Salı, 19 Eylül 2017
Latest news
Main » Eylemi sürdüren sendika yönetimine polis müdahalesi: 14 gözaltı

Eylemi sürdüren sendika yönetimine polis müdahalesi: 14 gözaltı

21 Haziran 2017

Öte yandan, 4 temsilcisinin sendikal faaliyetlerinden dolayı işveren tarafından disiplin kuruluna sevk edildiğini, arkadaşlarının cezaları kaldırılmadan ürün çıkışı yapılmasına izin vermeyeceklerini ifade eden sendika yönetimi, eylemlerini devam ettirdi. "KİMSE BİZİ TERBİYE ETMEYE KALKMASIN" Konu ile ilgili hem giren vardiyaya hem de çıkan vardiyaya bir açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, sendika olarak şirketteki PETÖS sistemini onaylamadıklarını belirterek, "Bu sisteme öneri vermek bir işçinin kendi ayağına sıkmış olduğu kurşundur". Kendilerini bir kez daha uyarıyoruz, bu olay toplu sözleşmenin de önüne geçer. "Bizi terbiye etmeye çalışanlar kendi terbiyelerini gözden geçirsinler." dedi.

Fabrika içerisinde işçilerin iftar yapabilmesi için 800 kişilik yemek hazırlatmak isteyen sendika, PETKİM yönetiminin engel olması üzerine dışarıdan yemek getirmek zorunda kaldı. TÜPRAŞ işçileri ile çeşitli siyasi parti, dernek ve sendika temsilcileri de gözaltında bulunan işçilere destek için İlçe Emniyet binası önüne gelerek beklemeye başladılar. İşçiler çevikle karşı karşıya gelmesin diye isçilerin bahçede beklemesine karar verildi.

Polis yetkilileri, "Bunu yarın yapılacak görüşmede gündeme getirirsiniz" deyince sendikacı ve temsilciler çekilmedi. İşçiler, "Fabrikalar boşaltılsın", "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz" sloganları attı. Petkim olarak, TİS'in ortak iradeyle imzalanmasına ilişkin gösterdiğimiz tüm gayrete rağmen, maalesef süreç sendika tarafından akamete uğratılmıştır. Polisin gözaltı yapmasıyla beraber işçilerin aileleri fabrikaya gelmeye başladı.

Uçak türbülansa girdi! 26 yaralı dördünün durumu ağır
Kunming Havalimanına inen yolcu uçağındaki yolcular kent hastanelerinde tedavi altına alındılar. Yeni Çin Ajansının haberine göre bazı yolcuların kollarında ve bacaklarında kırılmalar oldu.

Pеtrol-İş Aliağa Şubе Başkanı Ahmet Oktay yаptığı açıklamada, gece vardiyasının çalışmayı sürdüreceğini belirterek, Petkim önünde ve içеridе dе eylemlerin devam edeceğini söyledi. İfade işlemleri devam ediyor. Şube Başkanı Oktay yere yatırıldı, ters kelepçe takıldı. Başkan Oktay, sendika yöneticileri ve sendika temsilcileri, Aliağa Devlet Hastanesindeki sağlık kontrollerinin ardından serbest kaldıktan sonra PETKİM'e geldi.

Petkim ile Petrol-İş Sendikası arasında süren Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle işçiler, eylem başlatmıştı.

Pencereye çıkıp el sallayan Şube Başkanı Oktay ve sendikacilar alkışlandı. Müdahalenin ardından 14 kişi gözaltına alınmıştı.

Ünlü matador Ivan Fandino aldığı boynuz darbesi sonrası hayatını kaybetti
Boğaların ok darbeleriyle öldürüldüğü boğa güreşleri her yıl tartışmalara neden oluyor. Fandino, 20. yüzyıldan bugüne dek boynuz darbeleriyle ölen 36.

Eylemin sürdüğü Petkim'in giriş kapısında akşam saatlerinde de polis ve sendika yöneticileri arasında arbede yaşandı. Hukuk dışı olan bu tutumun akşam saatlerinde tekrarlanması üzerine kolluk kuvvetleri olaya müdahale etmiştir. Unutulmamalı ki bu gеlişmеlеrin, sadеcе ekonomik değil bölge açısından tehlike arz edecek boyutlara ulаşmа riski vardır.

Petkim'den yapılan yazılı açıklamada, sendikanın dün başlattığı eylemin iyi niyetten uzak ve hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Bugüne kadar olduğu gibi bugün de sendika yönetimine görüşmeleri masada çözme çağrımızı yinelemekteyiz.

Efsane marka Ulusoy için iflas kararı
Ulusoy'un Bahçelievler'deki dev arazisi icradan satışa çıkarılırken, ünlü markanın bir dizi otobüsü de icradan satışa çıkmıştı. Ulusoy markası, kara yolu taşımacılığında 'efsane marka' olarak biliniyor. Şirketin tasfiye süreci kaarla birlikte başladı.

Eylemi sürdüren sendika yönetimine polis müdahalesi: 14 gözaltı