Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » Google'a vergi kaçırmaktan rekor ceza

Google'a vergi kaçırmaktan rekor ceza

26 May 2017

Türkiye'yi ciddi anlamda büyük vergi kaybına maruz bırakan bu durum sebebiyle, yetkililer Google'a 300 Milyon TL'lik bir cezai işlem uyguladı.

Rekabet Kurulu'ndan Microsoft'a soruşturma
Daha önceden de 2011 yılında dava ile burun buruna kalan Microsoft'a son anda dava açılmasından vazgeçilmişti. Dairesinin, 25.10.2016 tarih, 2012/1000 E.; 2016/3413 K. sayılı kararı ile iptal edildi.

Edinilen bilgilere göre, Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığına bağlı ekipler, Google'a yönelik denetimlerde dikkat çekici bir sonuca ulaştılar.

Mısır'da Kıptileri taşıyan otobüse saldırı: 26 kişi hayatını kaybetti
Mısır devlet televizyonu da Kıpti kafilenin Minye'de, Kahire'nin 220 km güneyindeki St. Mark kilisesi girişindeki bombalı saldırı da 40'tan fazla kişinin ölümüne yol açmıştı.

Google haricinde Microsoft, Apple ve Twitter gibi Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi şirketlerin vergiden muaf tutulmak maksadıyla ABD dışında gerçekleştirdikleri ticari faaliyetleri İrlanda üzerinden fatura ettikleri iddia edildi. Bu durumun özellikle vergi savaşlarının kızıştığı Avrupa Birliği ile ABD arasında ciddi çekişmelere neden olduğu zaman zaman uluslararası basının gündemine de geliyor. Türkiye'den elde edilen ticari gelirleri İrlanda'ya aktardığı belirtilen Google'a daha önceden de ceza kesilmişti. Faturaların İrlanda'da kesilmesi nedeniyle Türkiye'yi çok yüksek oranlarda vergi kaybına uğratan Google'a para cezası verildi. Google'ın 2010-2011-2012-2013 yılları arasında yaptığı vergi hataları nedeniyle 300 Milyon TL ceza kesildiği, Google'ın da bu cezayı kabul edip mahkemeye intikal ettirmeden ödediği öğrenildi. Buna karşılık olarak Google, Vergi Mahkemesi'ne itirazda bulunmamış ama vergi affından yararlanmayı avantaj olarak değerlendirmeyi seçmişti. Yani Google, söz konusu vergi cezalarını ilgili yasal olarak ödemişti.

Ege Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Hoşcoşkun kamudan ihraç edildi
Yükseköğretim Kurulu'nun 18 Mayıs günü gerçekleştirilen genel kurul toplantısında Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Konuyla ilgili soruşturma kapsamında bilgisine başvurulan ve hakkındaki iddiaları yanıtladı.

Google'a vergi kaçırmaktan rekor ceza