Pazartesi, 25 Eylül 2017
Latest news
Main » Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizire

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizire

01 Nisan 2017

Alman Federal Savcılığı, MİT'in Almanya'da casusluk faaliyetleri yaptığı şüphesiyle soruşturma başlattı.

MİT Müsteşarı Fidan'ın, kimilerine göre Almanya'nın "iddialarını belgele" beklentisini karşılamak amacıyla verdiği "Gülen Dosyası", Almanya'da Gülen yapılanması yerine, Türk istihbaratının Almanya'daki faaliyetlerine odaklanılmasına yol açtı.

Demirtaş, Zeydan ve Tuncel açlık grevine başlıyor
Sanık Demirtaş'ın duruşmaya katılması için tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde SEGBİS bağlantısı kuruldu. HDP'den yapılan açıklamada ise açlık grevinin akşam saatlerinde sona erdiği vurgulandı.

Soruşturma açıldığını doğrulayan Başsavcılık Sözcüsü, içerikle ilgili bir bilgi vermedi. Kimlik bilgileri ve iletişim bilgilerinin de yer aldığı listeyi BND, Alman Hükümeti, Anayasayı Koruma Teşkilatı, Federal Savcılık, Federal Asayiş Dairesi, polis ve Eyaletlerin Anayasayı Koruma Teşkilatlarına (LKA) iletti. Haberde, listenin değerlendirildiği ve fotoğrafların çoğunun gizlice, gözetleme kameraları tarafından çekildiğinin tespit edildiği belirtildi.

"DW Türkçe'nin haberine göre, Mayer 'Passauer Neue Presse" gazetesine verdiği demeçte bunun 'tahammül ve kabul edilemez" bir durum olduğunu söyledi.

Gülnur Aybet kimdir? - Gülnur Aybet bilinmeyenler
Bu gelişmenin ardından vatandaşlar, "Gülnur Aybet kimdir?" sorusuna yanıt aramaya başladı. Aybet, 2013'te İstanbul Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü kurdu.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye'den Almanya'da yaşayan Türklere karşı casusluluk faaliyeti yürütmemesini istedi.

Alman kamu kanalı ZDF'ye açıklamalarda bulunan Alman İçişleri Bakanı, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Fethullah Gülen yapılanmasına yakın kişilere ilişkin vermesini "Belki bizi bir şekilde kışkırtmayı, Türk-Alman ilişkilerini zora sokmayı amaçlamış olabilir" şeklinde değerlendirdi. "En azından Türkiye dışında yaşayıp, Türk hükümetinin buna ikna ettiği kimseyi tanımıyorum" diye konuştu. "Bu konuyu araştırmamız gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hayır standına yaptığı ziyareti anlattı
Konuşmanın ardından kurdele kesen Cumhurbaşkanı , Samsun'a yapılan toplam 1,5 milyarlık yatırımım toplu açılışı gerçekleştirildi. Niye, neyi yapıyoruz, bunu bilelim.' Bulunduğumuz yer de tam Tarabya.Şu anda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi orada. İnlerine girdik.

"FETÖ" üyesi olma suçundan haklarında Türkiye'de dava açılan bazı isimler Almanya'ya kaçmıştı. Darbe girişimi sonrasında Türkiye'ye dönmeyip sığınma başvurusu yapan NATO üssündeki görevli Gülen cemaatle bağlantılı askerler Almanya'da bulunuyor. 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminin ardında FETÖ'nün olmadığını söyleyerek korkunç bir açıklama yaptı. Şimdi de FETÖ ve PKK gibi örgütlere sınırsız imkan tanıyan Almanya ile Türkiye arasında yeni bir kriz yaşanması an meselesi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizire