Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » Qualcomm, Apple'a Karşı Dava Açtı

Qualcomm, Apple'a Karşı Dava Açtı

13 Nisan 2017

Kendi haklarını savunan Qualcomm, son derece iddialı geliyor. Açılan davaya cevabını Cevaplar ve Karşı İddialar başlığı altında Kaliforniya'daki mahkemeye iletti.

Apple bu süreçte boş durmayarak yeni düşmanlar edinmeye devam etti.

Altınordu, Gaziantep Büyükşehir Belediyespor'u 2-0 yendi
Okan daha önce Altınordu'nun 2-1 kazandığı Adana Demirspor karşılaşmasında takımının ilk golünü kaydetmişti. Ligde üst üste 2. galibiyetini elde eden Altınordu , puanını 36'ya yükseltti; play-off iddiasını sürdürdü.

Ocak ayında Apple'ın Qualcomm'a karşı bir milyar dolarlık dava açtığını okumuştuk. Bunların arasında Apple ile 2007 yılında gerçekleştirilen ve Apple'ın bir WiMAX telefonu üretmemeye söz vermesi hâlinde Qualcomm'un bazı patent ücretlerini geri ödemesi maddesinin yer aldığı anlaşma da bulunuyor.

Qualcomm şimdi Apple'ın ürünlerini Qualcomm teknolojileri sayesinde hayata geçirebildiğini ve kazandığı paranın büyük bölümünü Qualcomm sayesinde edindiğini ancak sözleşmelerini bozmak için markasına zarar verdiğini iddia ederek tazminat davası açtı.

Galatasaray ile Medipol Başakşehir 18. randevuda
Bu mücadeleyi hakem Cüneyt Çakır yönetirken, yardımcılıklarını Tarık Ongun ve Alpaslan Dedeş üstlenecek. Galatasaray'ın 31 golüne, Medipol Başakşehir 22 golle cevap verdi.

Geçtiğimiz günlerde Apple " ın Qualcomm için açtığı milyar dolarlık davanın ardından harekete geçen şirket, Apple'a bir tür karşı dava açtı ve davanın temelini iPhone 7 " lerde kullanılan çiplere odaklandırdı. Qualcomm yönetici ve genel hukuk danışmanı Don Rosenberg'ün yaptığı açıklamalarda, "Apple'ın Qualcomm teknolojilerinden faydalanarak iPhone ve iPad'den kar elde etmesine rağmen Qualcomm'u şikayet etmelerini beklemedik" dedi.

Tim Cook Apple'ın, iki şirketin yıllar boyunca birlikte çalışmasına rağmen Qualcomm'u dava etmekten başka çaresinin bulunmadığını söylemişti. Başvuruda ayrıca Apple'ın Qualcomm'un 3G ve 4G standart temel patenleri için adil, makul ve ayrım yapmayan şartlar çerçevesinde lisanslanması konusunda iyi niyetli görüşmelere katılmaktan kaçındığına da yer veriliyor. Qualcomm iPhone'larının muhtemelen Intel parçalı iPhone'ları performans anlamında geçmesi beklenirken, Apple'ın iki çeşit arasında dikkat çekici bir farklılık olmadığı gibi yanlış bir iddiayı öne sürdüğünü de dile getiriyor. Qualcomm'un elinde bulunan lisans koşullarını zorlamak için elinde bulunan pazar gücünü kullanan Apple, sanayide yaptıkları teknolojik katkılardan dolayı haklarını korumayı ve yaptıkları işi sürdürmek istediklerini belirtti. Dahası Qualcomm kullanan iPhone'ların daha iyi performans verdiğine dair bilgilerin asla kullanıcılarla paylaşmaması gerektiğini söyleyen Apple'ın bu konuda açıklama yapmaması için Qualcomm'u tehdit ettiği de belirtiliyor.

Fransız polisi Lyon-Beşiktaş maçı için alarma geçti!
Ancak grubun son maçında Dynamo Kiev deplasmanında alınan faklı mağlubiyet rotanın UEFA Avrupa Ligi'ne çevrilmesine neden olmuştu. Beşiktaş ayrıca 2005-2006'da UEFA Kupası'nda Liechtenstein ekibi Vaduz'u İstanbul'da 5-1 mağlup etmişti.

Qualcomm, Apple'a Karşı Dava Açtı