Çarşamba, 20 Eylül 2017
Latest news
Main » Ankara haber: Erdoğan-Koroma ortak basın toplantısı

Ankara haber: Erdoğan-Koroma ortak basın toplantısı

11 May 2017

Suriye ve Irak'ta her gelişme bizim için doğrudan milli güvenlik meselesidir. Bizler müttefiklerimizin terör örgütlerinin değil bizim yanınmızda olacağına inanıyoruz.

16 Mayıs'ta Trump'la yapacağım görüşmede kendilerine bizzat ifade edeceğim. Aynı şekilde 25 Mayıs'ta Brüksel'de toplanacak mini NATO zirvesinde müttefiklerimizle konuyu masaya yatıracağız. Aklı selim ile çözülmesinden yanayız. Bundan sonraki süreçte bunun aklıselim ile çözülmesinden yana olduğumuzu ifade ediyorum. "Temenni ederim ki ifade edilen bazı gerçeklerden ABD'ye gitmeden bir an önce dönülmüş olunur" dedi.

Sierra Leone Cumhurbaşkanı ile görşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'ın Suriye'deki PKK/YPG'li teröristlere ağır silah verme kararını eleştirdi.

Venezuela'da Asgari Ücrete Yüzde 60 Zam
Venezuela'da muhaliflerin kontrolündeki Ulusal Meclis ise yeni bir yasama organı oluşturulmasına yönelik tasarıyı reddetti. Bu arada Papa Francis'in, Venezuela'da taraflar arasında ara buluculuk yapma önerisi de muhalifler tarafından reddedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın YPG'ye silah verilmesine ilişkin yapmış olduğu açıklamalar şu şekilde, "YPG kaosu fırsata çevirmeye çalışıyor". Komşumuz Suriye'de 6 yıldır 1 milyon insanın hayatını kaybetmesine mal olan, yıkıcı ve bölgeyi istikrarsız hale getiren bir iç savaş yaşanıyor. DAEŞ, El Kaide ve YPG/PYD gibi terör örgütlerinin Suriye'deki kaosu fırsata çevirmeye çalıştıklarını görüyoruz.Başından beri tavrımızı demokrasiden, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasında koyduk. Katliamlara tepkisiz kalmadık. Zira sınırımız 911 kilometre. Belli bir noktadan sonra artık sabrın sonu geldi ve atılması gereken adımları atmaya başladık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 3 milyon Suriyeliye kapısını açtığını, 25 milyar doların üzerinde yardım, konteyner ve çadır kentler olmak üzere sağlık, eğitim, gıda gibi her türlü yardımı sağlamak suretiyle orada yatırım sayılabilecek adımlar attığını anlattı. Bunun yanında terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini, iyi terörist, kötü terörist ayrımına gidilemeyeceğini terörizmin tanımı içinde ortaya koymaya çalıştık. Suriye'deki cinayet şebekelerine karşı kararlı mücadele yürüttük.

Bu harekat DAEŞ'la mücadele için başka bir terör örgütüne ihtiyaç olunmadığını ispat etmiştir. "DEAŞ terörü ile kararlılığımız bugün de aynıdır" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Sabah ile görüştü
Kuveytli firmaların ülkemize yaptıkları 1.7 milyar dolar civarında seyreden yatırımlarının artarak sürmesini temenni ediyoruz. Türk şirketleri, Kuveyt'in kalkınma hamlelerine her alanda katkı sunmaya her alanda hazırdır.

SURİYE VE IRAK'TAKİ HER GELİŞME BİZİM İÇİN DOĞRUDAN MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR Geçmişte atılan yanlış adımların Suriye getirdiği durum ortadadır.

MÜTTEFİKLERİMİZİN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN DEĞİL YANIMIZDA YER ALACAĞINA İNANMAK İSTİYORUZ Müttefiklerimizin terör örgütlerinin yanında değil yanımızda yer alacağına inanmak istiyoruz.

Kararın çok yanlış olduğunu belirten Erdoğan, 16 Mayıs'ta ABD'ye yapacağı ziyaret öncesi, bu yanlıştan geri adım atılmasını beklediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şuan ortaya konulan tavrın ifade edilen bazı gerçeklerden ABD ziyaretini gerçekleştirmeden önce umarım dönülmüş olur temennisinde bulundu. Bu olayları yaşayan biziz.

Johnson & Johnson pudraları kanser yaptığı için rekor ceza ödeyecek
Kanser hastası olan Slemp, 40 yıl boyunca markanın bebek pudrası ve duştan duşa uygulanan pudrasını kullandığını belirtmiştir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre kanser ve talk temelli ürünler arasında henüz bir ilişki olduğu kanıtlanmış değil.

Ankara haber: Erdoğan-Koroma ortak basın toplantısı