Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » Bakan Ağbal, bütçe verilerini değerlendirdi

Bakan Ağbal, bütçe verilerini değerlendirdi

16 May 2017

Nisan ayında bütçe 3 milyar TL, ocak - nisan döneminde ise 17.9 milyar TL açık verdi.

-Güvenlik, savunma fırladı: Bütçeden güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları nisan ayında fırladı.

Başsavcı Mustafa Alper'in zeybek oynadığı görüntüleri ortaya çıktı
Başsavcı Alper ve makam şoförü Akşehirli son yolculuğuna Denizli Adalet Sarayı'nda yapılan törenle uğurlandı. Koruma memuru Uğur'un sağlık durumu hakkında açıklama yapan Erkaleli, "Korumamızın genel durumu çok iyi".

Ağbal, bunun üzerine, geçen günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen yasa teklifine bu konunun da eklendiğini dile getirerek, "Önümüzdeki günlerde Genel Kurula gelecek teklifin yasalaşması halinde başta Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız olmak üzere ilk etapta Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer bazı kamu kurumları, idari para cezalarını vatandaşlarımıza e-Tebligat sistemi üzerinden ulaştıracak." diye konuştu. İkinci sırada ise 162.2 milyon lira ile mühimmat alımları yer aldı. Borç verme giderleri ise 1 milyar 340 milyon lirayı buldu.

-Hane halkı transferleri: Hane halkına yapılan transferler nisan ayında 3.9 milyar lira oldu.

Ahmet Tevfik Uzun FETÖ'den tutuklandı
Savcılık ifadesinin ardından nöbetci mahkemeye çıkarılan 24. Orta düzeyde İngilizce bilen Uzun, evli ve 4 çocuk babası. Mersin İl Genel Meclisi Üyesi olarak görev yaptı.

"Nisan'da vergi gelirleri yüzde 14.3 artış gösterdi".

Vergi türleri itibarıyla dahilde alınan katma değer vergisi yüzde 22,2, özel tüketim vergisi yüzde 19,2, ithalden alınan katma değer vergisi yüzde 18, kurumlar vergisi yüzde 11,8, banka ve sigorta muameleleri vergisi yüzde 11,5, damga vergisi yüzde 10,5, gelir vergisi yüzde 5,8 ve diğer vergiler tahsilatı yüzde 15,1 artarken, harçlar yüzde 1,1 azaldı. Aynı dönemde faiz dışı fazla 4 milyar 170 milyon lira oldu.

ABD Silah Desteğine Devam Ediyor
Türkiye, ağırlıklı olarak PKK uzantısı olarak gördüğü Kürt gruplarla mücadele ediyor. Bizde ağır silah olmaması, teröre karşı mücadelemizi olumsuz etkiliyor.

Geçen ay bütçenin 3 milyar lira, ocak-nisan döneminde ise 17,9 milyar lira açık verdiğini bildiren Ağbal, ancak ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi dikkate alındığında ilk dört ayda bütçe açığının 11,9 milyar lira düzeyinde olduğunu ifade etti. Faiz hariç giderler 193,6 milyar liradır. Ağbal, bu yılın nisan ve ocak-nisan dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını değerlendirdi. Ağbal, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-tebligat olarak bilinenElektronik Tebligat Sistemi'nin 2016 yılının haziran ayından beri kullandığını, geçen yıldan bu yana vergi daireleri tarafından vatandaşlara gönderilmesi gereken çeşitli belgelerin vergi mükelleflere bu sistemle ulaştırıldığını, vatandaşların da bu yeni sistemden oldukça memnun olduğunu söyledi.

Bakan Ağbal, bütçe verilerini değerlendirdi