Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » Danıştay Başkanı: Anayasa değişikliğiyle birlikte kuvvetler ayrılığı daha belirgin hâle geldi!

Danıştay Başkanı: Anayasa değişikliğiyle birlikte kuvvetler ayrılığı daha belirgin hâle geldi!

12 May 2017

Yargı kararlarına yapılan eleştirilere açık olduklarını ifade eden Danıştay başkanı, 'kimi zaman algı oluşturmak amacıyla subjektif, haksız, ölçüsüz eleştiri ve değerlendirmeler' yapıldığını savundu, bunun 'yargının saygınlığına zarar verdiğini' anlattı.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odasına FETÖ operasyonu
Soruşturma çerçevesinde toplamda 9 kişiden oluşan yönetim kurulundan sadece Okan Güner'in gözaltına alınmadığı belirtildi. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

2014'te Danıştay'ın kuruluş yıl dönümü töreninde Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na sinirlenip salonu terk eden dönemin başbakanı Erdoğan'ın peşinden giderken, iliksiz cübbesinde düğme aramasıyla gündeme gelen Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törende OHAL ve KHK'lere övgü yağdırdı, kişisel hak ve özgürlüklerie sınırlama getirilmediğini iddia etti.

Hasan Akar ve Süleyman Yeşilyurt'a "Atatürk'ün hatırasına hakaret"ten soruşturma"
Manevi evlat kimdir? Bakıma muhtaç, tahsile muhtaç ama bu bir Ziraat Müdürü'nün kızı, bir dönem de milletvekilliği yapmış. Akar ve Yeşilyurt hakkında gözaltına alınma talimatının verildiği öğrenildi.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, 16 Nisan referandumu sonrası gerçekleşen anayasa değişikliği ile ilgili "16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunulan ve kabul edilen değişiklikle Anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir" dedi. Yasama, yürütme ve yargı güçlerinin birbirlerini dengelemesi, denetlemesi anayasal devlet düzeninin ve demokrasinin vazgeçilmez ilkelerindendir. Bir ülkede yargının saygınlığının zedelenmesi, ekonomik, sosyal ve siyasi istikrarın, huzur ve iç barışın sağlanmasını zorlaştırarak yıkıcı etkilere yol açar. Yine bu değişiklikle Anayasa'nın 9. "Yargı mensupları, adalet ve demokrasi paydasında buluşarak, yargıya güveni yeniden tesis etmek için özverili çalışmalarını sürdürmektedirler." diye konuştu.

Yunanistanlı ünlü oyuncu evinde ölü bulundu
Yunanistan basınına yansıyan haberlerde, 30 yaşındaki başarılı oyuncu uzun süredir depresyonda olduğunu ve psikolojik tedavi gördüğünü öne sürdü.

Danıştay Başkanı: Anayasa değişikliğiyle birlikte kuvvetler ayrılığı daha belirgin hâle geldi!