Perşembe, 25 May 2017
Latest news
Home » Markets

Markets

Cavaliers, NBA finaline bir adım uzaklıkta

perth_map

Quicken Loans Arena " nın ev sahipliği yaptığı serinin dördüncü maçında 42 sayı atan Kyrie Irving , play-off'lardaki kariyer sayı rekorunu kırarak Cavaliers'ın galibiyetinde başrol oynadı. Celtics'te Avery Bradley 19, Jae Crowder 18, Al Horford 16 sayı ile mücadele etti. Cavaliers kazanması halinde NBA finalinde üst üste 3. kez Golden State Warriors'ın rakibi olacak. Read More »

Konut satışları yüzde 7,6 arttı

perth_map

Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 4 konut ile Hakkâri , 8 konut ile Ardahan ve 18 konut ile Şırnak oldu. Mart 2017'de ise 128 bin 923 konut satılmıştı. Satış sayılarına göre İstanbul'u , 13 bin 364 konut satışıyla Ankara , 7 bin 170 konut satışıyla İzmir izledi. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 10 bin 686 konut satışı ve yüzde 17,1 pay ile ilk sıraya yerleşti. Read More »

Moody's Çin'in kredi notunu düşürdü

perth_map

FT'nin haberine göre Çin Maliye Bakanlığı konuya dair açıklama yaptı. Çin hükümeti bir süredir ekonomideki yavaşlama ve hızlı artan kredilerin getirdiği finansal risklerle baş etmeye çalışıyor. Dalian Emtia Borsası'nda işlem gören demir, vadeli kontrat ücretleri yüzde 5.6 düşüş göstererek ton başına 452 yuana gerileyerek 455.50 yuan seviyesinden günü tamamladı. Read More »

ABD Büyükelçisi John Bass'a sözlü ve yazılı nota verildi!

perth_map

Konut önünde bir grup protestocu önce Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulunanlarla gerilim yaşamış, ardından olaya Erdoğan'ın koruma ekibinden görevliler de katılmıştı. Tillerson " Türk şiddeti basit şekilde kabul edilemez ". Korumaların protestoculara saldırması, ABD basınında haber oldu, siyasetçiler yazılı ve sözlü olarak tepki gösterdi, yetkililer sorumluları tespit edeceklerini açıkladı. Read More »

Rekabet Kurulu'ndan Microsoft'a soruşturma

perth_map

Sadece destekçi olarak görünen, fakat kampanyanın asıl destekçesi olduğu ortaya çıkan Microsoft Türkiye , İnternet Kafeciler Odaları'na bağlı kurumlara her kurulum için 5 dolar ödeyeceğini vaat ettiği öne sürüldü. maddesi uyarınca Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti . hakkında soruşturma davasının açılmasını kararlaştırdı. Rekabet Kurumu'nun 4054 sayılı Kanununun amacı, mal ve hizmet piyasalarındaki rekabeti engelleyici, bozucu veya kısıtlayıcı anlaşma, karar ve ... Read More »

Kapanan şirket sayısı yükseldi

perth_map

Kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 9,75, kapanan kooperatif sayısı yüzde 47,17 artarken kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 6,61 azaldı. Kurulan gerçek kişi ticari işletmelerinin ise bin 512'si toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, bin 233'ü inşaat, 593'ü imalat sektöründe faaliyet göstermek üzere çalışmalarına başladı. Read More »

Gram altın haftaya düşüşle başladı

perth_map

Nisan ayı ortalarından beri düşüş yaşayan altın 17 Mayıs itibari ile ani yükselişe geçmiş, 18 Mayıs 2017'de altının gram fiyatı yüzde 0.0573 artışla 143.5880'leri görmüştü. Gram altın 141,50 liradan 147,08'e, çeyrek altın ise dün 243 lira seviyesine kadar çıktı. Analistler, yatırımcıların Trump'ın başkanlığı bırakmak zorunda kalması ihtimalini fiyatladığını dile getiriyor. Read More »

Bu hafta en çok altın kazandırdı

perth_map

Bu hafta, bireysel emeklilik fonları yüzde 0,01 değer kaybederken, yatırım fonları yüzde 0,10 değer kazandı. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi , döviz kurlarındaki yükseliş eğilimine karşın banka hisseleri öncülüğünde 96.629,15 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Read More »

