Pazar, 30 Nisan 2017
Latest news
Home » Markets

Markets

Çeyrek altın ne kadar? 28 Nisan altın fiyatları

perth_map

Bu çeviri aracı sayesinde altın bilezik fiyatlarını hesaplama ve ya tam & gram altın hesaplama işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. 30 Nisan 2017 Pazar günü altın fiyatları bigpara.hurriyet.com.tr'nin uzman kadrosu tarafından anlık olarak takip edilmekte ve değişiklikler anında web sitemize yansıtılmaktadır. Read More »

Binalarda 'Enerji Kimlik Belgesi' şartı 2020'ye ertelendi

perth_map

Resi Gazete'nin 28 Nisan 2017 tarihli sayısında yayımlanan " Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik " için alttaki bağlantıya bakarak, yasa ile alakalı tüm değişiklikleri inceleyebilirsiniz. Yeni yönetmelikle EKB vermeye yetkili kuruluşlara ilişkin usul ve esaslar da düzenlendi. Bu belge, yeni binalar için yapı kullanma izin belgesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Read More »

İşte enflasyondaki son tahmin

perth_map

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 2017 yılının ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bаnkаsı Başkanı Murat Çetinkaya , yılın ikinci Enflasyоn Rapоru'nun sunumundа, 2017 yılı sоnuna ilişkin еnflasyon öngörüsünü yüzde 8. Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenerek, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" değerlendirmesini yaptı. Read More »

Ekonomi Bakanı Zeybekçi: "Nakit sıkıntısı yok"

perth_map

Zeybekci, "Merkez Bankası'nın son dönemdeki tüm uygulamalarının arkasındayız". Son dönemlerdeki gerek faiz uygulamalarıyla ilgili, genel itibariyle faizin alt ve üst mantığını sabit bırakmasıyla, borç verme faizlerinde belli başlı bir artışa gitmesi uygulamalarının arkasındayız. Read More »

Kadın Astronot Whıtson bir rekor daha kırdı

perth_map

Peggy Whitson ve Jack Fischer ile video konferansı yoluyla görüşme gerçekleştirdi. Bağlantı sırasında Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ta yanındaydı. "ABD'li astronot Dr. Peggy Whitson, 534 günü uzayda geçirerek, uzayda en uzun süreli kalan Amerikalı " unvanının yeni sahibi oldu. Önceki rekor 534 gün ile Jeff Williams'a aitti. Read More »

İstanbul Autoshow 21 Nisan'da kapılarını açıyor

perth_map

ODD'den yapılan açıklamaya göre, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek İstanbul Autoshow, yarın ise basın mensuplarına ve VIP ziyaretçilerine kapılarını açacak. "Entegre iletişim çözümleri, otonom sürüş, çevreci ve akıllı araçlar" gibi konularda yeniliklerin sergileneceği etkinlikte, ziyaretçiler yakın gelecekte hayatlarına dahil olacak bu konuları deneyimleme fırsatını da yakalayacak. Read More »

Zeybekci ve Şimşek, Rusya ile ne görüştü?

perth_map

Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan'ın üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkelerine portakal dahil bazı tarım ürünlerinin ithalatında yüzde 5'lik gümrük vergisi konulması için hazırlık yapılıyor. Rusya´nın Türkiye´ye sevkiyatlar olmadan yaşamayacağını söylemenin yanlış olduğunu söyleyen Tkaçev , "Yeni pazarlar bulacağız, ama ben mantığın üstün geleceğinden eminim". Read More »

Parmak izi sensörlü kredi kartları geliyor

perth_map

Parmak izi okuyuculu güvenlik önlemi, yavaş yavaş telefon, kapı ve kasalarda PIN kodları ve şifrelerin yerini almaya devam ederken finans sektörü de buna kayıtsız kalamadı. Bu teknolojinin devreye girmesi ve yaygınlaşması ile birlikte POS cihazlarında şu an kullanılan slip imzalama ve şifre tuşlama yöntemleri de tarih olabilir. Read More »

General Motors, Venezuela'daki Tüm İşletmelerini Durdurdu

perth_map

Venezuela'nın Valencia kentinde bulunan ABD merkezli General Motors işletmesindeki mallara 17 yıl önce açılan bir davanın sonucu olarak mahkeme kararıyla el kondu. General Motors Venezuela yönetimi davacı ile sözleşmelerinin 'verimsiz performans' nedeniyle iptal edildiğini ileri sürerken davacının talebinin ise "akıl dışı" olduğunu savundu. Read More »

