Pazar, 22 Ekim 2017
Latest news
Main » Bir ülke daha Katar büyükelçisini geri çekti

Bir ülke daha Katar büyükelçisini geri çekti

10 Haziran 2017

Türkiye'de çok ciddi Katar varlığı ve yatırımları var. Üstelik iki ülke enerji, dış siyaset ve askeri işbirliği konularında çok önemli aşamalar kaydetti. Erdemol'a göre ambargo uygulayan ülkelerin perde arkasında oldukça farklı sebepleri var.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır tarafından Katar'a karşı ortak bildiri yayınladı.

Dosso Dossi Fashion Show
Dosso Dossi Fashion Şov'un baş mankeni Adriana Lima , Brezilyalı meslektaşlarıyla Türkiye'de olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Serik ilçesindeki The Land of Legends Theme Park'ta hazırlanan podyuma, ilk manken olarak ünlü model Adriana Lima çıktı.

"Sert" olduğu doğru ancak "ani" olduğu ileri sürülemez. Suudi Arabistan ile Katar istihbaratı ve güvenlik birimleri arasında iş birliği var ve Suudi Arabistan'ın ulusal güvenliğine hizmet ediyor. Listeye eklenen 59 kişiden 26'sının Mısır, 18'inin Katar, 5'inin Libya, 3'ünün Kuveyt vatandaşı olduğu, Ürdün ve Bahreyn'den ikişer, Suudi Arabistan, Yemen ve BAE'den ise birer kişinin bulunduğu duyuruldu. Trump dün Suudi Kral Selman ve BAE Veliaht Prensi Nahyan'ı da aradı.

Diğer bir konu da Katar'ın Suudi Arabistan'ın tehdit olarak gördüğü Müslüman Kardeşlere ekonomik anlamda destek vermesi. Katar ve Türkiye daha kafasına göre politikalar izliyor gibi duruyordu. Bu süreçte Suudi Arabistan'la hep var olan rekabetini ciddi bir yarışa çevirdi. Suudilerin yönettiği bir emirlik olma istemiyor her şeyden önce. Dr. Hüseyin Işıksal verdiği röportajda Katar krizinin şifrelerini yorumladı.

Hakkari'de hain saldırı! 1 asker şehit oldu
PKK'lı teröristlerin roketli saldırısında isabet alan askeri araçta bulunan 1 asker şehit olurken, 6 asker de yaralandı. Alınan bilgilere göre kaza, ilçenin Gündeş ve Ormanlı köyleri arasında meydana geldi.

Suudi Arabistan'a ihracat ise 500 milyon dolardan 3 milyar dolara yükseldi.

Ülkede 4 haftalık tahıl stoku olduğunu da bildiren yetkili, ayrıca Katar hükümetinin Doha'da stratejik gıda stoklarının bulunduğunu da kaydetti. Üstelik Katar ile ilişkilerini kesen ülkeler Katar'ın komşuları. Peki Katar nerede? Katar'ın konumu ve ekonomisi hakkında ne biliyoruz? Katar, Katar krizi nedeni ile dünya gündemine oturdu. İran'a karşı safları sıklaştırmak isteyen Suud ve Körfez ülkeleri bölgede çatlak ses istemediklerini çok sert bir şekilde ifade ettiler. Bunun Suudi Arabistan ile Trump ABD'sinin hoşuna gitmesi beklenmezdi tabii. Bunların toplamı ABD/Suudi Cephesi'nde Katar çatlağı demektir. "Söz konusu ülkelerin ambargo kararıyla ilişkilerimizi kesmemiz mümkün değil." ifadelerine yer verildi. Tam tersine Katar yönetimi İran ile daha dengeli ilişkiler kurulmasını, bölgedeki mezhep savaşlarının bitmesini, İran'la mücadelenin bölge ülkelerini gereksiz yere zarara uğrattığını ve İsrail'e karşı mücadele eden Hizbullah ve Hamas'a karşı daha anlayışlı olunması gerektiği vurgulanmıştı. Sisi'nin bir "darbe lideri" olduğu ABD ile Batı'nın gündeminde değil artık. Çünkü İran konusunda en son Trump 'ın gezisi sonrasında Suudi Arabistan tarafından pozisyon netleştirildi.

FETÖ'den gözaltına alınan Metropoll Araştırma'nın sahibi Özer Sancar hakkında karar
Tekirdağ Namık Kemal Üniversite'sine yapılan FETÖ operasyonunda gözaltı sayısı 36'ya yükselirken, bu kapsamda NBA'da oynayan Basketbolcu Enes Kanter'in babası Prof.

Bir ülke daha Katar büyükelçisini geri çekti