Salı, 19 Eylül 2017
Latest news
Main » Naylon poşet 2019'da ücretli!

Naylon poşet 2019'da ücretli!

10 May 2017

Naylon poşetlerin adedinin 25 kuruş ile 50 kuruş arasında olacağı söylenirken, yetkililerin bu konuda kamu spotu hazırlığı içinde olduğu da bildirildi. Perakendeciler naylon poşetin kullanımının azaltılması için ücretli olması yönünde görüş bildirirken, bez torbaya geçilmesini isteyenlerde var. Plastikçiler, çevrenin korunması gerektiğini, ancak poşeti parayla satmanın vatandaşa ek yük getireceğini söylüyor. Bakanlık yetkilileri 1 Ocak 2019'dan itibaren naylon poşetlerin marketlerde 20 kuruş gibi bir miktara satılacağını belirtiyor.

Milliyet gaztesinde yer alan habere göre, bir süredir çevreyi kirlettiği için tepkilerin odağında olan naylon poşetlerin yasaklanması gündemdeydi.

ABD Suriyeli kürtlere ağır silahlar gönderecek!
Heyet ayrıca Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster başkanlığındaki heyet ile biraraya geldi. PYD lideri Salih Müslim, ABD'nin Suriyeli Kürtlere ağır silah temin etme kararını beklediklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, naylon poşetlerin tamamiyle yasaklanmasından ziyade, kullanımı azaltmak için çeşitli önlemler almaya hazırlanıyor. Yapılan çalışma Avrupa Birliği çerçevesinde bir çalışma. Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmenliği taslağında 01. 01. 2019 tarihinden itibaren alışveriş poşetlerinin satış noktalarında ücretsiz verilmemesini öngören bir uygulama. Yeni sistemle birlikte tüketici poşet kullanmak istiyorsa bu anlamda mutlaka para alıp poşet alabilecekler. Bazı merkezlerde şimdiden poşet kullanımının paralı hale getirildiği öğrenildi.

Yetkililer şu açıklamayı yapıyor "Kamu spotu yapılabilir bunun yanında asıl uygulama plastik poşetlerin gereksiz kullanımının önüne geçmek". Belli bir fiyatlandırma sayesinde davranış şekli değişir. Yasaklama değil azaltılmaya yönelik bir uygulama olacak.

Lunaparkta asansör yere çakıldı: 10 yaralı
Adrenalin ve eğlence tutkunlarının vazgeçilmezi olarak bilinen lunaparktaki asansör 2 metre yükseklikten yere çakıldı . Konya'da bir lunaparktaki " Adrenalin Kule " adı verilen eğlence aracının halatının kopması sonucu 10 kişi yaralandı.

İTO Perakende Ticaret Komite Başkanı İsa Albayrak ise; "Amacımız yasakçı politika yanlısı olmak değil, poşetin doğaya atılmasını engellemek".

107 hakim ve savcı meslekten men edildi
Bu rakam darbe girişimi öncesinde Türkiye'de görev yapan yaklaşık 14 bin hakim ve savcının yaklaşık üçte birine tekabül ediyor. HSYK'de FETÖ ihraçları sonrası, Yeni isim listesinin açıklanıp açıklanmayacağı merak edilen konular arasında.

Naylon poşet 2019'da ücretli!