saatlerinde geldiği Trabzon'un Akçaabat İlçesinde STK temsilcileri ve partililerle bir araya geldi.

Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin. Tedavi sonucunda yüksek maliyet isteniyor.

Sağlık Bakanlığı, Türk Nefroloji Derneği ve Anadolu Böbrek Vakfı iş birliğinde yürütülen Türkiye Böbrek Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı çerçevesinde tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

Twente, Enes Ünal'ın gol attığı maçta kazandı
Hollanda Birinci Futbol Ligi'nin 25. haftası çerçevesinde Twente kendi evinde Willem II takımını konuk etti. Enes'in formasını giydiği Twente, Darrly Lachman'ın 28. dakikada kendi kalesine attığı golle 1-0 öne geçti.

Böbrek hastalığına karşı sekiz altın kural