Pazar, 22 Ekim 2017
Latest news
Main » ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı

ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı

05 Haziran 2017

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın Büyükelçiliği taşıma kararını şimdilik ötelediğine vurgu yapıldı.

Obama'nın yaklaşık 18 ay boyunca dünya liderleriyle müzakere ettiği Paris İklim Anlaşması, Nisan 2016'da New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde ABD, Çin ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 195 ülke tarafından imzalanmış, sadece Suriye ve Nikaragua anlaşmayı onaylamayı reddetmişti.

Obama döneminin Dışişleri Bakanı John Kerry de katıldığı BBC yayınında mevcut yönetimi sert sözlerle eleştirdi. Hiçbir zorunluluk yok. Bütün ülkeler kendi kararlarını verecekler.

ABD'nin çekilmesiyle birlikte Paris Anlaşması'nda 174 ülke kalacak. Trump konuyla ilgili olarak Kongre'ye bilgi gönderdiğini belirtti.

ABD Başkanı Trump'ın iklim değişikliğini önlemek için geçen yıl yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması'ndan ABD'yi geri çekme kararı almasını da değerlendiren Birpınar, Trump'ın 2 Ocak 2014'te de Twitter hesabından "Çok pahalı olan küresel ısınma saçmalığı bir son bulmalı".

ABD-Suudi Arabistan Zirvesi
Trump, DEAŞ'in petrol satmasına olanak sağlayan finansal kanalların kesilmesi gerektiğini söyledi. Bu iyiyle kötü arasındaki savaş" ifadeleriyle terörle mücadelede destek istedi.

"Bugün itibariyle ABD olarak, üzerimizde acımasız finansal ve ekonomik yük yaratan ve herhangi bir bağlayıcılığı olmayan Paris Sözleşmesi'nin tüm uygulamalarını sonlandırıyoruz" diyen Başkan, mevcut anlaşmanın şartlarını yerine getirmenin ABD için çok pahalıya mal olacağını söyledi ve "daha adil bir anlaşma" için çalışacaklarını kaydetti.

Paris belediye binası, Trump'ın kararına tepki olarak dün akşam yeşil renkte ışıklandırıldı.

İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başbakan Theresa May'in Trump ile telefonda görüştüğü ve duyulan hayal kırıklığını ilettiği belirtildi.

Dönemin Başkanı Obama ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, dünyanın en ufak ada devletlerinden Avrupa Birliği (AB) gibi örgütlerine kadar birçok ülkenin katılımıyla bir ortak zemin oluşturmayı başarmış ve bir ulvi amaçlar koalisyonu kurmuştu.

Bir bildiri yayınlayan Hollande, "Paris'te ortaya çıkan kararın geri dönüşü yoktur".

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Rakka açıklaması!
Obama yönetimini baştan beri bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle baş edemeyeceği yönünde eleştirdik. YPG'nin Rakka'da DEAŞ'a koridor açtığı iddialarına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yanıt verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İtalya Başbakanı Gentiloni ve Almanya Başbakanı Merkel imzalı açıklamada, kararından ötürü Trump'ı esefle kınadıklarını dile getirdi. Bizler, Paris'in yanında duruyoruz ve Paris Anlaşması'nı uygulayacağız. "Gezegenin geleceği için başka alternatif yok" dedi.

BM Cenevre Ofisi'nde gerçekleşen basın toplantısında Donald Trump'ın yaptığı açıklama sonrasında örgütün yeni bilimsel modeller yayımladığını açıkladı. Tek fark seyircilerin fazla tezahürat yapmamasıydı.

Fransız lider, Trump'ın seçim kampanyasında kullandığı "ABD'yi yeniden harika yap" sloganını duruma uyarladı ve sözlerini "Gezegenimizi yeniden harika yapmalıyız" diyerek tamamladı.

Konuştuğum Trump destekçilerinin tamamı banabu karardan dolayı ne kadar mutlu olduklarını anlattı.

Türk milletinin aklıyla alay edercesine inkar ediyorlar
Adalet Bakanı Bozdağ, Türkiye Noterler Birliğinde düzenlenen Türkiye Noterler Birliği Olağan Genel Kongresi'ne katıldı. Fetullahçı Terör Örgütü bugüne kadar gördüğümüz terör örgütlerine yöntem, yapı, işleyiş olarak benzemiyor.

ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı