Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » ABD Silah Desteğine Devam Ediyor

ABD Silah Desteğine Devam Ediyor

15 May 2017

Büyükataman, ABD Başkanı Donald Trump'ın Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ağırlığını terörist YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne ağır silah verilmesini öngören kararı onayladığına dair haberlerin ulusal ve Uluslar arası basında yer aldığını belirterek, "Bu karar kapsamında Pentagon Suriye'deki Suriye Demokratik Güçleri görünümlü YPG -PKK teröristlerini, Türkiye'nin sert ve yoğun itirazlarına rağmen ağır silahlarla donatacağı anlaşılmaktadır". Bu konudaki tavrımızı, alınan kararla ilgili endişelerimizi 16 Mayıs'ta Başkan Trump ile yapacağımız görüşmelerde ayrıntılı şekilde kendilerine de bizzat ifade edeceğim.' dedi.

Kararın zamanlaması Türk-Amerikan ilişkileri açısından olduğu kadar Astana süreci ve ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Washington ziyareti açısından da önemli olduğunu belirten Erkmen, " ABD ve Rusya, Suriye üzerinde üstü kapalı bir uzlaşıya varmış gibi görünüyor. Bizde ağır silah olmaması, teröre karşı mücadelemizi olumsuz etkiliyor.

Cumhuriyet gazetesinde yeni gözaltı şoku
Yarkadaş, "Oğuz Güven'le ilgili bir soruşturma varsa, bu savcılığa davet edilip ifadesinin alınması yoluyla yürütülebilirdi. Oğuz Güven'in ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

Ankara, terör örgütü olarak kabul ettiği YPG'nin Rakka operasyonuna katılmasına karşı. "Temenni ediyorum ki yanlıştan bir an önce dönülür" diye konuştu.

Öte yandan bölgede terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyonlar da sürüyor. Rakka yüzde 99 oranda Sunni Arap bir şehir. Eğer Suriye'nin sınır bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü destekliyorsak ve Suriye'nin istikrarını önemsiyorsak, özellikle Irak'ta yaptığımız hatalardan da ders alarak burada yanlış adımlar atmamamız lazım" ifadelerini kullandı. Aynı şekilde Beyaz Saray tarafının da Türkiye'yi sakinleştirici farklı metotlar uygulaması ve PYD-YPG unsurlarının Türkiye'ye ve sınırları tehdit yaratacak bir fırsat verilmeyeceği sözünü vermesi bekleniyor. Çavuşoğlu, "YPG-PKK ikisi de terör örgütüdür".

Danıştay Başkanı: Anayasa değişikliğiyle birlikte kuvvetler ayrılığı daha belirgin hâle geldi!
Yasama, yürütme ve yargı güçlerinin birbirlerini dengelemesi, denetlemesi anayasal devlet düzeninin ve demokrasinin vazgeçilmez ilkelerindendir.

ABD'nin IŞİD'e karşı savaşta karadaki en önemli müttefiki olan SDG'nin belkemiğini Suriyeli Kürtlerden oluşan Halk Savunma Birlikleri (YPG) oluşturuyor. Türkiye, ağırlıklı olarak PKK uzantısı olarak gördüğü Kürt gruplarla mücadele ediyor.

Başbakan Binali Yıldırım da Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın bir başka terör örgütü DEAŞ'a karşı kullanılmasına karşı olduğunun bilindiğini söyledi. ABD son 12 günden bu yana Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG'nin kontrolündeki bölgede kurduğu 6 askerî üs bölgesine lojistik malzemeler taşımaya başladı.

Başbakan Yıldırım, Somali Cumhurbaşkanı Fermacu ile görüştü
Onlar da bu gelinen noktadan mutlu değiller, bunu da ifade ettiler. "Bunun bölgede vahim sonuçlara yol açacağını biliyoruz". Dana White açıklamasında, "Koalisyon ortağımız Türkiye'nin güvenlik kaygılarının fazlasıyla farkındayız".

Türkiye'nin son bir yılda terörle mücadelede aldığı ciddi sonuçları sekteye uğratabilecek skandal bir karara imza atan Amerikan yönetimi, YPG'ye tahsis edilen ağır silahların Türkiye'ye doğrultulmayacağı konusunda Türk makamlara güvence verdiklerini söyledi.

ABD Silah Desteğine Devam Ediyor