Salı, 19 Eylül 2017
Latest news
Main » Kalkınma Bakanı Elvan'dan 'Fitch'in Büyüme Tahminlerine' İlişkin Açıklama

Kalkınma Bakanı Elvan'dan 'Fitch'in Büyüme Tahminlerine' İlişkin Açıklama

21 Haziran 2017

Ekonomi yönetimi, Fitch'in daha önce Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin siyasi nedenlerle olduğunu, bu durumun bunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Ünlü matador Ivan Fandino aldığı boynuz darbesi sonrası hayatını kaybetti
Boğaların ok darbeleriyle öldürüldüğü boğa güreşleri her yıl tartışmalara neden oluyor. Fandino, 20. yüzyıldan bugüne dek boynuz darbeleriyle ölen 36.

Türkiye'nin büyümesi şimdiden uluslararası piyasaların notlarını en uygunsuz dağıtan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'e geri adım attırdı. Kuruluş en yüksek revizeyi Türkiye için yaptı. "Bu 2010'dan bu yana en güçlü büyüme olacaktır" denildi.

Survivor'da kim elendi, Survivor finali ne zaman?
Survivor yarışmasının bitmesine sayılı günler kalması üzerine yarışmacılar bireysel yarışmaya hünerlerini sergilemeye başladı. Bugünkü yeni bölümde dokunulmazlıığı alan yarışmacı akşamki konseyde Ogeday ile birlikte eleme adayı olmayacak.

Hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkeler için ekonomi alanında yaşanan ilerlemelerin, hem daha hızlı, hem de senkronize bir şekilde gerçekleşmesinin büyüme ivmesine etki yaratacağının belirtildiği raporta, gelişmiş ülkelerin gerçekleştirdiği makro ekonomik politikaların ve sıkılaşmak için yön gösteren iş gücü piyasasında meydana gelen talep artışının destekleneceğinin de altı çizildi.

ABD Suriye Rejimine Ait Savaş Uçağını Düşürdü
Açıklamada, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin Rakka kırsalında Suriye ordusuna ait bir savaş uçağını düşürdüğü bildirildi. Yapılan açıklamada; " ABD destekli kuvvetlerin yakınını bombalayan Suriye savaş uçağı düşürüldü" ifadeleri kullanıldı.

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, 2017 yılı için Türkiye'nin büyüme oranı tahminini güncelleyerek yükselttiğini duyurdu. 2016'da yüzde 1,8 büyüyen Euro bölgesinin bu yıl yüzde 2, gelecek yıl ise yüzde 1,8 genişleyeceği tahmin ediliyor. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, da Twitter üzerinden bir açıklama yaparak, "Daha önce siyasi davranarak ekonomimizdeki olumlu durumu çarpıtmaya çalışanlar şimdi OVP'den de yüksek bir büyüme tahmin ediyor". Aradan geçen 4.5 ay içerisinde büyüme rakamlarına yönelik bu revizyon sürpriz olarak nitelendirilebilir. Fitch'in bu yıl sonu için dolar/TL tahmini ise 3.60 seviyesinde. 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından hükümetin ekonomik aktiviteleri destekleyici teşvikler sunduğunun altı çizilirken, Kasım 2019'a kadar Türkiye'de yeni bir seçim yapılmayacağından dolayı bunun yatırımı ve tüketimi desteklemesinin beklendiği vurgulandı.

Kalkınma Bakanı Elvan'dan 'Fitch'in Büyüme Tahminlerine' İlişkin Açıklama