Salı, 19 Eylül 2017
Latest news
Main » Portekiz'de Korkunç Yangın: 57 Ölü

Portekiz'de Korkunç Yangın: 57 Ölü

19 Haziran 2017

Yangına, Portekiz'de son günlerde 40 dereceyi aşan hava sıcaklığının sebep olduğu ve kuru fırtınaların yangının çevre köylere yayılmasına sebep olduğu düşünülüyor. Alevlerin bölgedeki köyleri sardığı da belirtiliyor.

Portekiz'in başkenti Lizbon'un 200 km uzağındaki ormanlık alanda çıkan yangında en az 57 kişi hayatını kaybetti.

Akaryakıta yerli bitkisel katkı zorunlu oldu
Tebliğ 1/1/2018 tarihinde yürürlüğe girecek. İhrakiye amacıyla ikmal edilen motorin, biodizel harmanlama yükümlülüğü dışında olacak.

Başbakan Antonio Costa tarafından bugün itibariyle 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Yangının söndürülmesi için Avrupa Birliği devrede.

Portekiz İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Jorge Gomes yangında hayatını kaybedenlerin sayısının 62'ye yükseldiğini söyledi. Yaralananlar arasında itfaiye görevlilerinin de olduğu belirtiliyor. Yaklaşık bin 700 itfaiyeci, yangınları söndürmek için aralıksız çalışıyor. AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, "Portekiz'de acil durumdaki insanlara ve kurumlara yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

Arka Sokaklar 446. bölüm 2. fragmanı yayınlandı
Rıza'yı İhsan kaçırmıştır. İhsan Arif Müdür'ü arar ve Rıza'yı serbest bırakma karşılığında Valeri'den olan bebeğini ister. Bölümünde ekip, Rıza Baba'yı kurtarmaya çalışıyor! Ayla ve Pınar, merak içinde emniyete gelirler.

Yetkililer, duman bulutunun çok alçakta olmasının helikopterler ve yangın söndürme uçaklarının etkili faaliyet gösterebilmesini engellediğini belirtti.

Portekiz Cumhurbaşkanı Marceloa Rebelo de Sousa ise bölgeye hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, "Felakete karşı teknik bir eksiklik veya kapasitesizlik yok." diye konuştu.

Facebook, GIF'in 30'uncu yaşını yeni özelliğiyle kutluyor
GIF ile gönderilere yorum yapabilme özelliği tıpkı haılı mesajlaşma uygulamaları olan WhatsApp ve Messenger gibi çalışacak. Ayrıca Facebook , GIPHY ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle ünlü internet yıldızlarının yer aldığı 20 GIF hazırlatmış.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Twitter'dan paylaştığı mesajda, yangın nedeniyle ciddi endişe duyduklarını, Portekiz halkının kendilerine güvenebileceğini aktardı. Pedrogao Grande bölgesindeki yangını söndürmek için 400 itfaiye görevlisi müdahil oldu.

Portekiz'de Korkunç Yangın: 57 Ölü