Pazartesi, 25 Eylül 2017
Latest news
Main » Rusya Türk gıda ürünlerine yönelik kararnameyi yayınladı

Rusya Türk gıda ürünlerine yönelik kararnameyi yayınladı

02 Haziran 2017

Domates dışında Türkiye'den ithal edilen sebzelere yönelik kısıtlamaları kaldırmaya ilişkin belgelerin hazır olduğunu belirten Tkaçov, Rus domates endüstrisini geliştireceklerini ve yakında kendi ürünlerini ihraç edebileceklerini de sözlerine ekledi.

Rusya Tarım Bakanı, Türkiye'den domates alımına yönelik yasağa ilişkin açıklama yaptı. Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye'den kısıtlı hacimlerde domates ithalatın söz konusu olabileceğini söyledi.

ASUS ROG Zephyrus: Dünyanın En İnce Dizüstü Oyun Bilgisayarı
Asus , en yeni ROG Zephyrus'un " Nvidia GeForce GTX 1080'a sahip dünyanın en ince oyun laptopu" olduğunu iddia ediyor. Asus ROG Zephyrus'un ne zaman çıkacağı veya fiyatının ne olacağı hakkında şimdilik bir açıklama yok.

Bunların yanı sıra, hükümet kararı ile Türk şirketlerinin Rusya'da inşaat çalışmaları yapmaları ile ilgili olan kısıtlamalara da son verdi.

Sputnik'e göre Dvorkoviç şunları söyledi: "Öncelikle, Türk domatesleri Rus pazarında mevcut. Bu sebepten dolayı 29 Aralık 2015 tarihli 1458 numaralı kararname yürürlükten kaldırılmıştır". Domatese yönelik yasak ise devam ediyor.

PTT'den "sahte işe alınma yazıları"na karşı uyarı"
Yapılan uyarıda şirketle ilgisi olmayan bazı şahısların asılsız belgelerle " sahte işe alınma/atama yazıları " gönderdikleri ve bu yolla maddi kazanç elde etmeye çalıştıkları belirtildi ve bunlara itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi.

Kararnameye göre Türkiyeden ithal edilmesi yasaklanan gıda ürünlerinin domates hariç tümünün ithalatı tekrar serbest bırakıldı. Bunu görüyoruz ve bu konuyu Türkiye ile ilişkilerimizde ciddi bir şekilde ele almıyoruz.

Aleksandr Tkaçev "Rusya'daki domates üretim sektörümüzün gelişmesi için gelecek üç yıl belirleyici olacak. Bu yıl belirli dönemlerde Rus üreticilere zarar vermeden sevkiyatları nasıl gerçekleştirebileceğimizi inceliyoruz". Bu anlamda çok fazla bir aciliyet yaşamıyoruz, başka ülkelerden de sevkiyat gerçekleştiriyoruz.

Orucu bozan durumlar nelerdir? İşte Diyanet'ten oruç bozan durumlar listesi
Hiç çiğnenmemiş, içinde şeker ile glikoz bulunduruyorsa din alimleri orucun bozulmadığını belirtiyor. Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz.

Rusya Türk gıda ürünlerine yönelik kararnameyi yayınladı