Pazar, 22 Ekim 2017
Latest news
Main » Bozdağ: Gülen'in vatandaşlıktan çıkarılması iade edilmesine engel değil

Bozdağ: Gülen'in vatandaşlıktan çıkarılması iade edilmesine engel değil

07 Haziran 2017

Adalet Bakanı Bozdağ, Fethullah Gülen'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasının, Türkiye'ye iadesine engel teşkil etmeyeceğini, yargılama hakkını ortadan kaldırmayacağını söyledi. "Türkiye'nin yargılama hakkı mahfuzdur." ifadelerine yer vererek, konuya açıklık getirmiş oldu. Biliyorsunuz daha önce KHK ile bir değişiklik yaptık. "Bu maksatla yapıldı." diye konuştu.

"Şimdi vatandaşlıktan çıkarma konusuna gelince, FETÖ terör örgütü kurucusu, yöneticisi, terörist başı Gülen'in iadesinden vazgeçildiği anlamına gelmez". Şu anda ABD ile ilişkilerin ana gündemi FETÖ'nün geçici tutuklanması ve arkasından; Türkiye'ye iade edilmesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız, Adalat Bakanı olarak ben ve Amerikalı muhatapları ile görüşen bütün Bakanlarımızın ana gündemlerinden bir tanesi FETÖ'nün geçici tutuklanması Türkiye'ye iadesidir.

Ehliyet ve pasaport başvuruları için önemli açıklama
Cumartesi günleri ise 09.00-18.00 saatleri arasında pasaport ve tescil birimlerimiz çalışmalarına devam edecek. Pasaport ve sürücü belgesi alacak vatandaşlar için yeni bir dönem başladı.

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 302'nci, 309'uncu, 310'uncu, 311'inci, 312'nci, 313'üncü, 314'üncü ve 315'inci maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle haklarında Cumhuriyet Savcılıkları/ Mahkemeler tarafından soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan aşağıdaki kimlik bilgileri yer alan kişilerin, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29'uncu maddesinin 2'nci fıkrası gereğince bu ilanın Resmi Gazete'de yayınlandığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye'ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri taktirde anılan Kanun hükümlerine göre Türk vatandaşlıklarının kaybettirileceği ilanen tebliğ olunur. Türk Milleti adına Türk yargısı ondan yaptıklarının hesabını soracaktır.

Bozdağ, "Vatandaşlıktan çıkarma iade sürecine engel değildir". Bakanlar Kurulu çıkarıp çıkarmayacağına kendi ayrıca karar verecek. Yani kullanır mı, kullanmaz mı? "Kaldı ki bu konu Bakanlar Kurulunun takdiri ile olacak bir konu, Bakanlar kurulunun böyle bir adım atıp atmayacağı da şimdiden kestirilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Katar krizinin ardından Trump'tan ilk açıklama!
Corbyn, "Evet, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinden başlayarak birkaç zorlu konuşma yapmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Gülen'in vatandaşlıktan çıkarılması durumunda bu gelişmenin iade ve yargılama süreçlerini nasıl etkileyeceği soru işaretlerine neden olmuştu.

Apple iOS 11'i tanıttı! işte merakla beklenen iOS 11 özellikleri
Ve iMessage için belki de en büyük yenilik Apple Pay aracılığı ile konuştuğunuz kişiye hızlıca para gönderebileceksiniz. Live Photos ile çekilen fotoğraflarda en iyi kareyi artık fotoğraflar uygulaması üzerinden seçebileceksiniz.

Bozdağ: Gülen'in vatandaşlıktan çıkarılması iade edilmesine engel değil