Google ile işbirliği yapan İŞKUR YouTuber yetiştirecek

perth_map

Dünyanın en yaygın kullanılan video uygulaması YouTube, gençlere para kazanmanın önünü açıyor. Youtube kanallarından aylık kazanç 30 bin lirayı bulabiliyor. İŞKUR Genel Müdürü İsmet Köksal başkanlığında Google Türkiye Ofisi'yle yapılan toplantıda dönüşüm hareketine ilişkin planlama yapıldı. Aynı zamanda İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa'da Girişimcilik Eğitim Programı'ndan faydalanan vatandaşlara da yine Google tarafından " Dijital Girişimcilik Eğitimi" de verilecek. Read More »

Topbaş BİM hisselerini sattı

perth_map

Satış işlemi Merkez Bereket Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye hisse başına 61 TL'den oldu. Satış sonrası BimBirleşik Mağazalar A.Ş."nde doğrudan payım kalmamıştır." ifadeleri kullanıldı. 1944 yılında İstanbul'da doğan Mustafa Latif Topbaş iş hayatına 1961 yılında tekstil sektörü ile başladı. Mustafa Latif Topbaş daha sonra İdari Vekil Başkanlığını üstlenirken, 2005 yılından itibaren İdare Meclisi Başkanlığı ve Ocak 2010'dan itibaren ise İcra Kurulu Başkanlığı görevine geldi. Read More »

Çeyrek altın ve altın fiyatları 15.05.2017

perth_map

Altın geçtiğimiz haftalarda haftayı düşüş yaşamadan kapattı. Altın fiyatlarında bir anlık düşüş yaşanırken bir anda yükselişe geçebiliyor. Yurt içi piyasalarda dolar kurundaki düşüşün devam ettiğini, bunun da altının gram fiyatını olumsuz yönde etkilediğini aktaran Memiş, bu hafta altının gram fiyatında 140-143 lira arasındaki dar bant içinde dalgalı bir seyir izlenebileceğini dile getirdi. Read More »

Bakan Ağbal, bütçe verilerini değerlendirdi

perth_map

Ağbal , bunun üzerine, geçen günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen yasa teklifine bu konunun da eklendiğini dile getirerek, "Önümüzdeki günlerde Genel Kurula gelecek teklifin yasalaşması halinde başta Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız olmak üzere ilk etapta Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer bazı kamu kurumları, idari para cezalarını vatandaşlarımıza e-Tebligat sistemi üzerinden ulaştıracak." diye konuştu. Read More »

Sanayicilerin ödediği TRT payı kalktı

perth_map

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü , Üretim Reform Paketi'nin yasalaşmasıyla OSBÜK'ün özel hukuk tüzel kişiliğine kavuşacağını ve güçlendirileceğini kaydetti. Bakanlık olarak, taşınmayı kabul eden iş yeri sahiplerine 15 yıl vadeli, ilk 3 yılı ödemesiz., yüzde 1 ila yüzde 3 faizli kredi desteği verilecek. "Dolayısıyla bu şekilde sanayi sitelerimizin taşınmasını koordine edip, destek vereceğiz" ifadelerini kullandı. Read More »

Naylon poşet 2019'da ücretli!

perth_map

Plastikçiler, çevrenin korunması gerektiğini, ancak poşeti parayla satmanın vatandaşa ek yük getireceğini söylüyor. Bakanlık yetkilileri 1 Ocak 2019'dan itibaren naylon poşetlerin marketlerde 20 kuruş gibi bir miktara satılacağını belirtiyor. Read More »

Altın 4 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

perth_map

Altın fiyatlarındaki düşüş kuyumculardaki satışları arttırdı. Yarım altın ne kadar oldu? Çeyrek altın fiyatları bir önceki güne kıyasla arttı. Düğün sezonunun da başlamasıyla vatandaşlar çeyrek altın almak için kuyumculara akın etmeye başladı. Read More »

Mayıs 2017 Ülkemizde Resmi Tatil Olan Kurumlar

perth_map

Peki, satış ve para yatırma çekme gibi işlemlerin yoğun olarak yapılacağı Noter ve PTT 1 Mayıs'ta açık olacak mı? 1 Mayıs 2017 Emek ve Dayanışma günü, resmi tatil olmasından dolayı tüm bankalar kapalı durumda оlаcаklаrdır. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Read More »

