Pazar, 22 Ekim 2017
Latest news
Main » ABD Başkanı Trump kararını verdi

ABD Başkanı Trump kararını verdi

03 Haziran 2017

Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararının ABD Başkanı Donald Trump tarafından alındığını ve arkasında onun yönetiminin durduğunu dile getiren Tillerson, "ABD'nin sera gazı emisyonunu düşürme anlamında çok iyi bir sicili olduğunu herkes kabul etmeli." dedi.

Trump'ın sözleri sonrası, ABD içindeki unsurlar ve Avrupa'dan ardı ardına tepkiler yükseldi. Peki dünyayı bu kadar "ilgilendiren" antlaşmanın detayları neler?

Paris'te 2015'in aralık аyındа yapılan 21. ABD Başkanı ise "dünyanın en temiz ülkesi" olacaklarını savundu.

Bundan iki yıl önce 200 ülkenin katılımıyla gerçekleşen iklim zirvesinde, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar iki derecenin altında tutulması için anlaşmaya varılmıştı.

Kern, "Amerika'nın mevcut güçlerin oyunundan çekildiğini net olarak görüyorum ve ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı bunu teyit ediyor". Çıkarlarımıza uyarsa geri döneceğiz.

Nihat Hatipoğlu Ramazan ayında 600 bin lira kazanacak
Habertürk Gazetesinden Mustafa Doğan'ın haberine göre ramazan programı sunucularından Nihat Hatipoğlu en yüksek ücreti alanlardan. Fatih Sultan Mehmet'i oynamaya hazırlanan Kenan İmirzalıoğlu ise bölüm başına 145 bin lira için imza attı.

ABD'nin çevrenin korunmasında lider olmaya devam edeceğini vurgulayan Haley, "Çevrenin korunması konusunda standartlarımızın çok uzağında olan ülkeleri memnun etmek için ekonomimizi tehlikeye atmayacağız." ifadesini kullandı. Trump, ABD'nin asıl yönelmesi gereken meselenin ülkenin petrol ve kömür endüstrisini geliştirmek olduğunu da sözlerine ekleyerek, Batı Virginia ve Pensilvanya'da planlamaya başladıkları yeni kömür madenleri açacağını söyledi.

Obama, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: '"Paris İklim Anlaşması ABD'nin dünya sahnesindeki istikrarlı ve prensipli liderliği sayesinde mümkün oldu".

Avrupa Parlamentosu'nun eski Başkanı Martin Schulz, Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çıkma kararını açıklamasıyla ilgili olarak, sosyal medya hesabından "İklim anlaşmasından çekildiğiniz gibi iklim değişikliğinden de çekilemezsiniz Sayın Trump". Kaliforniya, New York ve Washington eyaletlerinin valileri, "Amerika İklim İttifakı " nı kuracaklarını açıkladılar.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni'nin imzasını taşıyan açıklamada, "Paris Anlaşması'nın kesinlikle yeniden müzakere edilmeyeceğine inanıyoruz, zira bu anlaşma gezegenimiz, toplumlarımız ve ekonomimiz için hayati öneme sahip bir araç" dendi. ABD'li büyük şirketlerin CEO'ları konu ile ilgili olarak sert açıklamalar yaparken Elon Musk, Trump'ın konseyinden istifa etti.

Yapılan açıklamaya göre valiler, ABD İklim İttifakı'na daha fazla devletin iştirak etmesini istiyorlar. Musk ve Trump'ın fikirleri bu konuda birbirine oldukça zıt.

Rusya Türk gıda ürünlerine yönelik kararnameyi yayınladı
Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç , Türkiye'den kısıtlı hacimlerde domates ithalatın söz konusu olabileceğini söyledi. Kararnameye göre Türkiyeden ithal edilmesi yasaklanan gıda ürünlerinin domates hariç tümünün ithalatı tekrar serbest bırakıldı.

Eğlence endüstrisi devi The Walt Disney Company " nin CEO'su Robert Iger de Trump'ın danışmanlık konseyinden ayrılan bir başka yönetici oldu.

Paris anlaşmasını devralan kilit ilişki ABD ile Çin arasında gerçekleşti.

ABD'nin en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs'in 2006'dan bu yana CEO'su olan Lloyd Blankfein, Haziran 2011'den itibaren ilk kez Twitter'dan paylaşımda bulundu.

Trump " ın açıklaması Avrupa Birliği " nde (AB) ise endişe yaratmıştı.

Çaykur Rizespor'da Aytemiz Alanyaspor maçı hazırlıkları
Son 90 dakikada taraftarımız da takıma büyük destek verecek. İstanbul ve Ankara´dan taraftarlar otobüslerle Rize´ye geliyor. Aytemiz Alanyaspor , bu sabah bir ter antrenmanı yapacak ve öğleden sonra havayoluyla Rize'ye hareket edecek.

ABD Başkanı Trump kararını verdi