Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » Orucu bozan durumlar nelerdir? İşte Diyanet'ten oruç bozan durumlar listesi

Orucu bozan durumlar nelerdir? İşte Diyanet'ten oruç bozan durumlar listesi

31 May 2017

Unutarak yiyip içmek orucu bozar mı?

11 Ayın Sultanı Ramazanı yaşadığımız bu günlerde, oruç tutan vatandaşların büyük bir çoğunluğu orucu bozan durumlar hakkında fikir sahibi, fakat gençler ve yeni oruç tutmaya başlayanlar hangi durumlarda orucun bozulacağını öğrenmek istiyor.

Derideki gözeneklerden içeri giren merhem, krem vb. şeyler orucu bozmaz. Çünkü bu gibi şeylerin orucu bozabilmesi için tabii yollardan içeri girmesi gerekir.

Oruçluyken banyo yapmak (Duş) almak orucu bozar mı? .

Beşiktaş'ta ilk ayrılık! Resmen açıkladı
Tamer Tuna bundan önce de Sergen Yalçın'ın yardımcılığını yapmıştı. Süper Lig'de mutlu sona ulaşan Beşiktaş'ta ilk ayrılık da yaşandı.

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır.

Boğazdan aşağı su veya ilaç geçmediği takdirde oruç bozulmaz.

Atalay, Hz. Muhammed'in "İnanarak ve mükafatını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutanın geçmiş günahlarının bağışlanacağı, Cennette sadece oruçluların girebileceği bir kapının olduğu, oruçlu iken yapılan duanın geri çevrilmeyeceği, Orucun cehennemden koruyan bir kalkan, ateşe karşı bir siper olduğu, Oruç tutanın sıhhat bulacağı ve Orucun bedenin zekatı olduğu, Oruç ve Kur'an'ın kula kıyamet gününde şefaat edeceği..." şeklinde çok sayıda müjdeleyici haber verdiğini kaydetti.

Kan aldırmak, vermek orucu bozmaz. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

Darüşşafaka Doğuş yarı finalde
Bu sonuçla seriyi 2-0'a getiren Darüşşafaka Doğuş , yarı finalde Fenerbahçe-TOFAŞ eşleşmesinin galibiyle karşı karşıya gelecek. Daçka'da ise Brad Wanamaker 20 sayı, 5 asistlik performansıyla maçın en skorer ismi olurken, parkede fark yaratan isimdi.

Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz. Ancak söz konusu işlemlerde cihazların kullanımı sırasında sindirim sistemine su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan bir madde girmemesi durumunda endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozmaz. Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

Hiç çiğnenmemiş, içinde şeker ile glikoz bulunduruyorsa din alimleri orucun bozulmadığını belirtiyor.

Oruçlu bir kimse meşru bir mazaret olmaksızın gıda veya ilaç cinsinden bir şeyi ister su ile ister susuz olarak yer veya içerse orucu bozulur.

Erdoğan'dan Beyaz Saray'da YPG/PYD ve FETÖ mesajı
Express (İngiltere): " Trump , Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı müttefik ilişkileri ve terörle mücadele ortaklıkları nedeniyle övdü". Trump , Suriye konusunda "Türkiye'nin liderliğinden de mutluyuz". - Türkiye'nin Suriye'deki çabalarına destek veriyoruz.

Orucu bozan durumlar nelerdir? İşte Diyanet'ten oruç bozan durumlar listesi