Çeyrek altın ne kadar? 28 Nisan altın fiyatları

perth_map

Bu çeviri aracı sayesinde altın bilezik fiyatlarını hesaplama ve ya tam & gram altın hesaplama işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. 30 Nisan 2017 Pazar günü altın fiyatları bigpara.hurriyet.com.tr'nin uzman kadrosu tarafından anlık olarak takip edilmekte ve değişiklikler anında web sitemize yansıtılmaktadır. Read More »

Binalarda 'Enerji Kimlik Belgesi' şartı 2020'ye ertelendi

perth_map

Resi Gazete'nin 28 Nisan 2017 tarihli sayısında yayımlanan " Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik " için alttaki bağlantıya bakarak, yasa ile alakalı tüm değişiklikleri inceleyebilirsiniz. Yeni yönetmelikle EKB vermeye yetkili kuruluşlara ilişkin usul ve esaslar da düzenlendi. Bu belge, yeni binalar için yapı kullanma izin belgesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Read More »

İşte enflasyondaki son tahmin

perth_map

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 2017 yılının ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bаnkаsı Başkanı Murat Çetinkaya , yılın ikinci Enflasyоn Rapоru'nun sunumundа, 2017 yılı sоnuna ilişkin еnflasyon öngörüsünü yüzde 8. Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenerek, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" değerlendirmesini yaptı. Read More »

Ekonomi Bakanı Zeybekçi: "Nakit sıkıntısı yok"

perth_map

Zeybekci, "Merkez Bankası'nın son dönemdeki tüm uygulamalarının arkasındayız". Son dönemlerdeki gerek faiz uygulamalarıyla ilgili, genel itibariyle faizin alt ve üst mantığını sabit bırakmasıyla, borç verme faizlerinde belli başlı bir artışa gitmesi uygulamalarının arkasındayız. Read More »

Kadın Astronot Whıtson bir rekor daha kırdı

perth_map

Peggy Whitson ve Jack Fischer ile video konferansı yoluyla görüşme gerçekleştirdi. Bağlantı sırasında Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ta yanındaydı. "ABD'li astronot Dr. Peggy Whitson, 534 günü uzayda geçirerek, uzayda en uzun süreli kalan Amerikalı " unvanının yeni sahibi oldu. Önceki rekor 534 gün ile Jeff Williams'a aitti. Read More »

İstanbul Autoshow 21 Nisan'da kapılarını açıyor

perth_map

ODD'den yapılan açıklamaya göre, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek İstanbul Autoshow, yarın ise basın mensuplarına ve VIP ziyaretçilerine kapılarını açacak. "Entegre iletişim çözümleri, otonom sürüş, çevreci ve akıllı araçlar" gibi konularda yeniliklerin sergileneceği etkinlikte, ziyaretçiler yakın gelecekte hayatlarına dahil olacak bu konuları deneyimleme fırsatını da yakalayacak. Read More »

Zeybekci ve Şimşek, Rusya ile ne görüştü?

perth_map

Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan'ın üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkelerine portakal dahil bazı tarım ürünlerinin ithalatında yüzde 5'lik gümrük vergisi konulması için hazırlık yapılıyor. Rusya´nın Türkiye´ye sevkiyatlar olmadan yaşamayacağını söylemenin yanlış olduğunu söyleyen Tkaçev , "Yeni pazarlar bulacağız, ama ben mantığın üstün geleceğinden eminim". Read More »

Parmak izi sensörlü kredi kartları geliyor

perth_map

Parmak izi okuyuculu güvenlik önlemi, yavaş yavaş telefon, kapı ve kasalarda PIN kodları ve şifrelerin yerini almaya devam ederken finans sektörü de buna kayıtsız kalamadı. Bu teknolojinin devreye girmesi ve yaygınlaşması ile birlikte POS cihazlarında şu an kullanılan slip imzalama ve şifre tuşlama yöntemleri de tarih olabilir. Read More »

General Motors, Venezuela'daki Tüm İşletmelerini Durdurdu

perth_map

Venezuela'nın Valencia kentinde bulunan ABD merkezli General Motors işletmesindeki mallara 17 yıl önce açılan bir davanın sonucu olarak mahkeme kararıyla el kondu. General Motors Venezuela yönetimi davacı ile sözleşmelerinin 'verimsiz performans' nedeniyle iptal edildiğini ileri sürerken davacının talebinin ise "akıl dışı" olduğunu savundu. Read More »

