Cumartesi, 21 Ekim 2017
Latest news
Home » Markets

Markets

Personele Yapılan Kreş Yardımından Vergi Alınmayacak

perth_map

Bugün işletmeler istihdam ettikleri personele kreş yardımı yaptıklarında gelir vergisi doğuyordu. İşveren eğer çalışanına öderse biz gelir vergisi almayacağız. Yurt dışından e-ticaret hizmeti veren ancak vergi ödemeyen şirketlerden stopaj kesilecek. İsrail ödemeyi 30 2016 Eylül ayında yapmıştı. 2018'den önce ülkeler arası bilgi paylaşımı başlayacak, vatandaşlar 2018'den önce varlıkları ülkemize getirebilir. Read More »

Borsa yeni güne 100 bin üzerinde başladı

perth_map

Dün gün içinde 100 bin bandını ikinci kez test eden Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi , yeni güne yüzde 0.11 yükselişle 100 bin 179.71 puandan giriş yaptı. Uluslararası piyasalarda altının onsu saat 18.25 itibarıyla 1.250,51 dolardan işlem görüyor. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 3,5324 lira, satışta 3,5466 lira olarak belirlemişti. Read More »

Binali Yıldırım bankalara rest çekti

perth_map

Sanayiciler olarak ülkemizin medarı iftiharısınız. "Tükiye dünyada sayılı ülkeler arasında yer alıyorsa sizin yatırımlarınızın çok önemli bir katkısı var". Var olduğu için etrafımız ateş çemberi olduğu halde büyümeye devam etti. Darbe teşebbüsü ile karşılaştık ama büyümeye devam ettik . Bir tek istisnası 2009'dur malum dünya krizinin dibe vurduğu bir süreçtir. Read More »

Kalkınma Bakanı Elvan'dan 'Fitch'in Büyüme Tahminlerine' İlişkin Açıklama

perth_map

Kuruluş en yüksek revizeyi Türkiye için yaptı. "Bu 2010'dan bu yana en güçlü büyüme olacaktır" denildi. Hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkeler için ekonomi alanında yaşanan ilerlemelerin, hem daha hızlı, hem de senkronize bir şekilde gerçekleşmesinin büyüme ivmesine etki yaratacağının belirtildiği raporta, gelişmiş ülkelerin gerçekleştirdiği makro ekonomik politikaların ve sıkılaşmak için yön gösteren iş gücü piyasasında meydana gelen talep artışının destekleneceğinin de altı ... Read More »

Eylemi sürdüren sendika yönetimine polis müdahalesi: 14 gözaltı

perth_map

Kendilerini bir kez daha uyarıyoruz, bu olay toplu sözleşmenin de önüne geçer. "Bizi terbiye etmeye çalışanlar kendi terbiyelerini gözden geçirsinler." dedi. İfade işlemleri devam ediyor. Şube Başkanı Oktay yere yatırıldı, ters kelepçe takıldı. Başkan Oktay, sendika yöneticileri ve sendika temsilcileri, Aliağa Devlet Hastanesindeki sağlık kontrollerinin ardından serbest kaldıktan sonra PETKİM'e geldi. Read More »

Uber'in CEO'su Travis Kalannick istifa etti

perth_map

Dilekçeyi takiben yapılan ve saatlerce süren toplantının ardından, Kalanick, başkanlıktan istifa edeceğini fakat yönetim kurulunda söz sahibi olmaya devam edeceğini duyurdu. İlk olarak 2014'te Hindistan " da sürücülerinden birinin kadın yolcuya tecavüz ettiği olayı örtbas etmekle suçlanan Asya müdürü Eric Alexander'ı işten çıkarıldı. Read More »

Efsane marka Ulusoy için iflas kararı

perth_map

Mahkeme, Ulusoy'un iflası kararını açıkladı. Haluk Ulusoy , Ulusoy Seyahat'i yaşatmaya yetmedi. Ulusoy markası, kara yolu taşımacılığında 'efsane marka' olarak biliniyor. Ulusoy ailesinin iktisadi açıdan bölünmesi sonrasında Ulusoy ailesinin şirketleri bölünmüştü. Haluk Ulusoy firmanın eski mali gücünü yeniden yakalamak için elinden geleni yapsa da, mali sorunlarla baş edemedi. Read More »

