Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » Zeybekci ve Şimşek, Rusya ile ne görüştü?

Zeybekci ve Şimşek, Rusya ile ne görüştü?

21 Nisan 2017

Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Zeybekci, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'in bazı Rus tarım ürünlerinin Türkiye " ye gönderilmesinin sınırlanmasına ilişkin "Sırtımızdan bıçaklandık" ifadelerinin sorulması üzerine, "Referandumdan hemen sonra pazar günü Rusya " ya gittik".

Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan'ın üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkelerine portakal dahil bazı tarım ürünlerinin ithalatında yüzde 5'lik gümrük vergisi konulması için hazırlık yapılıyor.

CHP referandumun iptali için YSK'ya başvurdu
Dışarda hazırlanıp getirilip atılacak oy pusulalarına Yüksek Seçim Kurulu tarafından izin verilmesi demektir. Tezcan, 'yapılması gerekenin YSK'nın seçimi iptal etmesi' olduğunu ifade etti.

Rusya ile Türkiye arasında meydana gelen ekonomik sorunlar sebebi ile Rusya'nın ortalama 1,5 milyar doların değerinde kayıp yaşadığını belirten Rusya Tarım Bakanı, sorunlara artık bir çözüm bulunmasını, arada herhangi bir problem kalmamasını umut ettiklerini ve istediklerini söyledi.

Rusya Tarım Bakanı Alexander Tkaçev, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada "Rus pazarını Türk domatesine açma niyetimiz yok" diye konuştu. "Ancak (Türkiye ile) uzlaşı bulunacağını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş
Mustafa Elitaş "Yüzde 51,4 ile alınan "Evet" oyu önemli bir hadise, bunun hangi partiden ne verdiği konusu değil". Sayın Cumhurbaşkanımız takdir ederse, uygun görürse onun AK Parti üyesi olması bizim için büyük bir şereftir .

"HÜKÜMETİN TAVRI YERLİ DOMATES ÜRETİCİLERİNİN DESTEKLENMESİ YÖNÜNDE" Tkaçev ayrıca, Türkiye'den domates almaya yeniden başlamayı planlamadıklarını belirtti. "Bununla bir anlamda sırtımızdan vurulduk." dedi.

Rusya´nın Türkiye´ye sevkiyatlar olmadan yaşamayacağını söylemenin yanlış olduğunu söyleyen Tkaçev, "Yeni pazarlar bulacağız, ama ben mantığın üstün geleceğinden eminim". Türkiye de Rus tahıl ürünlerinin alımında ilgili dedi. Rusya ve Türkiye'nin ilişkilerinin normale dönemsini çok istiyoruz dedi. Bu bizim için kötü ama kritik değil. "Her şeyden önce yerli (domates) üreticilerini destekleyeceğiz" dedi. Rusya Tarım Bakanı sözlerine, Türkiye'nin çözüm odaklı yanaşmadığı durumda ise batacaklarını söylemek istemediğini, ihracatın eskisi devam etmesi durumunda durumlarının daha iyi olacağını ekledi. Bakan Zeybekci, Rusya " dan et ithalatının olabileceğini belirterek, " Türkiye olarak et ithal eden bir ülkeyiz, neden bunu Rusya " dan da almayalım? Domatese yönelik ambargonun henüz kalkmadığına işaret eden Zeybekci, "Son görüşme gününe kadar hiçbir şeye "kalktı veya şöyle oldu, böyle oldu" diyemeyiz." diye konuştu.

İstanbul Autoshow 21 Nisan'da kapılarını açıyor
Yepyeni modellerin tanıtılacağı ve son modellerin sergileneceği fuar kapsamında birçok markanın yer alacağı dikkatlerden kaçmıyor. Dünya otomotiv gündeminin en popüler maddelerinden biri olan otonom sürüş, İstanbul Autoshow'un ana konularından biri olacak.

Zeybekci ve Şimşek, Rusya ile ne görüştü?