Pazartesi, 25 Eylül 2017
Latest news
Main » Afrika'dan ithal edilen otomobile ek vergi geldi

Afrika'dan ithal edilen otomobile ek vergi geldi

02 Haziran 2017

Hürriyet'ten Emre Özpeynirci'nin haberine göre, Alman marka, Türkiye'de toplam satışlarının yüzde 40'ını oluşturan C Serisi Sedan modelinin tümünü Güney Afrika'dan Türkiye'ye ithal ediyordu. Resmi Gazete'de yayımlanmış olan bu ilave vergiden etkilenmiş olan tek firma ise Mercedes oldu. Markanın toplam satışlarının neredeyse yüzde 40'ı C Serisi araçlardan oluşuyor. Bu ek verginin fiyatlara yüzde 5 zam olarak yansıması bekleniyor. "Bakanlar Kurulunun, 'Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Olarak İlave Toplu Konut Fonu Tahsili Hakkında Kararı" dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Ancak Türkiye'ye ithal edilecek otomobillere getirilecek ek vergi şu an için sadece Mercedes-Benz Türk'ü etkiliyor.

Nihat Hatipoğlu Ramazan ayında 600 bin lira kazanacak
Habertürk Gazetesinden Mustafa Doğan'ın haberine göre ramazan programı sunucularından Nihat Hatipoğlu en yüksek ücreti alanlardan. Fatih Sultan Mehmet'i oynamaya hazırlanan Kenan İmirzalıoğlu ise bölüm başına 145 bin lira için imza attı.

BMW, Ford, Mercedes, Volkswagen, Toyota, Nissan, Renault, General Motors gibi dünyaca ünlü otomobil markalarının fabrikaları Güney Afrika'da yer alıyor.

Samsung'un Esnek OLED Ekranına Ait İlk Video Geldi
Ekran hakkında fazla görsel sunmayan Samsung , bugün bir video yayınlayarak, ekranın çalışmasını gözler önüne serdi. Samsung'un geçtiğimiz günlerde 9.1 inçlik gerilebilir ekranını tanıttığını duyurmuştuk.

Konu ile alakalı basında yer alan haberlere göre, Güney Afrika menşeine sahip olan ve silindir hacmi 1500 ile 1600 cc arasında olan A. TR belgesine sahip otomobil ithalatına, mal, navlun ve sigorta bedeli (CIF bedeli) yüzde 10 civarında bir oranla Toplu Konut Fonu ödemesi alınacak. "Bu modellerimizi, Almanya'dan ithal etmek de dahil olmak üzere, pek çok seçeneğin değerlendirmeye alındığı karar sürecine girdiğimizi ve nihai kararı önümüzdeki dönemde alacağımızı belirtmek isteriz" denildi.

Dış ticaret açığı geçen yıla göre yüzde 49,5 arttı!
Buna göre, mayısta geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 9,49 artarak 13 milyar 224 milyon dolara yükseldi. Bu ülkeyi sırasıyla 881 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri ve 831 milyon dolarla Irak izledi.

HÜKÜMET 2011 yılında da Volkswagen'in Türkiye'de en çok sattığı modeli Jetta'yı frenlemek için bu aracın üretilip ithal edildiği Meksika'yla ticarete ek yükümlülükler getirmişti.

Afrika'dan ithal edilen otomobile ek vergi geldi