Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » Başbakan Yıldırım, Somali Cumhurbaşkanı Fermacu ile görüştü

Başbakan Yıldırım, Somali Cumhurbaşkanı Fermacu ile görüştü

13 May 2017

Dana White açıklamasında, "Koalisyon ortağımız Türkiye'nin güvenlik kaygılarının fazlasıyla farkındayız". Birleşik Krallık halen Türk ihraç malları için Avrupa'da ikinci ve en büyük pazar konumundadır.

Terör örgütlerini yok etmek için başka bir terör örgütü kullanılamaz.

"Ne yazık ki bu taktiksel plan bu yönetime ait bile değil, önceki hükümete geri gidiyor." ifadesini kullanan Yıldırım, "Bir NATO müttefikinin bile bile bir terör şebekesiyle ilişkiye girdiği şeklindeki bir algının başlı başına olumsuz sonuçları olur." değerlendirmesinde bulundu. Dolayısıyla bu tür girişimleri kabul etmemiz mümkün değil. Kaldı ki bu son karardaki açıklamalarda da esasen Türkiye " nin hassasiyetlerinin azami ölçüde dikkate alınacağının altı çizilmiştir.

CHP Bolu İl Başkan Yardımcısı FETÖ'den tutuklandı
Bu kapsamda olağanüstü kongre yapılması için 3 kişilik bir çağrı heyeti mahkeme tarafından belirlendi. Temyiz yolu açık bir davanın sonuçlanmış gibi yansıtılması da doğru değildir.

Ancak Türkiye uzun süredir ABD'nin YPG'ye silah yardımı yapmasına şiddetle karşı çıkıyor. "Bölgede terörle mücadele edilecekse Türkiye bunu yapıyor" şeklinde konuştu. Tüm konuları bu sayın cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın Washinton ziyareti sırasında Cumhurbaşkanımız ve Trump bizzat görüşecektir, değerlendireceklerdir. "Daha önce de vermedik ve vermeyeceğiz", diye konuştu. Onlar da bu gelinen noktadan mutlu değiller, bunu da ifade ettiler. "Bunun bölgede vahim sonuçlara yol açacağını biliyoruz".

ABD askeri uçağında basın mensuplarına açıklama yapan Mattis ayrıca, Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadele kararlılığının devam ettiği değerlendirmesinde bulundu. Ve bu örgütün başı ABD'de yaşıyor. 2017 yılında aynı şekilde devam edeceğiz.

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'li yetkililerin kendisine Suriye'de YPG güçlerini silahlandırma kararının "bir tercih değil, kısa vadeli bir gereksinim" olduğunu ve Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Rakka'dan çıkarılmasının ardından YPG ile işlerinin biteceğini söylediğini açıkladı.

Arslan: Köprü geçişlerinde 15 Haziran'da serbest geçiş sistemine geçmiş olacağız
Bu konu ile ilgili iki ülke arasındaki müzakerelerin devam ettiğini ve sürücü belgeleri ve geçiş kotalarının görüldüğünü aktardı. Böylece hem Rusya hem de Orta Asya ülkelerine taşımalar yapılabilecek. "Şu an bir azalma söz konusu değil" diye yanıt verdi.

Dün de PYD lideri Salih Müslim, ABD'nin YPG'ye yardımının doğal olduğunu söylemişti.

Öte yandan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Verilen silahlar küçük silahlar, mühimmat, makineli tüfekler, zırhlı ve zırhlı olmayan araçlar ve teknik ekipmanlar olacak." demişti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Londra'da Başbakan Yıldırım'la yaptıkları görüşmeyi "dürüst, açık ve faydalı" olarak tanımladı. "Bunu nasıl yapacağımızı çözeceğiz" demişti. Bak, bu tartışmayı burada bitirme zamanı gelmiştir. Terörle mücadeleyi Türkiye ne kadar başarılı yaptığını ortaya koymuştur. Onlarla iş tutmak doğru bir iş değildir, kabul edilebilir bir iş değildir.

MEB Özel Etüt Merkezlerini Mercek Altına Aldı
Bu karar üzerine, özel öğretim kurslarının bilim grubu sayısı Nisan 2016'da bakanlık tarafından 5'e çıkarılmıştı. Toplamda 2 milyon Türk Lirası para cezası kesilen kurumlar, yine kesin bir karar ile kapatıldı.

Ankara'dan gelen ilk tepkilerde 'yanlıştan dönülmesi' istenmiş, YPG'nin 'eline geçen her silahın Türkiye'ye yönelik tehdit' oluşturduğu belirtilmişti.

Başbakan Yıldırım, Somali Cumhurbaşkanı Fermacu ile görüştü