Salı, 19 Eylül 2017
Latest news
Main » Trump 'Çok gizli' bilgileri Rusya ile paylaştı

Trump 'Çok gizli' bilgileri Rusya ile paylaştı

18 May 2017

ABD başkanının gizli bilgileri açıklamasına yönelik bir yasak bulunmasa da, bu bilgileri Amerika'ya sağlayan müttefik ülkeyle ilişkilerin zedelenebileceği belirtiliyor.

Donald Trump'ın, geçen hafta Beyaz Saray'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus Büyükelçi ile görüşmesi sırasında terör örgütü DEAŞ hakkında çok gizli bilgileri açıkladığı ileri sürülmüştü.

Beyaz Saray ise iddialara tepki gösterdi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, görüşmeyle ilgili "Başkan olarak Rusya ile terörizm ve havayolu uçuş güvenliğiyle ilgili gerçekleri paylaşmak istedim ki bunu yapmaya mutlak hakkım var.' değerlendirmesinde bulunmuştu".

Başbakan Yıldırım, Londra ziyaretini şehir turuyla tamamladı
Birleşik Krallık Türkiye'nin en çok turist gönderen ülkeler sırasında Avrupa'da hep ilk üçte yer almıştır. Dolayısıyla terör örgütüyle bir başka terör örgütü yok edilemez.

ABD Başkanı, mesajında bunu insani nedenlerle ve Rusya'nın, DEAŞ ve terörizmle mücadelesini büyük ölçüde arttırması için yaptığını belirtti. Humanitarian reasons, plus I want Russia to greatly step up their fight against ISIS & terrorism.

Trump, söz konusu Twitter mesajlarıyla hem kendi ekibini hem de Rusya'yı açık pozisyonda bırakmış oldu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, açıklama, Trump'ın bu görüşmede devlet sırlarını Rusya'yla paylaşmakla suçlanmasının üzerine geldi. Kislyak'ın Oval Ofis'te gülerken bir Rus fotoğrafçı tarafından çekilmiş fotoğrafları, geçen haftaya damga vurmuştu.

İki gazete ayrıca bu bilginin ifşa edilmesinin, IŞİD'in içindeki istihbarat kaynaklarını da tehlikeye attığını savunuyor. Ben odadaydım. Böyle bir şey yaşanmadı.

Bakan Ağbal, bütçe verilerini değerlendirdi
Ağbal , bu yılın nisan ve ocak-nisan dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını değerlendirdi. Aynı dönemde faiz dışı fazla 4 milyar 170 milyon lira oldu.

Toplantıda bulunan Ulusal Güvenlik Danışman Vekili Dina Powell ise, "Bu hikaye yalan".

Haber Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti temsilcileri arasında da rahatsızlığa yol açtı. Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesiyle Trump'ın Beyaz Saray'a çıktığı yönündeki haberlerin ardı arkası kesilmedi.

Trump'ın Rusya " yla olduğu iddia edilen ilişkileri bazı soruşturmalara neden olmuş durumda. Trump'ın kampanya ekibinin Rusya ile ilişkileri halen resmi olarak soruşturuluyor.

ABD Silah Desteğine Devam Ediyor
Türkiye, ağırlıklı olarak PKK uzantısı olarak gördüğü Kürt gruplarla mücadele ediyor. Bizde ağır silah olmaması, teröre karşı mücadelemizi olumsuz etkiliyor.

Trump 'Çok gizli' bilgileri Rusya ile paylaştı