Akaryakıta yerli bitkisel katkı zorunlu oldu

perth_map

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı . Benzin ve motorinde yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş etanol ile biodizelin harmanlanması zorunlu oldu . Söz konusu satış miktarına uygulanacak binde 5'lik biodizel harmanlanması zorunluluğuyla 2018'de yıllık yaklaşık 115 bin ton biodizel üretilmesi gerekecek. Read More »

Benzin Fiyatlarına 9 Kuruş İndirim Geliyor

perth_map

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'nın yazılı açıklamasında 17 Haziran 2017'den itibaren geçerli olması beklenen benzin indiriminin 9 kuruş seviyesinde olacağı kaydedildi. Araç sahiplerini sevindiren indirim haberlerine bir yenisi daha eklendi. PÜİS yaptığı açıklamaya motorin fiyatlarında ise bir değişiklik beklenmiyor. Read More »

Bütçe mayısta fazla verdi

perth_map

Verilerde sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri mayısta yüzde 6.7 artışla 2 milyar 113 milyon TL'ye yükseldiği ve bütçede öngörülen 27 milyar 138 milyon lira ödeneğin yüzde 7.8'i kullanılmış olduğu gözlendi. İlerleyen dönemde de kamusal ve sektörel teşviklerin bütçe giderleri üzerindeki etkisi çerçevesinde bütçe açığı / GSYH oranının %2 üzeri seviyelerde kalması beklenecektir. Read More »

Milyon 642 Bin İşsiz

perth_map

Erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,4 puanlık artışla yüzde 71,9, kadınlarda ise 1,3 puanlık artışla yüzde 32,9 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranlarında gerileme olduğunu aktaran kurum, işsizliğin bir önceki döneme oranla gerileme olurken, yaş aralıklarında meydana gelen artış, hevesleri kursakta bıraktı. Read More »

Akkuyu nükleer santrali'ne 49 yıllık üretim lisansı

perth_map

EPDK tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Akkuyu Nükleer AŞ'ye 15 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girmek üzere 49 yıl süreli üretim lisansı verildi. Akkuyu nükleer santrali ile ilgili yapılan işbirliği anlaşması, Türkiye ve Rusya arasında 2010 yılında imzalanmıştı. Rus kamu şirketi buraya kendi bulacağı finansal kaynaklarla nükleer santral yapacak ve ürettiği elektriği 15 yıllık alım garantisi ile Türk tarafına satışı gerçekleştirecek. Read More »

THY çalışanlarına sosyal medya yasağı

perth_map

AirportHaber " de yer alan bilgilere göre, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu tarafından alınan karar kapsamında, şirket çalışanlarının sosyal medya hesaplarında üniforma ile fotoğraf ve video paylaşımı yapması yasaklandı. Markaya zarar verecek ve hukuki açıdan zorluklar çıkarabilecek paylaşımlardan uzak durulacak. THY çalışanları, gizlilik unsuru taşıyan bilgileri sosyal medyadan yayınlayamayacak. Read More »

Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı NBA finalinde

perth_map

Acun Ilıcalı'nın basketbol tutkusu, Şeyma Subaşı'na da bulaştı. Yıllardır NBA finallerini yerinde takip eden Ilıcalı, Cleveland Cavaliers " ın sahasında Golden State Warriors'u 137-116'lık skorla yendiği müsabakadan sonra final serisinin 5. Read More »

Doğalgaz, Boru Hattından Uzak İlçelere CNG ve LNG ile Ulaştırılacak

perth_map

Maliyetlerdeki düşüş doğalgaz tarifelerine de yansıtılacağı için bu durumdaki ilçelerdeki vatandaşlar diğer il ve ilçelerdeki gibi yüksek gaz bedeli ödemeyecek. EPDK bu kapsamda BOTAŞ ile görüşmeler gerçekleştirerek, gaz arzının CNG veya LNG ile yapılacağı ilçe sayısını arttırmayı kararlaştırdı. "Boşaltma istasyonuna gelen gazın basıncı 250 bar seviyesinden şebeke basıncına düşürülerek bir ölçüm istasyonu vasıtası ile şehir şebekesine veriliyor". Read More »

Parasını unutanlar için son tarih : 15 Haziran

perth_map

Parasını unutan kişi sayısı ise 654 bin 761. Bankalardan ve Sigorta şirketlerinden 15 Haziran 2017 tarihine kadar unuttuğu meblağı tahsil etmeyen vatandaşların paraları ya TMSF'ye ya da Güvence hesabına devredilecek. Unutulan toplam para miktarının ise; yaklaşık 115 milyon lirası banka hesaplarında, 42 milyon lirası ise sigorta şirketlerinde bulunuyor. Müşterilerin başvurmamaları halinde bankada yasa gereği zaman aşımına uğramış bakiyeler, TMSF'ye devredilecek. Read More »

