Salı, 19 Eylül 2017
Latest news
Main » Fransa'da seçimlerin ikinci turu yapılıyor

Fransa'da seçimlerin ikinci turu yapılıyor

19 Haziran 2017

Fransa'da milletvekili genel seçimi ikinci turu tamamlandı.

İlk turda yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar ikinci tura katılacak ve burada en fazla oyu alan aday milletvekili seçilecek. Milletvekili genel seçiminde ülke genelinde 46 milyon, denizaşırı yerleşim yerlerinde 1.3 milyon olmak üzere 47 milyon seçmen, 577 milletvekili seçmek üzere sandık başına gidiyor. Okul ve belediye binaları gibi 69 bin merkeze konulan sandıklarda oyunu kullanacak seçmenlerin güvenliği için 50 bine yakın polis, jandarma ve asker görev yapacak.

CHP'li Bülent Tezcan: Erdoğan savcılara talimat verdi
Aslında yaptığı açıklama, "Anamuhalefet partisi genel başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'nu gözaltına alın" talimatıdır, savcılara. Gök kubbeyi dar ederiz . "Sarayın savcılarına teslim olmamaya kararlıyız ve bu kararlılıkla da devam edeceğiz" dedi.

Fransa'nın ana kara topraklarında oy verme işlemi, küçük şehirlerde 18.00de, büyük şehirlerde ise 20.00de sona erecek.

Anketlere göre Napolyon'dan sonra Fransa'nın en genç lideri olarak tarihe geçen Emmanuel Macron'un Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi'nin liderliğindeki ittifak Ulusal Meclis'te çoğunluğu elde etti.

Akaryakıta yerli bitkisel katkı zorunlu oldu
Tebliğ 1/1/2018 tarihinde yürürlüğe girecek. İhrakiye amacıyla ikmal edilen motorin, biodizel harmanlama yükümlülüğü dışında olacak.

Nisan ayında yapılan cumhurbaşkanı seçiminde oyların yüzde 19'undan fazlasını alarak sansasyon yaratan Jean-Luc Melenchon liderliğindeki Boyun Eğmeyen Fransa (FI) ise Fransız Komünist Partisi'yle (PCF) birlikte 26 milletvekili çıkarmayı başardı.

Seçimin sonucunda Ulusal Meclisteki milletvekillerinin önemli bir çoğunluğunun yenileneceği tahmin ediliyor.

Kız kardeşini öldürmekten aranan Ergenekon sanığı Erhan Timuroğlu galeriyi taradı
Bu arada Erhan Timuroğlu'nun yakalanması için ise çalışmaların sürdüğü belirtildi. Polis yine yakalayamadığı şüpheli için özel bir ekip oluşturarak peşine düştü.

Fransa'da seçimlerin ikinci turu yapılıyor