Pazar, 22 Ekim 2017
Latest news
Main » İsrail ile Almanya arasında ziyaret krizi

İsrail ile Almanya arasında ziyaret krizi

27 Nisan 2017

Şansölye Merkel, bu görüşmenin yapılamamasından dolayı üzüntü duydu.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'in yasadışı Yahudi yerleşimlerinin neden olduğu hak ihlallerini belirleyen B'tselem ve işgal altındaki Filistin topraklarında görev yapmış eski İsrail askerlerinin yaşadıklarını kayıt altına alan Breaking the Silence (Sessizliği Bozmak) adlı STK'larla programında yer alan görüşmelerini iptal etmemesi üzerine İsrail Başbakanı Netanyahu Gabriel'le olan görüşmesini iptal etmişti.

Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Ereğli Gençlik Spor Salonu'nda devam etti. Öğrencilerin 23 Nisan ile ilgili gösterileri kutlamalara renk kattı. Etkinlik , şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu, Türk ve Alman milli marşlarının okunması ile başladı.

Buna rağmen İsrail ile onlarca yıldan bu yana oluşturulan çok dostane ilişkiler olduğuna işaret eden Seibert, "Başbakan, bu görüşmenin yapılamamasından dolayı üzüntü duydu".

Alınacak "yanlış kararlar" konusunda uyarıda bulunan Gabriel, Türkiye ile cezaevinde bulunan gazeteci Deniz Yücel'den AB ile ilişkilere, Suriye sorununa kadar farklı konularda diyaloğu sürdürmek gerektiğini belirtti.

Ferman Toprak, Çocuğunun Adını 'Vatan' Koyacak
Türkiye'nin geçirdiği zor günler nedeniyle ülkenin milli duygular etrafında birleşmesinin örneği oldu. Ferman Toprak yeni albümünde Serdar Ortaç'ın " Senin ki " parçasını söyleyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sebastian Fischer de, Bakan Gabriel'in daha önce de Başbakan Netanyahu ile görüştüğünü ve aralarında iyi bir ilişki bulunduğunu ifade ederek, "Görüşmenin gerçekleşmemesinden dolayı üzüntü duyduk." dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'deki biliminsanları, gazeteci ve sanatçılar gibi bazı 'aydın' gruplarına Almanya'ya seyahat kolaylığı getirilmesini önerdi. Adının gizli kalmasını isteyen İsrail hükümetinin bir temsilcisi, basında bu yönde çıkan haberleri doğruladı ve Netanyahu'nun Gabriel'i Organisation Breaking the Silence adlı örgütle bir araya gelmesi halinde planlanan ikili görüşmeyi iptal etmekle tehdit ettiğini söyledi. Gabriel, dün akşam söz konusu örgüt temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Bakan Işık: Yunan Savunma Bakanı şov yapıyor
Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un Eşek Adası'na gitmesine ilişkin soruyu, " Yunan Savunma Bakanı şov yapıyor. Bu açıdan önerimizi tekrar yenileyeceklerini ve tabloyu tekrar değerlendireceklerini bize ifade ettiler.

İsrail ile Almanya arasında ziyaret krizi