Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » Erdoğan'dan yüzde yüz yerli otomobil için önemli adım

Erdoğan'dan yüzde yüz yerli otomobil için önemli adım

28 May 2017

"Şehirlerimize yaptığımız ziyaretlerimizde bir fırsatını bulup mutlaka dünyamızla bir araya gelmeye çalıştık". Yurt dışına adamlarımızla birlikte gittik. Mevzuat veya bürokrasi engeli varsa onu kaldırmak için birlikte çalıştık. Kredi imkanlarının genişletilmesine ihtiyaç varsa, onun mücadelesini birlikte verdik. Yüksek faizi ben bir sömürü aracı olarak görüyorum. Bankaların tutumunun adil olmadığını ifade eden Erdoğan "Her yerde yüksek faizden şikayet var mı, var. Bunu dillendiren bir başbakan, bir cumhurbaşkanı olarak hep gündemimde tuttum, hâlâ da gündemimde". Bürokratik oligarşi her yerde sorun olmaya devam ediyor. Çünkü faizi, hep söylüyorum, çok açık net söylüyorum, yüksek faizi ben bir sömürü aracı olarak görüyorum. Bankalar rekor karlar açıklarken, bu faiz oranları reva mıdır? Geri çağırma olduğu zaman eli mahkum. Bunun çözülmesi şart. Takdir edersiniz ki her şey bir anda olmuyor, kararlılığımız var en azından. Bir yerde bir şey tıkanıyor mu, bakan arkadaşlarımızı aynı anda sizler de sıkıştıracaksınız ki bürokrasiyi ona göre hep birlikte yıkalım. Şu bir gerçektir, TOBB asli görevlerine ne kadar odaklanırsa o kadar başarılı olmuştur. Kendi üyeleri arasında tesis ettiği dayanışma güçlendikçe bu kurumlarımızın itibarı da artmıştır. Son yıllarda yaşadığımız tüm sıkıntılarda, özellikle 15 Temmuz'da ortaya koyduğunuz güçlü duruşla ahilik sıfatını hak ettiğinizi ortaya koydunuz. Çünkü 2023 Türkiye'nin adeta bir dönüm noktası olacak.

Hızla ülkemizi gelişim gelişmiş ülkelerle yarışın içinde, ilk 10'da göreceğiz. Gelecek bilgi temelli ekonomi üzerine kurulacaktır. Bu milletin bir evladı olmaktan iftihar ediyorum. Yerli otomobille ilgili olarak adamlarına çağrıda bulunan Erdoğan'a yanıt TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan geldi. "TOBB, kendi çatısı altında yüzde yüz yerli otomobilini Made in Turkey olarak çıkartsın". "Biz her durumda bilesiniz ki yanınızdayız" dedi.

Atatürk anıtına baltayla saldırdı, linçten zabıta kurtardı!
Vatandaşlar, kimliği belirsiz kişiyi linç etmek istedi. Öfkesi dinmeyen kalabalık karakol etrafında toplandı. Anıtın çevresine tiner dökerek ateşe veren saldırgan, taşıdığı balta ile anıta ve kaidesine zarar verdi.

Demokratik ve ekonomik standartları yüksek bir Türkiye için hep birlikte çalışmalıyız. Ne yapılıyor? Motaj, montaj, montaj. Ne yapıyor? Montaj, montaj, montaj, Ya montajcılık bu ülkeye yakışmıyor. "TOBB kendi çatısı altından yüzde 100 yerli otomobili çıkartsın" dedi. "Biz de üzerimize düşeni yapacağız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan TOBB Genel Kurulu'ndaki konuşmasında ayrıca, şehir planlaması açısından Şırnak il merkezini Cizre'ye, Hakkari il merkezini ise Yüksekova'ya taşıma planları olduğunu ve bunu gerçekleştireceklerini dile getirdi. Cizre ile Şırnak'ı yan yana getirdiğiniz zaman "Şırnak'ı nasıl şehir yapmışlar" diye şaşarsınız. Yakındır. Hani Cizre şehir olacak dedik ya. Bir kalkınma hamlesi yapacaksanız. Tüm bunları sizlerle birlikte yapıyoruz. Bizim işimiz kendisi, ülkesi ve milleti için bir şey yapmak isteyen herkesin önünü açmaktır. Az önce mevzuat dendi. Her şeyiyle katılıyorum. Ama bunu da beraber başaracağız. Buna prim vermeyeceğiz, vermeyeceksiniz. Bu iletişimi bizlerle kararlı bir şekilde sürdürürseniz buradaki oligarşik yapıyı ciddi anlamda çökertiriz.

Paris Orly Havalimanı'nda bomba ihbarı
Hemen hemen her gün metro ve havalimanlarında benzer güvenlik uygulamaları gerçekleştiriliyor. Orly Havalimanının boşaltıldığı iddiası Türk yolcuların twitter hesabından paylaşıldı.

Önümüzdeki dönemde dünyayı tekrar şaşırtacağız. Dünyayı şaşırtacağımıza inanıyorum. Birileri bizim başarılarımıza dudak bükerek bakıyor olabilir. Gelin hasta adam nazarıyla bakanlara ders verelim. Ama şimdi ben inanıyorum ki artık sözü burada aldık. Eksiğimiz doktor. Dün de söyledim. Böylece benim vatandaşım hastanenin bir kapısından girdiği zaman, içeride gördükleri ona şifanın yolunu gösterecek. Başkalarına uygulamadıkları kriterleri bize dayatanlar yarın oyunu bizim kurallarımıza göre kurmak zorunda kalacaklar. O zamana kadar dinlenmek yok. Çalışacağız, daha çok çalışacağız, daha sıkı çalışacağız. "Biz hazırız. Siz yeter ki bizim yanımızda olun" diye konuştu. Bunu başardığımızda diğer hedeflere ulaşmak çok kolaydır. Genel Kurulu'nda TOBB TSO Konsey Başkanı Osman Yıldırım, Divan Kurulu'nda görev aldı. Sorumluluğumuz büyük. Ben sizlere güveniyorum.

Ege Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Hoşcoşkun kamudan ihraç edildi
Yükseköğretim Kurulu'nun 18 Mayıs günü gerçekleştirilen genel kurul toplantısında Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Konuyla ilgili soruşturma kapsamında bilgisine başvurulan ve hakkındaki iddiaları yanıtladı.

Erdoğan'dan yüzde yüz yerli otomobil için önemli adım