Martta bütçe açığı 19.5 milyar lira

perth_map

Merkezi yönetim bütçesi Mart ayında 19,5 milyar lira açık verirken, 12,4 milyar lira faiz dışı açık oluştu. Daha da kötüsü IMF ve uluslararası kuruluşların dikkatle izlediği faiz dışı fazla (FDF) geçen yıl mart ayında 160 milyon lira fazla vermişken, bu yılın martında 12.4 milyar lira açığa düştü. Read More »

İşsizlik oranı 7 yılın zirvesinde!

perth_map

Son 1 yılda işsiz sayısı 695 bin kişi artarak 3 milyon 985 bine yükselirken, 397 bin kişi artarak 26 milyon 672 bine, işgücü sayısı ise 1 milyon 93 bin kişi artarak 30 milyon 658 bine çıktı. Bu kategoride işsizlik geçen yılın aynı ayına göre ise 1.7 puan arttı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), Aralık, Ocak ve Şubat aylarını kapsayan Ocak döneminde tarım dışı işsizlik artışının "soluklandığı" değerlendirmesinde bulundu. Read More »

Altın 5 ayın zirvesi yakınında tutundu

perth_map

Altın fiyatlarını şu sıralar yönlendiren jeopolitik gelişmeler konusunda bir ilerleme olmadığını açıklayan Sydney'deki Fat Prophets analisti David Lennox, piyasaların şu sıralar bu senaryolarında bir sonraki olayı için, daha sonra ne olacağını beklediğini ifade ederek görüşlerini bildirdi. Read More »

Yunanistan 1 günde 14 havalimanını Almanlara devretti

perth_map

Havalimanları için tamamlanan sürecin imza töreniyle, Frapot Ag ve SLENTEL Ltd. firmalarının oluşturduğu şirketler topluluğuna devrinin tamamlandığı bildirildi. Yunanistan'ın 14 havalimanı 40 yıllığına Alman Fraport'un ana ortağı olduğu konsorsiyuma devredildi . Yunanistan'ın uluslararası kreditörlerle yaptığı üçüncü kurtarma paketi anlaşması kapsamında özelleştirmelerden 50 milyar avroluk gelir elde etmesi hedefleniyor. Read More »

Altın fiyatları 5 ayın zirvesinde

perth_map

Altın fiyatları , beş ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Altının gram fiyatı yüzde 0,09 yükselişle 151 liranın üzerinde işlem görürken; çeyrek altın 247 liradan, Cumhuriyet altını ise bin 4 liradan alıcı buluyor. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.3 düştükten sonra yatay seyretti. ABD'nin 10 sene vadeli tahvillerinin faizi düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Read More »

Google Pixel'de LG'nin OLED Ekranları Kullanılacak!

perth_map

Kendi ürünleri ve Apple Watch için kavisli OLED ekran üretimi gerçekleştiren LG Display'in , hali hazırda akıllı telefonlar için üretim yapacak kapasitede olmadığı belirtiliyor. Teknik anlamda gelişmiş özellikler sunsa da özellikle tasarım anlamında eleştiri oklarının hedefi haline gelen Google Pixel , sıradan görüntüsüyle diğer telefonlar arasından sıyrılmakta zorluk çekiyordu. Read More »

Bakan Özlü, Huzurevini Ziyaret Etti

perth_map

Törende konuşma yapan Özlü, Türkiye'nin büyüdüğünü ve büyümeye de devam edeceğini belirterek, "Türkiye geçen sene 2,9 oranında büyüdü". Bu büyüme oranı bile beklentilerimizin altında olmasına rağmen. 10 Mart'tan itibaren piyasaya giren, yani kredi ile buluşan KOBİ'lere verdiğimiz kredi 4 milyar 87 milyon 610 bin lira oluyor. "Yine bankalarda kredisi hazır bitmiş olan ve kredisini almak üzere bekleyen 73 bin 28 KOBİ'miz var. Read More »

ABD'nin Suriye saldırısı sonrası bir açıklama da AB'den geldi!