Martta bütçe açığı 19.5 milyar lira

perth_map

Merkezi yönetim bütçesi Mart ayında 19,5 milyar lira açık verirken, 12,4 milyar lira faiz dışı açık oluştu. Daha da kötüsü IMF ve uluslararası kuruluşların dikkatle izlediği faiz dışı fazla (FDF) geçen yıl mart ayında 160 milyon lira fazla vermişken, bu yılın martında 12.4 milyar lira açığa düştü. Read More »

İşsizlik oranı 7 yılın zirvesinde!

perth_map

Son 1 yılda işsiz sayısı 695 bin kişi artarak 3 milyon 985 bine yükselirken, 397 bin kişi artarak 26 milyon 672 bine, işgücü sayısı ise 1 milyon 93 bin kişi artarak 30 milyon 658 bine çıktı. Bu kategoride işsizlik geçen yılın aynı ayına göre ise 1.7 puan arttı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), Aralık, Ocak ve Şubat aylarını kapsayan Ocak döneminde tarım dışı işsizlik artışının "soluklandığı" değerlendirmesinde bulundu. Read More »

Altın 5 ayın zirvesi yakınında tutundu

perth_map

Altın fiyatlarını şu sıralar yönlendiren jeopolitik gelişmeler konusunda bir ilerleme olmadığını açıklayan Sydney'deki Fat Prophets analisti David Lennox, piyasaların şu sıralar bu senaryolarında bir sonraki olayı için, daha sonra ne olacağını beklediğini ifade ederek görüşlerini bildirdi. Read More »

Yunanistan 1 günde 14 havalimanını Almanlara devretti

perth_map

Havalimanları için tamamlanan sürecin imza töreniyle, Frapot Ag ve SLENTEL Ltd. firmalarının oluşturduğu şirketler topluluğuna devrinin tamamlandığı bildirildi. Yunanistan'ın 14 havalimanı 40 yıllığına Alman Fraport'un ana ortağı olduğu konsorsiyuma devredildi . Yunanistan'ın uluslararası kreditörlerle yaptığı üçüncü kurtarma paketi anlaşması kapsamında özelleştirmelerden 50 milyar avroluk gelir elde etmesi hedefleniyor. Read More »

Altın fiyatları 5 ayın zirvesinde

perth_map

Altın fiyatları , beş ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Altının gram fiyatı yüzde 0,09 yükselişle 151 liranın üzerinde işlem görürken; çeyrek altın 247 liradan, Cumhuriyet altını ise bin 4 liradan alıcı buluyor. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.3 düştükten sonra yatay seyretti. ABD'nin 10 sene vadeli tahvillerinin faizi düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Read More »

Google Pixel'de LG'nin OLED Ekranları Kullanılacak!

perth_map

Kendi ürünleri ve Apple Watch için kavisli OLED ekran üretimi gerçekleştiren LG Display'in , hali hazırda akıllı telefonlar için üretim yapacak kapasitede olmadığı belirtiliyor. Teknik anlamda gelişmiş özellikler sunsa da özellikle tasarım anlamında eleştiri oklarının hedefi haline gelen Google Pixel , sıradan görüntüsüyle diğer telefonlar arasından sıyrılmakta zorluk çekiyordu. Read More »

Bakan Özlü, Huzurevini Ziyaret Etti

perth_map

Törende konuşma yapan Özlü, Türkiye'nin büyüdüğünü ve büyümeye de devam edeceğini belirterek, "Türkiye geçen sene 2,9 oranında büyüdü". Bu büyüme oranı bile beklentilerimizin altında olmasına rağmen. 10 Mart'tan itibaren piyasaya giren, yani kredi ile buluşan KOBİ'lere verdiğimiz kredi 4 milyar 87 milyon 610 bin lira oluyor. "Yine bankalarda kredisi hazır bitmiş olan ve kredisini almak üzere bekleyen 73 bin 28 KOBİ'miz var. Read More »

ABD'nin Suriye saldırısı sonrası bir açıklama da AB'den geldi!

perth_map

Putin'in, ABD'nin Suriye'deki bombardımanını, dünya kamuoyunun dikkatini Irak'taki can kayıplarından uzaklaştırma çabası olarak nitelendirdiğini belirten Peskov, ABD'nin bu adımının zaten kötü seviyede bulunan Rusya-Amerika ilişkilerine yeni bir darbe niteliğinde olduğuna söyledi. Read More »