Boston Dynamics, SoftBank'a satılıyor!

perth_map

Bugün yapılan açıklamalara göre ise Boston Dynamics bir diğer Japon teknoloji devi SoftBank'a satıldı. Softbank ayrıca yine robot teknolojileri geliştiren Schaft'ı da Alphabet grubundan satın aldı. Başlangıçta Massachusetts Institute of Technology'den ayrılan 25 yaşında bir şirket olan Boston Dynamics , Atlas ve BigDog gibi iki ayaklı ve dörtlü robotlarıyla dünyada büyük ün kazanmayı başardı. Read More »

Bakan Özlü, sanayi üretimi verilerini değerlendirdi

perth_map

Yayımlanan istatistiklerde, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, 2017 yılı birinci döneminde, bir önceki döneme göre (2016 yılı dördüncü dönemine göre) yüzde 4,04 arttığını, ayrıca takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre (2016 yılı I. Read More »

Çiftlik kurdu! Böcek üretip satıyor

perth_map

Bu böcek çiftlikleri canlı yem ihtiyacı doğrultusunda kuruluyor. Çekirgeyle bu işe başladıklarını belirten Gökgöl, hamam böceği , un kurdu , morio kurdu ve çeşitleri, cırcır böceği başta olmak üzere 9 çeşit böcek ürettiklerini ifade etti. Read More »

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: ABD tüm dünyaya sırtını döndü

perth_map

ABD'li çevre örgütü Sierra Club'tan Michael Brune, ABD'nin imzasını geri çekmesini " torunlarımızın bir gün hayretler içerisinde geri dönüp baktıklarında bir dünya liderinin gerçeklikten ve ahlaktan ne kadar uzaklaşmış olabileceğini görecekleri tarihi bir hata " olarak tanımladı. Read More »

Google Chrome'a Reklam Engelleyicisi Gelecek

perth_map

Ancak kullanıcılar için, rahatsız edici ve müdahale edici olarak nitelendirilen ve internet ortamında gezinmeyi engelleyen birtakım reklamların engellenmesinin önü açılacak. Bu hususta, site oluşturucularına büyük görev düştüğünü belirtmekte yarar var. Söz konusu site, Google reklamlarını kullansa dahi, Google tarafından ileri sürülen standartları karşılamaması halinde, ad blocker özelliği, Google reklamlarını bile engelleyebilecek. Read More »

Afrika'dan ithal edilen otomobile ek vergi geldi

perth_map

Resmi Gazete'de yayımlanmış olan bu ilave vergiden etkilenmiş olan tek firma ise Mercedes oldu. Markanın toplam satışlarının neredeyse yüzde 40'ı C Serisi araçlardan oluşuyor. Konu ile alakalı basında yer alan haberlere göre, Güney Afrika menşeine sahip olan ve silindir hacmi 1500 ile 1600 cc arasında olan A. TR belgesine sahip otomobil ithalatına, mal, navlun ve sigorta bedeli (CIF bedeli) yüzde 10 civarında bir oranla Toplu Konut Fonu ödemesi alınacak. Read More »

Rusya Türk gıda ürünlerine yönelik kararnameyi yayınladı

perth_map

Rusya Tarım Bakanı, Türkiye'den domates alımına yönelik yasağa ilişkin açıklama yaptı. Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç , Türkiye'den kısıtlı hacimlerde domates ithalatın söz konusu olabileceğini söyledi. Kararnameye göre Türkiyeden ithal edilmesi yasaklanan gıda ürünlerinin domates hariç tümünün ithalatı tekrar serbest bırakıldı. Bunu görüyoruz ve bu konuyu Türkiye ile ilişkilerimizde ciddi bir şekilde ele almıyoruz. Read More »

Dış ticaret açığı geçen yıla göre yüzde 49,5 arttı!

perth_map

Buna göre, mayısta geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 9,49 artarak 13 milyar 224 milyon dolara yükseldi. Gümrük Bakanlığı'nın öncü verilerine göre Mayıs'ta dış ticaret açığı altın ithalatındaki sert yükselişin etkisiyle yüzde 49.5 artışla 7.65 milyar dolar oldu. Read More »

