Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Main » Putin'den Paris Anlaşması ve Trump yorumu

Putin'den Paris Anlaşması ve Trump yorumu

03 Haziran 2017

"Anlaşmanın iklim değişikliğiyle mücadeleyi değil, diğer ülkelere ABD'ye karşı ekonomik avantaj kazandırmayı amaçladığını" kaydeden Trump, "ABD, ülkemi ve Amerikan vatandaşlarını korumaya yönelik ulvi görevimimi yerine getirebilmem için Paris İklim Anlaşması'ndan çekilecek". Bu anlaşmayı imzalayan ülkeler, küresel sıcaklık artışını 1.5 derece'den düşük tutmak için ortak hareket etmek zorundalar. ABD ve Çin Eylül 2016'da anlaşmayı imzalamıştı. Avrupalı liderler Trump'ın kararına tepkili.

ABD Başkanı ayrıca Demokrat Parti ile masaya oturacağını ve Paris Anlaşması'ndan daha iyi bir seçenek için çalışacaklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB), ABD Başkanı Donald Trumpın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararına rağmen sürece güçlü bir biçimde devam edileceğini açıkladı. Peki ama Paris İklim Anlaşması'nda hangi maddeler var ve neleri kapsıyor? 20 yılı aşkın bir süredir BM çatısı altında müzakere edilip, kalkınma ya da refah seviyesine bakılmaksızın tüm ülkeleri içine almayı hedefleyen anlaşma, aslında büyük ölçüde ABD'nin onayı alınacak şekilde hazırlanmıştı.

Vatanım Sensin 30. bölüm fragmanı yayınlandı
Askerlerin eşyalarını, Yunan konağı bahçesine bırakan kadınlar, yaşadıkları durumun anlaşılması için büyük bir hareket yaparlar. Vasili'nin Cevdet üzerinde ne gibi planları var? Ayrıca Yunanlılar arasında hain olduğu anlaşılacak başka belgelerde buluyor.

Avrupa Komisyonu'nun İklimden Sorumlu Üyesi Miguel Arias Cañete, "Kimseyi geride bırakmak istemiyoruz. Bu kararı değiştireceğimizi sanmıyorum" yanıtını verdi. Kanada ve Meksika'nın yükselen sıcaklıkları körükleme konusundaki küresel çabalarında Amerika'dan önemli oyuncular olarak ortaya çıkması muhtemeldir.

Trump, ABD'yi Paris İklim Analşması'ndan çekti. Greenpeace ABD Direktörü Annie Leonard da "Trump'ın izolasyonist tutumu tarihin bu kritik anında ahlaken kınanabilir, ancak iklim değişikliği konusunda küresel olarak kaydedilen ilerlemeyi raydan çıkarma girişimi başarısız olacak" açıklaması yaptı. "Ancak Paris anlaşmasına tekrar girmek veya ABD'ye adil davranan yepyeni bir anlaşma oluşturmak üzere görüşmeler başlayacaktır".

ABD'deki kömürden çekiş, diğer gelişmiş ülkelerde yansımaktadır.

PTT'den "sahte işe alınma yazıları"na karşı uyarı"
Yapılan uyarıda şirketle ilgisi olmayan bazı şahısların asılsız belgelerle " sahte işe alınma/atama yazıları " gönderdikleri ve bu yolla maddi kazanç elde etmeye çalıştıkları belirtildi ve bunlara itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi.

Yenilenebilir enerjilerin düşme fiyatı da gelişmekte olan ekonomileri daha yeşil kaynaklara doğru atmaya teşvik ediyor.

Hindistan'da son dönemde yapılan ihalelerde, solar enerjinin fiyatı, kömürle çalışan santrallerde üretilen elektriğin ortalama fiyatının yüzde 18 altında kaldı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, halefi Donald Trump'ın ABD'yi Paris İklim Anlaşması'ndan çekme kararına tepki gösterdi.

Nihat Hatipoğlu Ramazan ayında 600 bin lira kazanacak
Habertürk Gazetesinden Mustafa Doğan'ın haberine göre ramazan programı sunucularından Nihat Hatipoğlu en yüksek ücreti alanlardan. Fatih Sultan Mehmet'i oynamaya hazırlanan Kenan İmirzalıoğlu ise bölüm başına 145 bin lira için imza attı.

Fracking devrimi, üretimde büyük bir sıçrama ve doğal gaz fiyatında büyük bir düşüş gördü. Enerji üreticileri gaz severler, çünkü esnektir ve hızla büyüyen yenilenebilir kaynaklarla daha iyi bütünleşir.

Putin'den Paris Anlaşması ve Trump yorumu