Pazar, 22 Ekim 2017
Latest news
Main » Birleşik krallık'taki erken genel seçim

Birleşik krallık'taki erken genel seçim

10 Haziran 2017

Sonuçların, bu sabaha karşı netleşmesi bekleniyor.

Birleşik Krallık'ta bugün yapılan erken genel seçimlerin sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Theresa May'in Muhafazakar Partisi, Avam Kamarası'nda 17 sandalye kaybettiği gibi, tek başına iktidarı da yitirebilir. 650 sandalyeli Avam Kamarası'nda Muhafazakar Parti'nin saldalye sayısı 318'de kalırken, İşçi Parisi ise oy oranını yükselterek sandalye sayısını 262'ye çıkardı. Çoğunluğu kazanmak için 326 sandalye gerekiyordu.

Politika muhabiri Jim Pickar imzalı bir başka analizde ise Corbyn'in partisi içindeki ideolojik mücadeleyi kazandığı belirtildi.

Liberal Demokratlar'ın eski lideri ve eski başbakan yardımcısı Nick Clegg, 12 yıldır koruduğu milletvekilliği koltuğunu İşçi Partisi adayına kaybetti.

Seçimin bir diğer kaybedeni de İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon oldu. Meclis'te 56 koltuğu olan SNP, anket sonuçlarında 34 koltuğu garantileyebildi.

Dolmabahçe tünel çıkışında kaza: 1 ölü, 2 yaralı
Kazayı hafif sıyrıklarla atlatan araç sürücüsü Serkan Efe'nin ise, alkol kontrolünde 158 promil alkollü olduğu ortaya çıktı. Diğer yaralılar Serhat Efe ile Tunahan Ergünöz ise Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Bu iki partiyi İskoçya Ulusal Partisi ve Liberal Demokrat Parti izliyor.

İngiliz parlamentosu seçimle gelen Avam Kamarası ve atanan ve sadece sınırlı denetleme yetkisi bulunan Lordlar Kamarasından oluşuyor. 650 seçim bölgesinde oy oranı ne olursa olsun, en fazla oyu alan aday milletvekili seçiliyor. Bu bir rekor. Önceki seçimlerde 191, 2010 seçilerinde ise 143 kadın Parlamento'ya girmişti. Elizabeth tarafından 19 Haziran'da açılacak. "Bunun gitmek için ve bu ülkenin tüm halkını hakkıyla temsil edecek bir hükümetin yolu açmak için yeterli olduğunu düşünüyorum".

Bu sonuçlar İngiltere'de bir koalisyon hükümeti ya da azınlık hükümetine işaret ediyor. "Bu yüzden en önemli şey Avrupa'yla ticaret anlaşması" dedi.

Sandıkta umduğunu bulamayan May ise istifa çağrılarına kulak tıkayarak, sandıktan iktidar için meşru bir destek almayı başardıklarını söyledi.

Corbyn, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından May'i istifaya davet etti. "Şu an hiç kimsenin parlamento çoğunluğu yok." yanıtını verdi.

Bakan Özlü, sanayi üretimi verilerini değerlendirdi
Sanayi üretimindeki artışta özellikle imalat sanayindeki artış sürükleyici olmuştur. Hatay Hassa organize sanayi bölgesi Türkiye için oldukça önemli bir konumda olacak.

Ancak erken seçim kararı ilk alındığında en yakın rakibi İşçi Partisi'yle arasında yaklaşık 20 puanlık fark bulunan Theresa May'in Muhafazakar Parti, peş peşe gelen terör saldırılarından dolayı yara almış görünüyor.

Gazete ayrıca Corbyn'in ülkenin dört bir yanında 100 miting ile taraftarlarını heyecanladırmasının etkili olduğunu kaleme aldı.

Britanya Başbakanı Theresa May nisan ayında sürpriz bir şekilde Brexit sürecinde parlamentoda ciddi görüş ayrılıkları bulunduğunu savunup erken seçim istemişti.

May'in DUP ile koalisyon görüşmelerine mi başlayacağı yoksa Kuzey İrlanda partisinden azınlık hükümetine destek mi isteyeceği ise net değil.

Seçimin ilan edilmesinin ardından 2 büyük terör saldırısı yaşanan ülkede oy verme merkezlerinin yeni bir saldırının hedefi olması ihtimaline karşı güvenlik önlemlerinin artırılacağı belirtiliyor.

Donald Trump Katar'ı teröre destek vermekle suçladı
Trump , " Katar için artık teröre destek vermeyi durdurma zamanıdır " dedi. ABD Başkanı Donald Trump , Katar'a uygulanan abluka hakkında konuştu.

Birleşik krallık'taki erken genel seçim