Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » En genç cumhurbaşkanı görevi devraldı!

En genç cumhurbaşkanı görevi devraldı!

15 May 2017

Emmanuel Macron, bugün görevi 2012'den bu yana yürüten François Hollande'dan devraldı. Ülke tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olan Macron, aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanıseçilen ilk kişi oldu.

Elysee Sarayı'ndaki konuşmasında Macron, dünyanın ve Avrupa " nın Fransa " ya her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu ifade ederek AB " nin pek çok sorunla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Elysee Sarayında yapılan törenle Macron, 5.

Cumhuriyet gazetesinde yeni gözaltı şoku
Yarkadaş, "Oğuz Güven'le ilgili bir soruşturma varsa, bu savcılığa davet edilip ifadesinin alınması yoluyla yürütülebilirdi. Oğuz Güven'in ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

Görevi resmen devralan Macron, yaklaşık 300 konuğun katıldığı törende bir konuşma gerçekleştirecek. Macron, görevi aldıktan sonra yaptığı konuşmada,"Görevde kaldığı sürece Avrupa Birliği'ni reforme etmek ve yeniden başlatmak için uğraşacağım" dedi.

Geleneklere mahkum olmamaları gerektiğini dile getiren Macron, "Gençlerimizin hak ettiği bir dünya kuracağız." ifadesini kullandı.

Fransa Cumhuriyeti'nin 8. cumhurbaşkanı oldu. "Dünya ve Avrupa'nın, özgürlük ve dayanışmayı yüksek sesle dile getiren güçlü Fransa'ya her zamankinden daha fazla ihtiyacı var" dedi. Macron, "Fransa'yı korkusuz bir şekilde yaşanacak bir ülke yapan değerler güçlendirilecek" dedi. Macron'un göreve başlamasının ardından Hollande da Twitter hesabından bir açıklama paylaştı.

HSK, bin 45 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi
Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İsmail Ademoğlu, darbe girişimine ilişkin açılan bir çok davanın görüldüğü mahkemenin başkanıydı. Yayımlanan kararnameye ilişkin HSK resmi internet sitesi üzerinden bir açıklamada bulundu.

Macron, her Fransız Cumhurbaşkanı'nın sembolik olarak "önem verdiği bir konuda bir ziyaret gerçekleştirmesi" geleneğine de uydu. Hollande'ın, 34 yaşındaki bu liberal danışmanına güveni tamdı ve 2014'te Macron'u Ekonomi Bakanı olarak görevlendirdi. Pazartesi günü Berlin " de Angela Merkel ile yapılacak görüşmelerin ana teması ABolacak. Aşırı sağ tehdidine karşı kendisine oy veren milyonları rahatlatıcı mesajlar veren Macron, Avrupa Birliği (AB) içerisinde daha etkili ve güçlü bir Fransa vadediyor.

39 yaşındaki Macron, Fransa'nın en genç Cumhurbaşkanı oldu.

Suriye Demokratik Güçleri Tabka ve stratejik barajı IŞİD'den geri aldı
SDG'nin omurgasını YPG oluşturuyor SDG son iki yılda Suriye " de yaklaşık 6 bin kilometrekarelik bir alanı IŞİD'den temizlemişti. IŞİD militanları özellikle Tabka'nın kuzeyinde ve baraj duvarı çevresinde SDG güçlerine karşı direnmişlerdi.

En genç cumhurbaşkanı görevi devraldı!