Pazar, 22 Ekim 2017
Latest news
Main » Bakan Özlü, sanayi üretimi verilerini değerlendirdi

Bakan Özlü, sanayi üretimi verilerini değerlendirdi

09 Haziran 2017

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredi Faiz Desteği Programı kapsamında Vakıfbankın 22 bin 84 işletmeye 529,8 milyon lira, Halkbank'ın ise 20 bin 93 işletmeye 482,7 milyon lira tutarında kredi kullandırdığını açıkladı. Yayımlanan istatistiklerde, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, 2017 yılı birinci döneminde, bir önceki döneme göre (2016 yılı dördüncü dönemine göre) yüzde 4,04 arttığını, ayrıca takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre (2016 yılı I. dönemine göre) yüzde 3,96 arttığını bildiren Bakan Özlü, "İşgücü verimliliğinin kaynaklarına bakıldığında 2017 yılı birinci çeyreğinde gerçekleşen artışın hem bir önceki döneme göre hem de önceki yılın aynı dönemine göre artan üretim endeksi kaynaklı olduğunu görülüyor" dedi.

Hatay Hassa organize sanayi bölgesi Türkiye için oldukça önemli bir konumda olacak.

Katar krizinin ardından Trump'tan ilk açıklama!
Corbyn, "Evet, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinden başlayarak birkaç zorlu konuşma yapmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ekonomisindeki güven ve istikrarın olumlu etkilerinin 2017 birinci çeyreğindeki verimlilik artış rakamlarına da yansıdığı yadsınamayacak bir gerçek olduğunu vurgulayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Hükümetin ekonomik politikaları ve planları bu verileri güçlendirdiğini söyledi. Sanayi üretimindeki artışta özellikle imalat sanayindeki artış sürükleyici olmuştur.

Sanayi üretimindeki en önemli artışın sermaye malı üretiminde gerçekleştiğini hatırlatan Özlü, "Nisan ayında gerçekleşen referandum sonrası ekonomiye olan güven artmış, istikrarın süreceği beklentisi ile yatırımlar hız kazanmıştır".

Kenan İmirzaloğlu, bu sefer de Amerika'ya elini uzattı
Oyuncu Kenan İmirzalıoğlu geçen kış Miami'de 2 milyon dolara villa almıştı. 20 gün önce Miami'de bir de daire aldı. Konuşulanlara bakılırsa Kenan bu daireye 1,5 milyon dolar ödemiş.

İç pazarda yatırımı ve tüketimi artırmak üzere atılan adımlara ekonominin olumlu tepki verdiğini ifade eden Bakan Özlü, "KOBİ'lere verdiğimiz destekler, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması ve yaptığımız vergisel düzenlemeler iç talebin artmasına yardımcı olmaktadır". Nisan ayında dış pazarlarda özellikle ana ihracat pazarlarımızdaki toparlanma da devam etmiştir.

"Şimdi Türkiye'nin reformlarını hızlandırarak yoluna devam etme zamanıdır". Bu amaçla Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmeye başlanan Üretim Reform Paketi ile birlikte sanayicinin üzerindeki bazı mali yükleri hafifletmeyi, üretimin önündeki engelleri kaldırmayı, yerli malı kullanımını desteklemeyi ve yetişmiş eleman temininde köklü değişiklikler yapmayı amaçlıyoruz.

Galatasaray'dan ayrılan Podolski'den giderayak Volkan Demirel'e gönderme
Daha tatilimi burada yapacağım. "Japonya'ya gittikten sonra da buraya gelip çay içeçeğim ." dedi. Yıldız oyuncu, maç sonrası basın toplantı odasına gelerek pastayı kesti.

Bakan Özlü, sanayi üretimi verilerini değerlendirdi