perth_map

Putin'in, ABD'nin Suriye'deki bombardımanını, dünya kamuoyunun dikkatini Irak'taki can kayıplarından uzaklaştırma çabası olarak nitelendirdiğini belirten Peskov, ABD'nin bu adımının zaten kötü seviyede bulunan Rusya-Amerika ilişkilerine yeni bir darbe niteliğinde olduğuna söyledi. Read More »

Benzine 9 kuruş indirim geldi

perth_map

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS ), 8 Nisan 2017 tarihinden geçerli olmak üzere motorinde 9 kuruş zam beklendiğini açıkladı. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketlere ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor. Read More »

SGK prim borçlarını 53.33 liradan hesaplayacak

perth_map

Genel Sağlık Sigortası'ndan faydalanmak için eskiye göre düşürülen prim ödemelerinden sonra borcu birikenlere de yardım edileceği bilgisi paylaşıldı. Yani, 1 Nisan 2017'den, 1 Nisan 2018'e kadar süre içinde SGK'ya müracaat edip, bu haktan yararlanabilirsiniz. Buna rağmen, biz borçları yapılandırmaya tabi tutacağız. Read More »

Maliye Bakanlığı 300 vergi müfettiş yardımcısı alacak

perth_map

Yaptığı açıklama ile istihdam sağlanacak personeller için sınav başvurularının 24 Nisan ve 8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşeceğini hatırlatan Ağbal , müfettiş yarımcısı alımı sınavının 3 - 4 Haziran tarihlerinde gerçekleşeceğini söz konusu sınava sadece 1500 kişinin çağrılacağını söyledi. Read More »

Sürpriz istifa! Ersin Özince görevinden ayrıldı

perth_map

Dr. Ahmet Kırman vekâlet edecektir" ifadelerine yer verildi. 1953 yılında Havran'da doğan Ersin Özince Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi, İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Ersin Özince , aynı zamanda İş Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. 28 Ekim 1998 tarihinde ise İş Bankası'nın 15. Genel Müdürü olarak göreve başladı. Read More »

Google, Android 7.1.2 Güncellemesini Yayınlamaya Başladı

perth_map

Android 7.1.2 güncellemesi çok fazla büyük bir güncelleme ile değil de hepsi kullanıcılara hata düzeltmelerinin yanı sıra, küçük gelişmeleride beraberinde kullanıcılarına sunuyor. Motorola'nın yeni güncellemesi ile birlikte bilidirim alanındaki güncellemeler ve yazılım optimizasyonları yapıldığı belirtiliyor. Güncellemenin size gelip gelmediğini kontrol etmek için cihazınızın ayarlar menüsüne girerek güncellemeyi elle kontrol edebilirsiniz. Read More »

Nadal, Miami Açık'ta finalde

perth_map

Miami Masters'daki son Federer-Nadal finali 2005 yılında oynanmış ve tarihe geçen maçta 2-0 geriden gelen Federer 3-2'lik zaferle kupaya uzandı. Federer, müsabakayı 2-6, 6-7, 7-6, 6-3 ve 6-1'lik setlerle 3-2 kazanarak şampiyonluğa ulaşmıştı. Read More »

Murat Ertürk Avrupa Şampiyonu Oldu

perth_map

Final maçında Macaristanlı güreşçi Toth Bendeguz'u Avrupa rekoru kırarak 55 saniyede tuşla yenen Ertürk'ün elde ettiği bu başarı memleketi Erzurum'da büyük bir sevinçle karşılandı. Milli güreşçi Ertürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce Avrupa ve dünya üçüncüsü olduğunu anımsatarak, bu şampiyonada da altın madalya almak için mücadele verdiğini söyledi. Read More »

Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun!

perth_map

Kardeşliğin temininde ve dinin ihyasında yardımı olan, ibadete vesile bu özel zamanların kıymetini bilerek geçirmek vazifemizdir. Borçlarımızdan, ceza ve günahlarımızdan kurtulmak için bu gece dua edelim. Bugün tüm mülüman aleminde Regaip Kandili olarak kutlanıyor. Regaib'e olan rağbet, Berat'ta kurtuluş, Miraç'ta yükselme, Kadir'de ise bağışlanma müminin işaretidir. Read More »

BES Başlıyor... Bakın Maaşınızdan Ne Kadar Kesilecek?

