Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » Çalışma Bakanından Kıdem Tazminatı Hakkında Yeni Açıklama!

Çalışma Bakanından Kıdem Tazminatı Hakkında Yeni Açıklama!

12 May 2017

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatıyla ilgili teknik çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

MEB Özel Etüt Merkezlerini Mercek Altına Aldı
Bu karar üzerine, özel öğretim kurslarının bilim grubu sayısı Nisan 2016'da bakanlık tarafından 5'e çıkarılmıştı. Toplamda 2 milyon Türk Lirası para cezası kesilen kurumlar, yine kesin bir karar ile kapatıldı.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdam tazminatı konusunda mevcut yasayla işçinin zarar gördüğünü ve tamamen işçinin aleyhine olduğunu belirtti. Geri kalan yüzde 80'lik kesimin mağdur olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, işveren ve sendikanın gördüğü mağduriyetin bedelini insanın ödediğinin altını çizdi. Kıdem tazminatında teknik çalışmaların önceki gün itibariyle tamamlandığını ifade eden Müezzinoğlu, "Güvenceli, hakkaniyetli, şeffaf ve sürdürülebilir bir sistem kurmak istiyoruz".

Naylon poşet 2019'da ücretli!
Bakanlık yetkilileri 1 Ocak 2019'dan itibaren naylon poşetlerin marketlerde 20 kuruş gibi bir miktara satılacağını belirtiyor. Plastikçiler, çevrenin korunması gerektiğini, ancak poşeti parayla satmanın vatandaşa ek yük getireceğini söylüyor.

Müezzinoğlu, tüm işçilerin alın terini koruyacak çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. "Hükümet olarak stratejimizi çizdikten sonra paydaşlarla konuyu masaya yatıracağız" dedi. Yine işverenle işçi anlaşıp haklarını sisteme devredebileceği şekilde alternatifler olacak. Kıdem tazminatında yeni sisteme geçilmesinden sonra, mevcut çalışanlara alternatifler sunulabileceğini söyledi. Sadece binde 7.59 oranında Damga Vergisi kesilir. Çalışanlar 3 yıldan önce kıdem tazminatı alamayacaklar. İstifa eden çalışan kıdem tazminatı alamaz, işverenin işten çıkarması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Sabah ile görüştü
Kuveytli firmaların ülkemize yaptıkları 1.7 milyar dolar civarında seyreden yatırımlarının artarak sürmesini temenni ediyoruz. Türk şirketleri, Kuveyt'in kalkınma hamlelerine her alanda katkı sunmaya her alanda hazırdır.

Evet. İşçinin borçları için kıdem tazminatının tamamına haciz konulabilir. 5 yıl çalışan bir işçi doğum, evlat edinme veya çocuk bakma gibi sebeplerle işinden ayrılırsa tazminatını almaya hak kazanacak. Bu modele göre 3-5 yıl arası çalışanlar 2 aylık, 5-10 yıl arasında çalışanlar 3 aylık. Sağlık sorununun işin yapılmasına engel oluşturması halinde de tazminata hak kazanılıyor. Kıdem tazminatı çalışılan her bir yıl için 30 günlük brüt ücret tutarı üzerinden hesaplanıyor. İşçinin brüt ücreti 10.000 lira da olsa 1 yıl için en yüksek tazminat 4426 lirayı aşamaz.

Çalışma Bakanından Kıdem Tazminatı Hakkında Yeni Açıklama!