Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması başarıyla tamamlandı

650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması başarıyla tamamlandı

13 May 2017

Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi, ray sistemiyle 2 kilometre taşınarak, Yapay Hasankeyf'e taşındı.

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasının bütün dünyanın dikkatini çekeceğini aktaran Eroğlu, türbenin taşınma sürecini canlı yayınla takip edeceğini söyledi.

1150 ton ağırlığındaki türbe saatler sonra Hasankeyf yeni kültürel park alanına ulaştı. Türbe, 192 tekerlekli özel platformla, yaklaşık 4 saatlik çalışmanın ardından yeni yerine taşındı. Taşıma anına yüzlerce vatandaşın yanı sıra yerli-yabancı turistler de tanıklık etti.

Türbenin taşınması ile ilgili konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "150 metre kaldı".

Ankara haber: Erdoğan-Koroma ortak basın toplantısı
Aynı şekilde 25 Mayıs'ta Brüksel'de toplanacak mini NATO zirvesinde müttefiklerimizle konuyu masaya yatıracağız. Belli bir noktadan sonra artık sabrın sonu geldi ve atılması gereken adımları atmaya başladık.

Taşıma işlemi yaklaşık 16 milyon TL'ye mal olup, projede türbenin taşınması yaylı sistemle gerçekleşecek. "Taşınacak olan türbe ve çevrenindeki diğer binaları şu andaki mevcut vaziyetiyle beraber yeni yerine taşınacak." izahını yaptı.

Bu konuyla alakalı tecrübeli olan Hollandalı mühendisler bu zamana kadar yeni yapıları bu yöntemle taşıdıklarını ama ilk kez bu kadar değerli ve tarihi bir yapıyı taşıdıklarını dile getirdiler.

Türbenin taşınmasıyla Türkiye'de bir ilke imza atıldı. "Başarılı bir taşıma işlemi oldu" dedi. Telin kesilmesiyle birlikte taşıma işlemi kaldığı yerden devam etti.

Ağırlığı taşımak için bir yol yapılmasının gerekli olduğunu sözlerine ekleyen Eroğlu, "Yol inşaatı da mükemmel bir şekilde yapıldı".

Dha Ankara - CHP'li ve Hdp'li Vekiller, Komisyonu Terk Etti
Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri Anayasa ve Adalet Karma Komisyonunu terk etti. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Eroğlu, Ilısu Barajı'nın inşa edildiği bölgede arkeolojik kazı çalışmaları yaparak tarihi değerleri tespit ettiklerini, bunların korunması için projeler geliştirdiklerini anlattı. Ayrıca daha önceki dönemlerde yapılan restorasyon çalışmaları esnasında yapıya uygulanan müdahaleler ayrı ayrı ele alınarak taşıma esnasında en güvenli metot tespit edildi.

Türbe, 1460-1487 de Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu Zeynel Bey için yapılmış bir anıt mezar olarak biliniyor.

Proje kapsamında bazı tarihi eserleri yerinde koruyacaklarını, bazılarını ise taşıyacaklarını vurgulayan Acu, "Bütün bu tarihi eserlerin inşaat yapımından etkilenmemesi, tarihi, kültürel mirasın korunması için yoğun çaba harcıyoruz". Hasankeyf içerisinde bulunan ve sabah saat 07.45'te Türkiye'de ilk kez kullanılan özel bir sistem ile tek parça halinde taşınmasına başlanan Zeynel Bey Türbesi, 4 saat süren yolculuktan sonra, saat 11.45'te konulacağı yeni yerine ulaştırıldı.

Zeynel Bey Türbesi plan, mimari ve süslemeleriyle Anadolu'daki türbe ve kümbetler arasında tek örnektir.

Başbakan Yıldırım, Somali Cumhurbaşkanı Fermacu ile görüştü
Onlar da bu gelinen noktadan mutlu değiller, bunu da ifade ettiler. "Bunun bölgede vahim sonuçlara yol açacağını biliyoruz". Dana White açıklamasında, "Koalisyon ortağımız Türkiye'nin güvenlik kaygılarının fazlasıyla farkındayız".

Türbe, dışarıdan silindirik, içeriden sekizgen miğfer başı şeklinde iki katlı bir yapıya sahip.

650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması başarıyla tamamlandı