perth_map

Elde edilen bilgilere göre, ülke genelindeki tasarrufların arttırılması maksadıyla 1 Ocak 2017 tarihinde başlayan otomatik BES uygulamasına 45 yaş altındaki çalışanların tamamı kademeli olarak geçecek. Otomatik BES sisteminden çıkmak isteyenler için 2 aylık cayma süresi bulunuyor. Özel sektör firmalarında 100-250 personeli bulunanlar da 2017 Temmuz ayı itibariyle sisteme geçiş yapacak. Read More »

Periscope'un Türkiye faaliyetlerine durdurma kararı!

perth_map

Dolayısıyla Twitter'ın " Periscope " ismini alamaması gerekiyordu ancak alabilmiş. Periscope internet üzerinden artık www.pscp.tv adresinden ulaşılabiliyor. Ülkemizde de oldukça fazla kullanıcısı olan uygulamaya açılan dava kapsamında Periscope'un Türkiye'de ki tüm faaliyetlerini tedbir amaçlı durdurma kararı çıktı. Read More »

Ülker'in 1 Nisan reklamı tartışma yarattı

perth_map

Haber verenlere teşekkürler. Bu idddia herkesi şaşırttı. Yaşanan bu olayların ardından Murat Ülker'den açıklama geldi. Ülker firması 1 Nisan tarihi için "Küçük Kardeş Olmak" isimli bir kampanya yürütüyor. "Rehavete kapılmıyoruz. Ama paniğe kapılmadan, oyunları bozmanın yolunu da biliyoruz" dedi. Öte yandan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, reklam filmi için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma ve inceleme başlattığını açıkladı. Read More »

Twitter 140 karakter sınırı 'yanıtlar' için esnetildi

perth_map

Twitter'de post altına verilen yanıtlarda, artık son güncelleme sayesinde kişi ismi Tweet içince değil, üstünde yer alacak. Yani 140 karakter yazdıklarına yetmeyenlerin yüzü bir hayli gülecek. Yapacaklarımız henüz bitmedi. Sohbetleri geliştirmek ve Twitter'ın çok daha kolay kullanılmasını sağlayacak yöntemler düşünmeyi sürdüreceğiz. Bugün gerçekleştirilen güncellemelerin, hem kullanıcılardan gelen geri dönüşlere hem de araştırma ve testlere dayandığını belirten Twitter , bu yeni ... Read More »

Galaxy S8 ve S8+ Diğer Amiral Gemisi Telefonların Yanında Nasıl Gözüküyor?

perth_map

Galaxy S8 ayrıca, 360 derecelik 4K video ve 15MP fotoğraf oluşturmak için yeni Gear 360'a da bağlanabiliyor. Galaxy S8 Plus ise 4 bin 999 TL ile müşteriye sunulacak. Bunlardan biri tahmin edileceği üzere siyah diğeri son model telefonlar da sıkça tercih edilen gümüş ve son olarak menekşe olacak. Yıllardır Galaxy serisiyle özdeşleşen ortadaki fiziksel home tuşu 8'de bulunmuyor. Read More »

Yapı Kredi'den Ali Koç açıklaması

perth_map

Geçtiğimiz yıl, 31.03.2016 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul toplantısının ardından alınan yönetim kurulu kararı ile Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Sn. Yapılan açıklamaya göre, daha önce Murahhas Üyeliğe atanmış bulunan H. Faik Açıkalın ve Niccolò Ubertalli ise Murahhas Üye olarak görevlerine devam edecek. Read More »

Kılıçdaroğlu güldürdü: Başkan bin 500 tane yardımcı seçebilir !

perth_map

Bu bir parti meselesi değildir. Bugünkü anayasada var mı? Bu anayasa değişikliği 30, 40, 50 yılı ilgilendiriyor. Kılıçdaroğlu , '"Bu işin, sağı solu yok". "Simitçinin, kahvecinin çocuğu milletvekili olabilir mi?" Yeni milletvekillerinin parasını siz ödeyeceksiniz. Hangi gerekçeyle 600? Sayısal olarak güçlenecek, yetki olarak yetkileri elden alınıyor. Read More »

Hakan Şükür kulübü aradı

perth_map

Fetö davasında adı geçen ve ismi Galatasaray camiasından silinen Hakan Şükür'ün ve Arif Erdem'in Kulüpten ihracı için oylamaya gidildi. Toplantıda Başkan Dursun Özbek'in yönetim kurulu üyelerini tek tek dinlediği ve gerekli açıklamayı yazılı olarak resmi internet sitesinden akşam saatlerinde yapılacağı öğrenildi. Read More »