Salı, 19 Eylül 2017
Latest news
Main » Akaryakıta yerli bitkisel katkı zorunlu oldu

Akaryakıta yerli bitkisel katkı zorunlu oldu

17 Haziran 2017

Buna göre, dağıtıcı lisansı sahiplerinin rafinericiden temin edilen benzinde en az yüzde 3, motorinin toplamında ise en az yüzde 0,5 oranında yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş etanol ve biodizelin harmanlanması zorunluluğu getirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Lise'de sınıfları kız ve erkek diye ayıran müdüre soruşturma
Bunun haricinde bu uygulamayı kaldırmaya yönelik girişimin ise kanuna aykırı olacağı açıktır. Karma sınıflarımızda var. İsteyene karışık sınıf, isteyen ayrı sınıfta veririz dedik.

Benzin ve motorinde yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş etanol ile biodizelin harmanlanması zorunlu oldu.

Söz konusu harmanlama yükümlülüğü kapsamında, EPDK'ya intikal eden bildirimlerin incelenmesinde biodizel oranı en yakın yüzde 0,01'e yuvarlatılarak değerlendirilecek.

Bütçe mayısta fazla verdi
Faiz giderleri 2017 yılı Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,3 oranında azalarak 3 milyar 660 milyon TL oldu. Personel giderleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 oranında artarak 13 milyar 313 milyon TL oldu.

Tebliğde Biodizel üreticisi "Kurumdan işleme (biodizel) lisansı almış tüzel kişiler", Bitkisel atık yağ ise "Atık Yönetimi Yönetmeliğinde yer alan atık tanımına uygun bitkisel yağlar ile kullanılmış kızartmalık yağlar" olarak tanımlandı. Söz konusu satış miktarına uygulanacak binde 5'lik biodizel harmanlanması zorunluluğuyla 2018'de yıllık yaklaşık 115 bin ton biodizel üretilmesi gerekecek. Tebliğ 1/1/2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

İhrakiye amacıyla ikmal edilen motorin, biodizel harmanlama yükümlülüğü dışında olacak.

Akkuyu nükleer santrali'ne 49 yıllık üretim lisansı
Akkuyu nükleer santrali ile ilgili yapılan işbirliği anlaşması, Türkiye ve Rusya arasında 2010 yılında imzalanmıştı. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'ndan ( EPDK ) son dakika Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Kararı.

Akaryakıta yerli bitkisel katkı zorunlu oldu