Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » Erdoğan ve Şi, Türkiye için üçüncü nükleer santrali görüştü

Erdoğan ve Şi, Türkiye için üçüncü nükleer santrali görüştü

15 May 2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak üzere gittiği Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de bir dizi ikili görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Dünya genelinde 60'dan fazla ülkeyi kapsayan Yeni İpek Yolu girişimi yaklaşık 40 milyon kilometre karelik bir alanı ve dünya nüfusunun 4,5 milyarını ifade eden çok önemli bir proje".

CHP'li milletvekillerinin açlık grevi sona erdi
Biz de bu iki genç akademisyene katkı vermek ve seslerini duyurmak adına Orhan Sarıbal ile birlikte dün 15.00'dan beri açlık grevi yapıyoruz.

Erdoğan, sadece Avrupa ile Çin arasındaki ticaret hacminin 600 milyar dolara ulaşmasının dahi, bu değerlendirmeyi teyit ettiğini kaydetti. "Kuşak ve Yol" inisiyatifi çerçevesinde Türkiye'yi Orta Asya üzerinden Çin'e bağlaması hedeflenen "Orta Koridor", gümrükler arası işbirliğini artırmaya yönelik "Kervansaray" projesi, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan "Marmaray" ile "Avrasya Tüneli", "Üçüncü Havalimanı", "3 Katlı Tüp Geçit Projesi", "Filyos (Zonguldak), Çandarlı (İzmir) ve Mersin Limanları inşası" ile yine Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayacak "Edirne - Kars Hızlı Tren Demiryolu Projesi" ne yönelik çalışmalar da sürdürülüyor. Biz bu çerçevede Çin'le ve diğer güzergah ülkeleriyle birlikte hareket etmek istiyoruz. "Kuşak ve Yol'un ana ve tamamlayıcı unsurlarından biri olmasını hedeflediğimiz Ortak Koridor'u, ülkemizde ve bölgemizde yürüttüğümüz çeşitli projelerle hayata geçirme yolunda ilerliyoruz".

ZİRVEYE GİDİYORUM ZIRVAYA DEĞİL: Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesi için gideceği Brüksel'in Belediye Başkanı'nın yaptığı çirkin açıklamalara ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: NATO adına konuşacak birisi değil o kendi işine baksın. "Bu tarihî projeyi, Çinlilerle birlikte gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyorum" şeklinde konuştu. Bunun altını çiziyorum, öyle görmek istiyorum ve bu ziyaretin de bu noktada inşallah bir kırılma noktası olacağını düşünüyorum. "Türkiye olarak bunun için her türü desteği vermeye hazırız" diyerek tamamladı.

6 yaşındaki kız çamaşır makinesinde ölü bulundu
Ayakta durmakta zorlanan Sevcan Koç, kızının mezarı başında gözyaşı döktü, ağıtlar yaktı. Çizgi film izleyip yatıyordu. Kısa süre sonra eve gelen anne Sevcan K , kızı Ecrin'i evde bulamaması üzerine kaybolduğunu düşünüp aramaya başladı.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping'in ev sahipliğinde Büyük Halk Meclisi'nde düzenlenen; foruma katılan devlet ve hükûmet başkanlarının yanı sıra bazı uluslararası kuruluşlarının yöneticilerinin de katılımıyla gerçekleşen akşam yemeğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması başarıyla tamamlandı
Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi, ray sistemiyle 2 kilometre taşınarak, Yapay Hasankeyf'e taşındı. Türbe , 1460-1487 de Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu Zeynel Bey için yapılmış bir anıt mezar olarak biliniyor.

Erdoğan ve Şi, Türkiye için üçüncü nükleer santrali görüştü