Borsa günü düşüşle tamamladı

perth_map

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.502,11 puan artarken, toplam işlem hacmi 4,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,13, holding endeksi yüzde 1,44 artış kaydetti. BIST 100 endeksi günü yüzde 0,18 düşüşle 97.365,79 puandan tamamladı. Analistler yarın yurt içinde veri akışının sakin olduğunu, yurt dışında ise Avro Bölgesi ÜFE, ABD tarım dışı istihdam ve dış ticaret verilerinin takip edileceğini belirtti. Read More »

PTT'den "sahte işe alınma yazıları"na karşı uyarı"

perth_map

Yapılan uyarıda şirketle ilgisi olmayan bazı şahısların asılsız belgelerle " sahte işe alınma/atama yazıları " gönderdikleri ve bu yolla maddi kazanç elde etmeye çalıştıkları belirtildi ve bunlara itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi. Read More »

Vergi ve trafik cezalarına indirim geldi

perth_map

Maliye Bakanlığı , dün bir tebliğ yayımlayarak yasanın nasıl uygulanacağını örnekleriyle açıkladı. Buna göre; borçlular bağlı oldukları vergi dairesinden veya "gib.gov.tr" internet adresinden 30 Haziran'a (dahil) kadar başvuru yapabilecek. Read More »

Enes Kanter için "ByLock kullanıyor" iddiası ile kırmızı bülten istendi

perth_map

Soruşturma savcılığı Kanter hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı çıkarılması için Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Hâkimlik de Kanter hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Kanter'in tüm çağrılara rağmen ifade vermeye gelmediği , kaçak durumda olduğu ve görüldüğü yerde yakalanması vurgulandı. Kanter'in Romanya'dan Londra'ya gidebilmesi için ABD Dışişleri Bakanlığı'nın devreye girdiği iddia edilmişti. Read More »

Mahkeme booking.com'un itirazını reddetti

perth_map

Ardından 29 Mart 2017 tarihinde mahkeme booking .com "un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı çıkardı". Dünya'dan Emre Eser'in haberine göre davacı taraf mahkemede Uber'in İspanyol taksicilerin itirazı üzerine haksız rekabet yarattığı gerekçesi ile kullanımının yasaklanmasını örnek olarak mahkemeye sundu. Read More »

Antalya Büyükşehir Belediyesi otogar arazisini satışa çıkardı

perth_map

Konut ve ticari alana uygun arazi için belirlenen tutar ise 645 milyon 950 bin lira. Her iki gayrimenkulün toplam bedeli ise 645 milyon 950 bin₺ olarak belirlendi. Yenidoğan Mahallesi'ndeki 144 bin 523,87 metrekare büyüklüğü olan otogar alanı 620 milyon 650 bin ile satılırken 4 bin 783,76 metrekare yüzölçümlü olan akaryakıt- istasyon alanı ise 25 milyon 300 bin₺ ile satışa sunulacak. Read More »

Google'a vergi kaçırmaktan rekor ceza

perth_map

Google haricinde Microsoft , Apple ve Twitter gibi Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi şirketlerin vergiden muaf tutulmak maksadıyla ABD dışında gerçekleştirdikleri ticari faaliyetleri İrlanda üzerinden fatura ettikleri iddia edildi. Read More »

Cavaliers, NBA finaline bir adım uzaklıkta

perth_map

Quicken Loans Arena " nın ev sahipliği yaptığı serinin dördüncü maçında 42 sayı atan Kyrie Irving , play-off'lardaki kariyer sayı rekorunu kırarak Cavaliers'ın galibiyetinde başrol oynadı. Celtics'te Avery Bradley 19, Jae Crowder 18, Al Horford 16 sayı ile mücadele etti. Cavaliers kazanması halinde NBA finalinde üst üste 3. kez Golden State Warriors'ın rakibi olacak. Read More »

Konut satışları yüzde 7,6 arttı

perth_map

Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 4 konut ile Hakkâri , 8 konut ile Ardahan ve 18 konut ile Şırnak oldu. Mart 2017'de ise 128 bin 923 konut satılmıştı. Satış sayılarına göre İstanbul'u , 13 bin 364 konut satışıyla Ankara , 7 bin 170 konut satışıyla İzmir izledi. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 10 bin 686 konut satışı ve yüzde 17,1 pay ile ilk sıraya yerleşti. Read More »