Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » MEB Özel Etüt Merkezlerini Mercek Altına Aldı

MEB Özel Etüt Merkezlerini Mercek Altına Aldı

12 May 2017

1 Ağustos 2017 tarihinden itibaren, özel olarak hizmet veren özel eğitim kursları yalnızca bir bilim kursuna dahil olarak çalışmalar yürütebilecek.

AA muhabirinin MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, dershanelerin dönüşümünü öngören kanun değişikliğinden sonra Ağustos 2015'te, yeni bir kurum türü olarak özel öğretim kursları tanımlandı.

Johnson & Johnson pudraları kanser yaptığı için rekor ceza ödeyecek
Kanser hastası olan Slemp, 40 yıl boyunca markanın bebek pudrası ve duştan duşa uygulanan pudrasını kullandığını belirtmiştir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre kanser ve talk temelli ürünler arasında henüz bir ilişki olduğu kanıtlanmış değil.

Sabah'ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı son 6 ay içinde 60'tan fazla ruhsatsız faaliyet gösteren özel eğitim kursu tespit etti.

Bu karar üzerine, özel öğretim kurslarının bilim grubu sayısı Nisan 2016'da bakanlık tarafından 5'e çıkarılmıştı.

HSK, bin 45 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi
Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İsmail Ademoğlu, darbe girişimine ilişkin açılan bir çok davanın görüldüğü mahkemenin başkanıydı. Yayımlanan kararnameye ilişkin HSK resmi internet sitesi üzerinden bir açıklamada bulundu.

Bakanlık yetkilileri, kamuoyuna uyarıda bulunarak, "TEOG Hazırlık", "Ödev Evi", "Test Merkezi", "Danışmanlık Merkezi", "Etüt Merkezi", "Eğitim Koçluğu" gibi isimler altında kayıt alma eğiliminde olan kurumlara kesinlikte itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Reklamlarında öğrenci resmi kullanan, izinsiz yerleşim planı değişikliği yapan, gerçeğe aykırı ilan ve reklam veren toplam 10 ildeki 17 özel öğretim kurumuna 217 bin 740 TL para cezası kesildi. 1 Temmuz'dan itibaren etüt merkezlerinin kapatılacağını belirten MEB yetkilileri, bu yüzden ailelerin sözleşme imzalamamasını istedi. Kanunda yer alan maddeye göre ilköğretim veya ortaöğretim öğrencilerinin ödevleriyle alakalı araştırmalar yaptığı, "sosyal etkinlik merkezleri" İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği içerisinde yapılmalıdır.

- Özel etüt merkezleri için de son tarih 1 Temmuz Öte yandan, daha önceki Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, özel etüt merkezleri, öğrencilerin derslerine çalıştıkları ortamla birlikte aynı zamanda sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlere katıldıkları özel öğretim kurumları olarak tanımlanmıştı. Kurslar faaliyet göstereceği bilim dalı dışındaki branşlardan öğretmen istihdam edemeyecek. Toplamda 2 milyon Türk Lirası para cezası kesilen kurumlar, yine kesin bir karar ile kapatıldı. En geç 29 Temmuz 2017 tarihine kadar özel öğretim kurumlarından birinin gerektirdiği şartlara uygun hale getirilmeyen ve buna göre kurum açma izni düzenlenmeyen öğrenci etüt eğitim merkezleri hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanacak.

ABD Suriyeli kürtlere ağır silahlar gönderecek!
Heyet ayrıca Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster başkanlığındaki heyet ile biraraya geldi. PYD lideri Salih Müslim, ABD'nin Suriyeli Kürtlere ağır silah temin etme kararını beklediklerini söyledi.

MEB Özel Etüt Merkezlerini Mercek Altına Aldı