Pazar, 24 Eylül 2017
Latest news
Main » Doğalgaz, Boru Hattından Uzak İlçelere CNG ve LNG ile Ulaştırılacak

Doğalgaz, Boru Hattından Uzak İlçelere CNG ve LNG ile Ulaştırılacak

11 Haziran 2017

Türkiye'nin her şehir ve ilçesine doğalgaz ulaştırılması konusunda hummalı bir çalışma yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, hem uzaklık, hem de coğrafi koşullar sebebi ile boru hattının ulaştırılmasında zorluk yaşanılan ya da ulaştırılamayan ilçelere CNG ve LNG vasıtasıyla doğalgaz ulaştırılmasını sağlayacaklarının bilgisini verdi. Maliyetlerdeki düşüş doğalgaz tarifelerine de yansıtılacağı için bu durumdaki ilçelerdeki vatandaşlar diğer il ve ilçelerdeki gibi yüksek gaz bedeli ödemeyecek.

Survivor'a damga vurdu Sabriye ailesini Adem ile tanıştırdı!
Survivor'da eleme gecesinin yankıları sürerken; Kıbrıs Finali öncesinde 3 kişinin daha eleneceği artık resmen duyuruldu. Oyun tek tur üzerinden ve 10 galibiyet alanın kazandığı kurallarla oynandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından projelendirilen doğalgaz ulaşmayan il ve ilçe kalmaması hedefi kapsamında yeni ve maliyet düşürücü önemli bir adım attı. Karar kapsamında Enerya Erzincan şirketi gerekli tesis yatırımlarını kendisi gerçekleştirmek kaydıyla, Erzincan'ın Üzümlü ilçesine gaz arzını CNG yöntemi yapmaya başlamıştı. Doğalgaz dağıtımı ve boru hattına uzak olan ilçelere doğalgazın CNG ve LNG yöntemleri ile ulaştırılacağının bilgisini veren bakanlık, ilk uygulamayı Erzincan'da başlattı. Şebekeden alınan doğalgaz dağıtım şirketinin CNG Kompresör İstasyonu ile 250 bar seviyesine çıkarılarak, özel olarak dizayn edilen treyler üzerinde bulunan CNG tüplerine aktarılıyor.

Vatanım Sensin 2. Yeni bölüm fragmanı: Final bölümü fragmanı
Azize'nin aldığı mektuptaki hakikat ne? Kanal D ekranlarının sevilen dizisi Vatanım Sensin 31. son bölüm fragmanı yayınlandı. Cevdet, vatana asla ihanet edemeyeceğini biliyordu fakat ailesinin infaz edilmesine de göz yumması mümkün değildi.

EPDK bu kapsamda BOTAŞ ile görüşmeler gerçekleştirerek, gaz arzının CNG veya LNG ile yapılacağı ilçe sayısını arttırmayı kararlaştırdı. "Boşaltma istasyonuna gelen gazın basıncı 250 bar seviyesinden şebeke basıncına düşürülerek bir ölçüm istasyonu vasıtası ile şehir şebekesine veriliyor". Bu kapsamda 2017, 2018 ve 2019 içerisinde gaz arzı sağlanması hedeflenen 222 ilçe ve beldenin mevcut iletim hattına olan uzaklığı ve nüfus potansiyelinin düşüklüğü sebebiyle ilk etapta 15 veya 20'sine bu şekilde doğalgaz arzı gerçekleştirilecek.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Hüsamettin Cindoruk'a ziyaret
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , 2019 yılında yapılacak seçimler için "hayır" bloğunda yer alan tüm partileri ziyaret etti. Ama sonuçta aynı ülke de huzur içinde yaşamak isteriz. "Bu çerçevede bu ramazanın hepimize huzur getirmesini dilerim".

CNG veya LNG alım maliyetiyle boru gazı alım maliyet arasındaki farkın tarifelere yansımaması nedeniyle usul ve esas düzenlenmesi için çalışmalara başlandı.

Doğalgaz, Boru Hattından Uzak İlçelere CNG ve LNG ile Ulaştırılacak