Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » Sanayicilerin ödediği TRT payı kalktı

Sanayicilerin ödediği TRT payı kalktı

11 May 2017

Paketle amaçlarının sanayinin önündeki engelleri kaldırmak, yeni sanayi alanları oluşturarak yatırımlara hız kazandırmak olduğunu dile getiren Bakan Faruk Özlü; "Sanayicimizin mali yüklerini azaltmak adına önemli uygulamaları devreye alıyoruz".

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi'nin yasalaşmasıyla OSBÜK'ün özel hukuk tüzel kişiliğine kavuşacağını ve güçlendirileceğini kaydetti. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulunu (OSBÜK) kurumsal bir yapıya kavuşturuyoruz. Özlü'nün verdiği bilgiye göre reform paketi kapsamında şehir içinde kalan sanayi tesisleri taşınacak.

Zehir Tacirlerine Şafak Operasyonu
Operasyona, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de destek verdi. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

OSB'lerdeki sanayiciye enerji desteği sağlanması noktasında Bakanlar Kurulu'ndan yetki alacaklarını belirten Özlü, sanayi alanlarındaki satışlarda damga vergisi ve harçları kaldıracaklarını belirtti. Zeytinlik sahalarının korunmasında izin yetkisi Tarım Bakanlığında olacak Özlü, şehir içindeki sanayi sitelerinin taşınmasını mülk sahiplerinin rızası ile gerçekleştireceklerinin altını çizerek, bu işletmeleri daha modern, günümüz şartlarında planlı, içerisinde sosyal donatıları olan düzenli bölgelere taşımayı amaçladıklarını, konum olarak şehir merkezlerinde kaldıkları için arazilerin değerli olduğunu, şehir içindeki arazilerin nasıl değerlendirileceğine de belediye, mülk sahibi gibi tarafların karar vereceğini bildirdi. "Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulunu kuruyoruz". Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik'in sanayicilerle bir araya gelerek çözüm önerilerini tartıştığı Kocaeli çalıştayının da pozitif yansımalarını taşıyan Üretim Reform Paketi'nin elektrik bedelleri üzerinden sanayiciden toplanan TRT Payı ve taşınmazlardan alınan Emlak Vergisi konuları başta olmak üzere birçok talebe değindiğini belirten Özlü; "2015 yılında sanayicilerin TRT'ye ödediği pay 344,2 milyon lira".

Geçmiş dönemlerde kurulup kent girişlerinde kalan sanayi sitelerinin hizmet ve fonksiyon açısından yeterli olmadığını, aynı zamanda çevrede görsel olarak uygun bulunmadığına vurgu yapan Bakan Özlü, "Bunları şehrin makul mesafe dışında temiz pırıl pırıl bir alana taşınmak istiyoruz". Bakanlık olarak, taşınmayı kabul eden iş yeri sahiplerine 15 yıl vadeli, ilk 3 yılı ödemesiz., yüzde 1 ila yüzde 3 faizli kredi desteği verilecek. "Dolayısıyla bu şekilde sanayi sitelerimizin taşınmasını koordine edip, destek vereceğiz" ifadelerini kullandı. OSB'ler tarafından temin edilen sanayi parselinin maliyeti OSB'lere 100 lira ise OSB'ler buna maksimum yüzde 25 kar payı koyup satabilecekler. Üst limit getiriyoruz. OSB'lerde mülk edinen sanayicilerimiz tapularını teminat olarak gösterebilecekler. Yatırım yapılmayan parsellerin üretime kazandırılmasını hedefliyoruz. "OSB'ler geri alacak bir başka yatırımcıya verecek" dedi.

ABD Suriyeli kürtlere ağır silahlar gönderecek!
Heyet ayrıca Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster başkanlığındaki heyet ile biraraya geldi. PYD lideri Salih Müslim, ABD'nin Suriyeli Kürtlere ağır silah temin etme kararını beklediklerini söyledi.

Özlü, sanayi parseli arzını hızlandırmak için Organize Sanayi Bölgelerine Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı (GYO) kurma hakkı getirileceğini belirtti. OSB'lerin doğalgaz ihtiyacına düzenleme getireceklerini söyleyen Özlü, OSB'lerin doğalgaz altyapısının lisans sahibi şirketlerce karşılanmasının önünün açıldığını söyledi. Çok güzel bir Organize Sanayi Bölgesi kurmuşuz, demiryolu çok uzağından geçiyor. Yeni kurulan OSB'lerde zaman zaman karayolu bağlantı sorunu oluyor. "Buna kolaylık getiriyoruz" açıklamasında bulundu. Üniversitelerimiz teknoloji transfer ofisi kurabilecekler. "Bunun önünü açıyoruz" dedi. Yapım işlerinde ise yerli ürün kullanım şartı getirileceğini sözlerine ekledi.

Ertuğrul Gazi Türbesi'nde Alp kıyafetli askerlerden 'saygı' nöbeti
Nöbet ve seremonide Valilikçe temin edilen alp kıyafetleri, aksesuarlar ve tarihi misyona uygun malzemeler kullanıldı. Proje kapsamında dokuz jandarma uzman çavuş, dört erbaş ve er olmak üzere 13 asker nöbet için görevlendirildi.

Sanayicilerin ödediği TRT payı kalktı